FRP Döşeme Güçlendirme

Anasayfa Frp Döşeme Güçlendirme

Eski yapıların veya yıpranmış zeminlerin güçlendirilmesinde çeşitli metotlar ve seçenekler kullanılmaktadır. Kullanım amaçları her alan içerisinde farklı olsa da genel amaç sağlamlığın arttırılması olarak yer almaktadır. FRP döşeme güçlendirme için binalarda veya fabrikaların zeminlerinde kullanılması söz konusu olmaktadır. Güçlendirmenin yanı sıra temizlik konusunda da büyük bir kolaylık sunmaktadır. Yıpranmış ve eskimiş olan zeminin bu yöntem seçeneği ile güçlendirilerek daha hoş bir görüntünün oluşturulabilmesi söz konusu olmaktadır. FRP açılımı ise fiber takviyeli plastikler olarak yer almaktadır. Döşemenin yanı sıra kiriş ve kolonların güçlendirilmesi gibi durumlarda sıkça tercih edilmekte olan bir yöntem seçeneğidir.

FRP Güçlendirme Avantajları

Güçlendirme konusunda FRP’nin tercih edilmesinde çeşitli etkenler bulunmaktadır. FRP güçlendirme avantajlarının en başında ise hafif olması yer almaktadır. Hafif olması sayesinde kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Hızlı bir şekilde uygulanabiliyor olması ise zamandan tasarruf edilebilmesine olanak vermektedir. Çeşitli elastik seçeneklerinin olması sayesinde ise zemine göre seçim yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Eski bir bina içerisinde zemin içerisinde oluşan yıpranmaların bu güçlendirme seçeneği ile beraber ortadan kaldırılabilmesi söz konusu olmaktadır. Kalınlık ve en olarak çeşitli seçenekleri bulunmaktadır. Elfay üzerine malzemenin dökülmesi ile işlem uygulanmaktadır. Sonuçlarını incelediğimizde ise büyük oranda olumlu sonuçlar sergilemiş olduğu gözükmektedir.

FRP Güçlendirme Alanları

Güçlendirme işlemleri günümüz içerisinde yapıların eskimesinden ötürü tercih edilmektedir. Yıkılma riski olmayan yapılarda güçlendirme adında çeşitli metotlar tercih edilmektedir. FRP güçlendirme alanları ise çok yönlüdür. Köprü, tünel veya evinizin balkonunda bu işlem uygulanabilmektedir. Genel amaç zeminin veya yük kolonlarının sağlamlığını ve mukavemetini arttırmaktadır. Bu sayede oluşması beklenen dökülmelerin çatlamaların bu şekilde önüne geçilmektedir. Uygulamanın yapılacağı zeminin veya alanın daha öncesinde incelenmesi ve buna uygun şekilde bir tasarımın ortaya çıkarılması gerekmektedir. Ezbere bir şekilde yapılan işlemlerden olumlu sonuçların alınabilmesi söz konusu değildir.

Yapılarda FRP Güçlendirme Kullanılabilir mi?

Döşeme güçlendirmesinin beraberinde FRP güçlendirme metodunun çeşitli alanlarda kullanılmakta olduğu görülmektedir. Yapılarda FRP güçlendirme kullanılabilir mi konusunda ise sıkça kullanılmaktadır. Kolonların veya kirişlerin birleşme noktasında yer alan zayıflık bu şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Daha öncesinde tercih edilmekte olan güçlendirme seçeneklerinin yapılarda ilerleyen zaman içerisinde dış etkenlerden dolayı bozulmaların ve etkisini kaybetmesinden ötürü FRP kullanımında önemli bir artış bulunmaktadır. Yapılarda ise bu daha fazla tercih edilmektedir. İnsan yaşamının sürmüş olduğu binalarda zeminin bozulması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda FRP güçlendirme seçeneği ile beraber zeminin daha sağlam bir mukavemete ulaşabilmesi sağlanmaktadır. Bunun için öncesinde gerekli analizler ve testler yapılması gerekmektedir. Çıkan sonuca göre hareket edilmesi önem arz etmektedir.

FRP Güçlendirme Depremde Etkili Olur mu?

Günümüzün en önemli doğal afet seçeneklerinden biri olarak deprem günümüzde yer almaktadır. Deprem ile yaşamayı öğrenmek alınabilecek en önemli önlemlerden biri olarak yer almaktadır. FRP güçlendirme depremde etkili olur mu konusunda ise etkisi büyüktür. Yıpranmış ve hasar görmüş bir binanın deprem anında çökmesi sıkça karşılaşılmakta olan durumların başında yer almaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi için öncelikli olarak yapı içerisinde gerekli beton ve demir analizlerinin yapılması gerekmektedir. Sağlamlaştırılması söz konusu ise zayıf noktaların belirlenerek FRP ile güçlendirme yapılabilmesi söz konusu olmaktadır. FRP güçlendirme zayıflamış olan yük betonlarının daha dayanaklı bir hal alabilmesi için sıkça tercih edilmektedir. Bu sayede ise yıkılma riski ortadan kaldırılmaktadır. Depremin şiddetinden ötürü eskiye göre daha sağlam bir yapı içerisinde hayat sürdürülebilir. Binaların dış cephesinde ise bu yıpranma daha fazla söz konusudur. Teras veya balkon gibi kısımlarda zemin daha hızlı bir şekilde yıpranmaktadır. Burada FRP ile zemin güçlendirme uygulamanın tercih edilebilmesi mümkündür.

FRP Güçlendirme Olumlu Sonuç Verir mi?

FRP döşeme güçlendirme işleminde akılda merak edilmekte olan çeşitli sorular bulunmaktadır. Bunlardan biri ise akıllarda FRP güçlendirme olumlu sonuç verir mi olarak merak edilmektedir. Belirli bir yıpranmaya kadar olumlu sonuç alındığı testler ile ortaya serilmiştir. Yıkılma riski olan binalar içerisinde ise FRP uygulanmasının bir mantığı yoktur. Çünkü yıkılma riski olan bir binanın tüm bağlantılarına, kirişlerine ve zeminine uygulama yapmak yüksek maddiyat gerektirmektedir. Bunun yanı sıra olumlu sonuç verebileceği konusunda ise kesin konuşulabilmesi mümkün değildir.

 

FRP Döşeme Güçlendirme Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!