Bina Güçlendirme Çalışması Öncesinde Yapılması Gerekenler

Bina Güçlendirme Çalışması

Bina güçlendirme çalışması bilindiği üzere her geçen yıl daha fazla artmakta ve insanlar evlerini korumak için bu yola başvurmaktadırlar. Neticede bina güçlendirme çalışmaları masraflı olmamakla birlikte daha hızlı ve güvenilir sonuç vermektedir. Ayrıca mal sahipleri yapıda istediklerini gerçekleştirebilmekte ve bu süreçte ikamet edebilmektedirler. Tabii ki bu durumun değişkenlik arz edebileceğini de söyleyebiliriz.

Bina güçlendirme çalışması öncesinde yapılması gerekenler genel olarak riskli yapı belgesi almakla başlamaktadır. Kısacası bu belgeyi edinen kişilerin gerekli araştırmaları yapmaları ve uygun firma ile anlaşmaları gerekmektedir. Kaldı ki bina güçlendirme çalışması yapma ruhsatına sahip olan firmalar danışmanlık hizmeti de vermektedirler. Böylelikle mal sahipleri rahat bir biçimde yapılarının güçlendirme onayını alabilmekte ve işlemlere başlayabilmektedirler. Son olarak heyet tarafından incelenen yapıların bina güçlendirme çalışmasına dahil edilebileceğini ve her yapının çalışmaya uygun olmadığını da hatırlatmalıyız.

Bina Güçlendirme Çalışması

Bina Güçlendirme Aşamaları

Bina güçlendirme çalışmalarında her şeyden evvel 4/5 kuralı bulunmaktadır. Yani mal ortaklarının ya da kat maliklerinin en az 4/5’i bu çalışmaya onay vermek durumundadır. Tabii ki her şeyden evvel mal sahiplerinin riski yapı belgelerini devlet kurumlarına ve belediyelere başvurarak almaları şarttır. Riski yapı belgesi alan bir binanın çalışmaya da uygun olduğunu söylemek mümkündür. Gerekli işlemler başladıktan sonra güçlendirme projesi hazırlanmalı ve çalışma için resmi ruhsatlar edinilmelidir. Bu sırada yüklenici firmalar da bina güçlendirme çalışması yaptıracak kişiye yol göstermekte ve süreci teker teker anlatmaktadırlar. Kısacası bina güçlendirme aşamaları özet halinde bu şekildedir. Siz de bina risk analizini yaptırabilir ve doğal afetlerin yıkıcı zararlarından kurtulmak amacıyla bina güçlendirme çalışması işlemlerini başlatabilirsiniz.

Ahşap Bina Nasıl Güçlendirilir?

Ahşap binalarda güçlendirme çalışmaları beton binalara göre oldukça farklıdır. En büyük farklılık kullanılan teknikler ve uygulanan yöntemlerdir.  Özellikle ahşap binalarda depreme dayanıklılık daha değişik biçimde alınmaktadır. Yani beton binalardaki gibi destekleme sisteminin bulunmadığını söylemek mümkündür. Ahşap binalarda daha çok kiriş güçlendirmeleri ile birlikte binanın genel yapısını muhafaza edecek restorasyonlar gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda ahşap binalarda yangın, sel gibi afetlerin etkilerini minimize edecek çalışmalar da yapılmaktadır. Bu nedenle ahşap yapı sahiplerinin firmalar ile görüşme gerçekleştirerek bu noktada bilgi almaları en doğrusudur. Son dönemde yalnızca beton binalara değil, ahşap binalara da güçlendirme çalışmaları yoğun bir tempo ile devam etmektedir. Sonuç olarak ahşap yapı sahiplerinin de çalışmalar için izinleri almaları ve işlemlere başlamaları sürecin önemli bir parçası kabul edilebilmektedir.

Kaç Çeşit Bina Güçlendirme Yöntemi Var?

Bilindiği üzere deprem son derece etkili bir afettir. Bu afetin yıkıcı etkileri milyonlarca lira zarara ve binlerce insanın ölümüne neden olmaktadır. Tabii ki mal sahiplerine düşen de bina güçlendirme çalışması yaptırmak ve yapıyı güvence altına almak olacaktır. Bu arada farklı şekillerde bina güçlendirme çalışmalarının gerçekleştirildiğini söylemek de elzemdir. Yalnız kat sahiplerinin ekseriyeti bina güçlendirme yöntemleri hakkında temel bilgiler almak istemektedirler. Son zamanlarda fiber güçlendirme de dahil olmak üzere birçok metot yapılarda başarıyla uygulanmaktadır. Ancak her yapının farklı metotlar ile güçlendirileceği de unutulmamalıdır. Yani her yapı için aynı metotların uygulanmayacağını dile getirmek mümkündür. Sonuç olarak bina güçlendirme çalışması yapmadan evvel riskli yapı belgesindeki rapor ve güçlendirme projesi yüklenici firmalar tarafından incelenecektir. Bu raporlara göre karar verilecek ve binaların hangi şekilde onarılacağı belirlenecektir. Siz de sahibi olduğunuz binayı bu sayede güçlü hale getirebilirsiniz.

 

Bizimle İletişime Geçerek Sorularınızı İletebilirsiniz.

Lütfen aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede sizi arayacağız