Deprem Test Raporu

Anasayfa Deprem Test Raporu

Deprem riski dünyanın her bölgesi içerisinde zaman ile artmaktadır. Bundan ötürü ise ülkeler yeni yapmış oldukları yapılarında depreme karşı büyük önlemler almaktadır. Bireyler ise her hangi bir bina içerisinde ev sahibi olmadan önce artık müteahhitlerden deprem test raporu talep edebilmektedir. Bu rapor sizlere deprem riskine karşı ne denli güvenli olduğunuz konusunda bilgilendirme vermektedir.

Deprem Test Raporu Nasıl Hazırlanır?

Deprem test raporu hazırlanırken birçok değişken göz önüne alınarak hesaplanmaktadır. Öncelikle yapının yer almış olduğu toprak için gerekli analiz yapılmaktadır. Her toprak parçasının aynı şekilde sağlamlık sunması gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun beraberinde binanın kolon ve kirişlerinde yer alan yıpranmalara dikkat edilmektedir. Tüm bunların beraberinde binanın şuan ne kadar yük taşımakta olduğu ve beraberinde her hangi bir deprem anında ise ne kadara kadar bir yük taşıyabileceğine göre sonuçlar değişmektedir.

Deprem test raporu olmadan her hangi bir ev almanız artık sağlıklı bir durum değildir. Dışarıdan çok sağlam ve şık gözüken binalarda ucuza kaçılmış bir işçilik ile inşa edilmesi riski her zaman bulunmaktadır. Bundan ötürü bilinçli bir şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Yüksek katlı ve eski binalarda bu durum daha da önem arz etmektedir. Uzun yılların vermiş olduğu yorgunluk ile binalarda yıkılma riski büyük oranda daha fazla yer almaktadır.

Deprem Test Raporu Ne İşe Yarar?

Deprem Test Raporu bireylerin yaşamış olduğu ev için yaptırması durumunda büyük ayrıcalıklar vermektedir. Örnek olarak bir bina içerisinde yaşıyorsunuz ama binanın yerine yenisinin yapılması konusunda bina içerisinde yer alan bireyler ile anlaşamadığını düşünelim. Bu durum tamamen çıkmaza ilerlemektedir. Bu durum karşısında ise deprem test raporu ne işe yarar sorusu yanıt almaktadır. Bina için gerekli test raporunu yaptırdığınız takdirde depreme dayanıklı olmadığınızı kanıtlar iseniz gerekli kentsel dönüşüm işlemi en kısa süre içerisinde başlamaktadır. Bu sayede sizlerin eski bir bina içerisinde sadece komşularınız onay vermiyor diye güvensiz bir ortamda zaman geçirmeniz engellenmektedir.

Test raporu için analiz yapmakta olan çeşitli şirketler yer almaktadır. Uygulama ve işlem seçeneklerine göre ortalama fiyat tüm şirketler içerisinde aynı diyebiliriz. Aynı bina için ortalama olarak aynı fiyatı alabilirsiniz. Deprem test raporunun sonucunda sizde buna uygun bir şekilde hareket edebilirsiniz. Bunun beraberinde binanız içerisinde çatlaklar ve dökülmeler başlamış ise bu durum sizi korkutmaktadır. Bu durum karşısında korkmanıza gerek bulunmamaktadır. Gerekli testlerin yapılmasının ardından sizlere binanın dayanıklılık seviyesi ve sorun yaratıp yaratmayacağı konusunda bilgilendirme verilmektedir. Sizlerde bu bilgilendirme seçeneğine göre güçlendirme yapabilir veya binanızın kentsel dönüşüme tabi edilmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede sizlerin olası bir deprem durumunda can kayıpları ile karşılaşmanız bu seçenekler sayesinde engellenmektedir.

Deprem Test Seviyeleri

Deprem test raporu 3 farklı şekilde sizlere sunulmaktadır. Hızlı tespit, orta seviye tespitler ve kapsamlı tespitler olarak 3 ayrı seçenek yer almaktadır. Deprem test seviyelerinin en başında yer alan hızlı tespit genelde bina içerisinde yeni çatlakların başlaması durumunda oluşan korkunun giderilmesi adına uygulanmaktadır. Sonuca göre sizlerin hareket edebilmenize olanak verilmektedir. Bunun beraberinde yer alan orta seviye tespitler ise dayanıklı olmayan eski binalarda kentsel dönüşümün başlamasına olanak vermektedir. Gerekli analizlerin elde edilmesinin ardından bina güçsüz ve yıpranmış çıktı ise gerekli kentsel dönüşüm hızlı bir şekilde başlamaktadır. Bir diğer seviye olan kapsamlı seviye tespitler ise kentsel dönüşüm ve resmi binaların hizmetlerini sürdürebilmesi için istenmektedir.

Deprem test raporu için binanın belirli tüm yerlerinden betonarme parçası alınmaktadır. Alınmakta olan bu parçalar gerekli laboratuvar ortamı içerisinde analiz edilmektedir. Çıkan sonucun olumlu veya olumsuz olmasına göre ise bina hakkında bilgilendirme verilmektedir. Çok fazla bir yıpranma söz konusu değil ise bu gibi binalar içerisinde güçlendirme yapılabilmektedir. Profesyonel olarak hizmet vermekte olan güçlendirme şirketleri binayı incelemesinin ardından gerekli noktalarda güçlendirme işlemi yapılmaktadır. Bu sayede ise binanın taşıyacağı yükün seviyesi arttırılmaktadır. Her hangi bir dökülme, çatlama veya oluşan yükün taşınması gibi durumlar ise ortadan kalkmaktadır. Güçlendirme işlemi için birden fazla metot seçeneği yer almaktadır. Bu seçenekler arasından sizlere en sağlıklı geleni ile beraber güçlendirme işlemini talep edebilirsiniz.

 

Deprem Test Raporu İhtiyaçlarınız İçin Bize Ulaşabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!