Proje Müşavirliği

Anasayfa Proje Müşavirliği

Müşavirlik ya da bilinen en kısa tabiri ya da karşılığı ile danışmanlık hizmeti, farklı kulvarlarda ihtiyaç sahiplerinin karşısına çıkarılabilmektedir. Proje müşavirliği danışmanlık hizmeti alınabilecek sektörlerden bir tanesi olarak düşünülecek bir niteliktedir. Her türlü projede mutlaka müşavirlik hizmetinin alınması tavsiye edilecektir. Çalışmak gerekli midir? Ne iş yapar? Nasıl değerlendirilmelidir? Hangi kişi ya da kuruluşlar tercih edilmelidir? Gibi soruların karşılığını cevap vermek amacı ile bu yazı kaleme alınmıştır.

Proje Müşavirliği Ne Demektir?

Proje müşavirliği en kısa tabiri ile teknik anlamda destek alınacak kişi ya da kuruluşlar anlamına gelmektedir. Her projede aranan bir özellik olduğu görülmektedir. Yapı inşaat faaliyetleri başlamadan önce yapılması gereken işlemler hakkında, danışmanlık hizmetinin alınması, profesyonel kişi ya da kuruluşlardan danışmanlık hizmetinin alınması için değerlendirilen ya da değerlendirilmesi gereken bir danışmanlık hizmetini temsil etmektedir. Farklı çalışma sahalarının bir çatı altında toplanması anlamına gelecektir.

Proje Müşavirlik Hizmetleri Nelerdir?

Bu konu hakkında inşaat sektörü üzerinden açıklayıcı bilgilerin verilmesi mümkün olacaktır. Bu kapsamda alınacak hizmetlerde yapılacak başvurular ya da danışmanlık başvuruları, farklı konularda, farklı iş kollarında gündeme gelebilmektedir. Temel hedef belirlidir. Temel hedef bir inşaat projesinin başlatılması, yürütülmesi ve sonuçlandırılmasıdır. Burada belirli kriterlerin, belirli sıra dahilinde problemsiz bir şekilde çalışması hedeflenecektir. Projenin başlatılması yani oluşturulması, başlatılması, ekip çalışmasının tesis edilmesi, gerekli malzemelerin kullanılması, montaj aşamalarının, imalat aşamalarının gerçekleştirip, kontrollerinin yapılması ve projenin sonlandırılması şeklinde bir işlem aşamasından bahsedilmesi mümkün olacaktır.

Ekip çalışmasının koordine edilmesi, ekip içerisinde yer alan çalışan tüm bireylerin çalışma şartlarının sağlanması, organizasyonun titiz bir şekilde yerine getirilmesi ve imalatın ya da yapılan projenin gerçeğe dönüştürülmesi konusunda, eksiksiz ve seri çalışma ortamlarının yaratılması gibi görevlerden ya da sorumluluklardan bahsedilmesi mümkündür. Ayrıca bu tip çalışma ya da planlı çalışma içerisinde belirli bir takvim meydana getirilecek, faaliyet çizelgesi meydana getirilecek ve buna göre işleyiş hakkında oluşturulan planın gerçeğe dönüştürülmesi sağlanacaktır. Yapı inşaat faaliyetleri başlamadan önce, gereken tüm yasal izinlerin alınması, bütün iş ve iş sağlığı konusunda tedbirlerin yerine getirilmesi ve proje çizimlerinin gerçekleştirilmesi gibi müşavirlik hizmetleri de aynı tanımlama içerisinde yer alacaktır.

Proje Müşavirliği Gerekli midir?

İlk defa duyuyor olsanız da, bu alanda alacağınız danışmanlık hizmeti yukarıda bahsedilen işlemlerin gerçeği dönüştürülmesi açısından, sizlere kolaylık sağlayacaktır. Bilindiği üzere sektör, özellikle inşaat imalat sanayine yönelik sektör, her geçen gün değişmekte, dinamik göstergelerde ve farklı değişkenler ile birlikte, kendini ileriye taşımakta ve buna göre daha hızlı, daha seri, daha emin, daha güvenilir bina ve tesislerin ortaya çıkması sağlanmaktadır. Ekonomik faaliyetlerin minimum seviyede tutulması, projenin temelinden sonlandırılmasına kadar, profesyonel ekipler tarafından yönlendirilmesi son derece önemlidir. Bu tip hizmeti alacağınız, müşavirlik hizmeti alacağınız firmaları incelediğinizde, bu tip firmaların kendi çatısı altında yani bünyesinde mühendislerin, mimarların teknik personellerin bulunduğunu göreceksiniz.

Gerekli tüm teknik incelemeler, gerekli tüm hukuki detaylar ele alınmakta ve oluşturulacak projenin gereklilikleri, net bir şekilde ortaya konmaktadır. Bu açıdan değerlendirdiğinizde, herhangi bir projeyi gerçeği dönüştürmeden önce, mutlaka danışmanlık hizmeti almanız, proje müşavirliği olarak da isimlendirilen danışmanlık hizmeti almanız gerekli olacaktır. Bir proje nasıl başlayacaktır? Neden ihtiyaç duyulmaktadır? Nasıl bir takvim belirlenecektir? Takvim nasıl ilerleyecektir? Hangi malzemeler, hangi teknik ekipmanlar görevlendirilecektir? Nasıl bir iş gücünden yarar sağlanacaktır? İş gücü ya da çalışacak elemanlar nasıl görevlendirilip, elleri nasıl gerekli teknik donanımlar ile takviye edilecektir? Çalışma sahasında hukuki sorumluluklar nasıl yerine getirilecektir? Aksamadan bina ve tesis nasıl ilerleyecek, iş güvenliği tedbirleri nasıl alınacak, uygulanacak ve kontrol edilecektir? Gibi tüm soruların karşılığını bulacağınız bir sistem ya da bir danışmanlık hizmeti anlamına gelmektedir. Bu yüzden proje müşavirliği, proje çizim anlayışı olarak değil, imal edilmesi düşünülen bir binanın, tesisin ya da yapıtın veya eserin ortaya çıkarılmasından sonuçlanmasına kadar her türlü kademeyi, her türlü aşamayı kontrol altına alınıp, denetleyen bir sistem olarak aklınızda kalmalıdır. Tavsiye edilen uygulama, gerekli mimar, mühendis, teknik ekipman, teknolojik gereçler, bilimsel veriler üzerinde çalışan kişileri, kuruluşları değerlendirmeniz ve buna göre hareket edip, planladığınız ya da planlamayı düşündüğünüz bir projeyi hayata geçirmeniz olacaktır.

 

Konu Hakkında Bilgi ve Hizmet Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!