Mermer Güçlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Mermer Güçlendirme Nedir? Nasıl Yapılır

Mermer yapıların güçlendirme işlemlerinde, çeşitli kimyasallardan yararlanmak mümkün olmaktadır. Merak edilen, mermer güçlendirme nedir? nasıl yapılır? Sorusunun yanıtlarını almak için, konu hakkında bazı kısa ve net bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Yüzey güçlendirme kategorisinde bulunan mermer güçlendirme işlemi, kısa sürede olumlu sonuçlar alınabilen tadilat işlemlerinden biridir. Blok mermer güçlendirme işlemi gibi büyük ölçekli işlemlerde, uygulamanın yapılacağı alanın uygun şartlara getirilmiş olması gerekmektedir. Mermer güçlendirme uygulamalarında kullanılan belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Fırınlama yapılan vakumlu bohçalama, fırınız vakumlu bohçalama, blok mermer birleştirme, fırınlı otoklavlı bohçalama gibi işlemler, mermer güçlendirme uygulamalarına verilebilecek örneklerden bazılarıdır.

Mermer Güçlendirme İhtiyaç Sebepleri

Yapılarda kullanılan mermerler ve mermer bloklar, zaman içerisinde her hangi bir sebepten dolayı güçlendirme ve onarım uygulamasına ihtiyaç duyabilmektedir. Mermer güçlendirme ihtiyaç sebepleri başında, çatlama veya kırılmanın önüne geçecek durumların ortaya çıkarılabilmesidir. Mermer güçlendirme işleminde birçok farklı yöntem uygulanabilmektedir. Uygulamanın yapılacağı mermer yapının konumu, büyülüğü, fiziksel yapısı, kullanım alanı gibi özellikler, mermer güçlendirme uygulamasında hangi yolun izleneceğini belirleyen unsurlardan bazılarıdır. Her hangi bir sebepten dolayı mermer güçlendirme uygulamasının yapılmasına ihtiyaç duyulduğunda, öncelikle kısaca bir hasar durum raporunun oluşturulması gerekmektedir. Vakumlama, birleştirme, fırınlama gibi tekniklerin yanı sıra, çeşitli kimyasal maddelerle de mermer güçlendirme uygulaması yapılabilmektedir. Mermer kullanımının sunduğu görünüm ve dayanıklılık sebebi ile birçok yapıda sık sık tercih edildiği görülmektedir. Bu yapılarda kullanılan mermerler, çeşitli sebeplerle güçlendirilme uygulamalarına ihtiyaç duyabilmektedir.

Mermer Güçlendirme Neden Yapılır?

Binalarda kullanılan mermerlerin, her hangi bir sebeple dayanıklılığının artırılmasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Mermer güçlendirme neden yapılır? Sorusunun sorulması ile birlikte, bu konuda açıklama yapılamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Mermer güçlendirme uygulaması ile ekonomik bir şekilde mermer israfının önüne geçilebilmektedir. Bu uygulama sayesinde, deforme olmuş veya hasar görmüş mermerler kullanılabilir hale gelebilmektedir. Bunun yanı sora kullanımda olan mermerlere uygulanan güçlendirme işlemi sayesinde, bu ürünlerin çok daha uzun süreli kullanılabilir hale gelmeleri mümkün olmaktadır. Bu uygulamanın nasıl yapılacağı, mermerin fiziki yapısı ile birebir bağlantılı olmaktadır. Mermer dayanıklılığının artırılması işlemine ihtiyaç duyulduğunda, kısa sürelerde bu işlem yerine getirilebilmektedir.

 

Mermer Güçlendirmesi Keşif ve Uygulamalar İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

Mermer Güçlendirme görsellerine galerimizden ulaşabilirsiniz. Tıklayınız!