Çelik Boru Güçlendirme

Anasayfa Çelik Boru Güçlendirme

Çelik boru hattı ve boru tesisatlarının güvenli çalışmasını ve yapısal bütünlüğünü sağlamak için bazen boru hatlarının ve boru tesisatlarının belirli bölümlerini güçlendirmek gerekir. Aşırı harici yüklerle yüklendiğinde boru hatlarının ve boru sistemlerinin mod arızalarının çeşitliliğini göz önüne alan bu çalışma, Carbon Fiber Reinforced Plastic (CFRP) ile sarılmış boru dirseklerinin mekanik tepkilerini araştırmayı amaçlamaktadır.

Boru dirsekleri (dirsekler) iletim boru hatlarının ve borulama sistemlerinin kritik parçalarıdır. Aşırı yükleme koşulları altında (örn. Deprem, kapatma koşulları), boru dirseklerinin mekanik yanıtı, boru bileşenleri ile düşük devirli yorulma veya dişli çarkın arızalanmasına neden olabilecek stres ve şekil değiştirme ile karakterize edilir.

Hangi Durumlarda Güçlendirme Yapılır?

Mevcut PCCP, RC ve çelik boruların yapısal performansını arttırmanın yanı sıra, depolama tankları gibi diğer basınçlı kapları da yükseltmek için kullanılabilir. Arıtma tesislerinde bulunan birçok diğer yapısal element de güçlendirilebilir (sütunlar, kirişler, döşeme levhaları, duvarlar ve kiriş sütun bağlantıları için özel sayfalara bakınız). Olası yapısal kullanımlar arasında şunlar bulunur:

  • Mevcut kasnak gerilmesini arttırma (iç basınç kapasitesini arttırma)
  • Sızıntı giderme ve önleme
  • Korozyona karşı koruma ve korozyon nedeniyle kaybedilen gücü değiştirme
  • Deprem yükseltmeleri
  • Acil durum onarımları
  • Eğilme mukavemetini arttırma
  • Harici yükleme nedeniyle sıkıştırma gücünü artırın

Bu uygulamalar daha karmaşık tasarımlar içerir. Genellikle özel detaylandırma ve koordinasyon söz konusudur.

Su iletim hatları veya geniş çaplı basınç boruları, dahili veya harici olarak monte ederek güçlendirilir. Büyük çaplı gömülü basınçlı boru hatlarının onlarca yıldır sürekli olarak hizmet etmesi, bu hatların yapısal bütünlüğünü tehdit eden bozulmaya neden olmuştur. Ağırlık ve uzun süreli dayanıklılık için önceden gerilebilir tellere bağımlı olan ön gerilmeli beton silindir borusu (PCCP) hatları, bu tellerin korozyon ve diğer faktörlerden dolayı kaybolması nedeniyle bir sıkıntı yaşamaktadır. Benzer şekilde, betonarme basınçlı boru, çelik ve sfero boru hatları, uzun hizmet ömrü için yapısal yenilenmeye ihtiyaç duyuyorlar.

CFRP güçlendirme sistemi ile bu sıkıntılı boru kesitlerine tam bir yapısal onarım sağlayan açısız bir teknolojidir (dahili uygulamalar için). Bu sistem, çapının 36 inç ile 201 inç arasında değişen çok sayıda boru hattının iyileştirilmesi için on yılı aşkın bir süredir dünya çapında başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. İçme suyu ortamlarında kullanım için NSF listeleme imkanı sağlar.

 

Çelik Boru Güçlendirme ve Uygulamaları Hakkında bizi arayabilirsiniz. Tıklayınız!

 

WhatsApp
Hemen Ara!