Perde Güçlendirme

Anasayfa Perde Güçlendirme

Oturduğunuz, kullandığınız, satın aldığınız, ihmal ettiğiniz binalarda kullanılan inşaat tekniklerinden, donatı tekniklerinden bir tanesini de, perde anlayışı meydana getirmektedir. Perde beton olarak da tanımlandığını göreceksiniz. Taşıyıcı beton olarak isimlendirilmesi de mümkündür. Bu tip bir betonun içerisinde ya da perde olarak isimlendirilen bu tip bir oluşumun, yapının içerisinde, demir donatılar ile birlikte mukavemeti yüksek beton bulunmaktadır. Bunların zaman içerisinde deforme olması ya da doğal afetler, deprem gibi etkenler ile veya doğa şartları ile veya ekonomik ömrünü veya kullanım ömrünü tamamlaması nedeni ile yıpranması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Böyle bir olumsuzluk ile karşılaştığınızda, can güvenliğiniz ve mal güvenliğiniz açısından, perde güçlendirme işlemini yaptırmanız tavsiye edilecektir. Elbette bu yönde bir işlem, kişisel çabalar ile kulaktan dolma bilgiler ile yapılacak işlemler değildir. Ciddi işlemler olmak ile birlikte, mühendislik düzeyinde teknik bilgi gerekmektedir. Profesyonel ekipler tarafından yeterli standartlara sahip malzemeler eşliğinde ve yeterli donanımlar ile birlikte yapılması gerekecektir.

Perde Güçlendirmeye Neden İhtiyaç Duyulur?

Perde betonu görebileceğiniz ortamlar genelde istinat duvarları olarak tanımlanan, görülen mekanlar olacaktır. Bulunduğunuz konutun çevresinde, yüksek bir toprak tabakasını tutmak amacı ile dökülmüş betonları görebilirsiniz. Şehir içi yollarda ya da şehirler arası yollarda, köprü olarak isimlendirilen ortamlara giriş yaptığınızda, sağınızda ve solunuzda kalan duvar olarak göreceğiniz malzemelere ya da İnşaat yapılarına baktığınızda, bunların her biri aslında perde beton olarak tanımlanacaktır. Elbette bunların ayakta durması, dış etkenlerin iç ortama akmasını ya da kaymasını engellemesi, belirli bir meslekte sahip olması gerekecektir.

Donatıları ve içinde kullanılan betonun teknik özellikleri yeterli olmaktadır. Fakat zaman içerisinde deprem gibi bir etken ile zemin kayması gibi bir etken ile ya da yeterli kaliteli malzemenin kullanılmaması gibi bir etken ile işlemini yitirmesi söz konusu olabilir. Can güvenliği ve mal güvenliğini korumak amacı ile binanın yapısını korumak ve çevresel faktörlere olumsuz etki yaratmamak amacıyla ile bunlara güçlendirme yapılması ve teknik özelliklerin korunması ya da amacını yerine getirmesi sağlanabilir.

Perde Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Sistemin çalışmasında teknik yöntemler geçerli olacaktır. Mühendisler ya da teknik personeller tarafından yeterli donanımlar ve malzemeler ile standartlara sahip malzemeler ile yapılması gerekecektir. Uygulamalara bakıldığında, farklı tekniklerin kullanıldığı görülebilir. Bu tekniklerin temel prensibi, mevcut yapının korunması, mevcut yapının takviye edilmesidir. Genel uygulamaya bakıldığında, şu sonuç ile karşılaşılacaktır. Perde beton olarak isimlendirilen bölümün başına gelinmekte, ilgili teçhizatlar ile betonun üst kısmı kırılmakta, demir donatı üst kısmı kırıldıktan sonra gözlenmekte, yine yapılan teknik hesaplamalar ile elde edilen sonuçlara göre, yeni donatılar, güçlü mukavemete sahip donatılar buraya kaynaklama sistemi ile monte edilmekte ve yeni bir kaplama işlemi yapılıp güçlendirilmektedir.

Ayrıca yüksek özelliğe sahip, taşıyıcı özelliğe sahip perde betonların haricinde, mini kazık yönteminin kullanılması da ya da fore kazık yönteminin kullanılması da mümkün olabilir. Dış cepheden olacak şekilde, yük bindiren cepheden olacak şekilde, mini kazık ya da fore kazık sistemi kullanılıp, yeni bir perde beton meydana getirip, hasar görmüş ya da işlemini yitirmiş perde betona yük binmesini engellemek de mümkün olabilir. Ancak buna karar verecek olan sadece ve sadece, İhtiyaç halinde başvuru yapılacak teknik ekipler ya da uzmanlaşmış firmalar olacaktır.

Perde Güçlendirme Metotları Nelerdir?

Perde güçlendirme işleminde, metot konusunda karar verecek olan yetkilendirilmiş teknik personeller olacaktır. Sıradan bir firmanın ya da ne olduğu belli olmayan, güvenliği tehlikeye atacak bir firmanın görevlendirilmesi, tercih edilmesi ya da tavsiyede bulunması yeterli olmayabilir. Teknik anlayışına bakıldığında, karbon fiber uygulamasının gündeme geldiği, filiz ekimi uygulamasının gündeme geldiği, duvar ekimi uygulamasının gündeme geldiği, iç ve dış güçlendirme uygulamasının gündeme geldiği görülebilmektedir. Tabii bahsedildiği gibi, hangi sistemin kullanılacağına karar verecek olan kesinlikle uzman ekiplerdir.

Gerekli teknik yardım alınmadan, kişisel bilgiler ile yapılacak işlemler fayda değil zarar getirecektir. Özellik ile bir uygulama, binaların genelde alt zemin üzerinde bulunan perde betonlara bir uygulama yapılacak ise, mutlaka uzman bir görüş alınacaktır. Statik hesapları yapılacaktır. Taşıyıcı hesapları yapılacaktır. Binanın üst katlarında bulunan bir perde beton bulunuyor ve buna güçlendirme yapılacak ise, yeni bir oluşum konusunda mutlaka ve mutlaka tesise, yapıya yük bindirip bindirmeme anlayışı, hesaplamaları yine uzman personeller tarafından incelenip, teknik hakkında karar verilecektir.

 

Perde Güçlendirme Çalışmaları ve Uygulamaları Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!