Dinamik Mod Tanımlama

Anasayfa Dinamik Mod Tanımlama

Bir yapının tasarım işlemi esnasında mühendislerin kullanmakta olduğu program seçenekleri ve ilerleyiş kaydetmiş oldukları argümanlar bulunmaktadır. Bu argümanlar içerisinde ise önemli terimler bulunmaktadır. Tüm mühendislik dallarında sıkça karşılaşmış olduğumuz bir terim olarak dinamik yer almaktadır. Dinamik bir yapının tasarımında elde edilecek dayanıklılık hesaplarının yapılmasında yardımcı olmaktadır. Köprü, tünel veya yapı tasarımlarında dinamik ve statik hesaplamalar ile kolon ve kiriş sayısı ayarlanmaktadır. Bunun beraberinde dinamik mod tanımlama işlemi ise program seçenekleri içerisinde kullanılacak malzeme ile sizlerin bir tanımlama işlemi yapmanıza yardımcı olmaktadır. Sizin hesaplamış olduğunuz mod sayısı ile beraber bir bina içerisinde uygun sağlamlık ölçüsünü yakalayabilirsiniz.

Dinamik hesaplamaları yapılırken binanın ne kadar yük taşıyacağı ve beraberinde kaç katlı olacağı gibi değişkenlere dikkat edilmektedir. Bu değişkenler her bina içerisinde değişebileceği için ise mod sayısı da buna oran ile değişmektedir. Dinamik mod tanımlama işlemi esnasında programın kusursuz bir şekilde ilerlemesi gerekmektedir. Her hangi bir gözden kaçan hata sizlerin bir mod tanımlaması yaparken hata ile karşılaşmanıza sebebiyet vermektedir. Bunun beraberinde forum siteleri içerisinde inceleme yaptığınız takdirde mod tanımlama ile birçok hata yaşanmakta olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz. Bu hataların sebepleri değişebilmekte ve çelik kullanımınıza göre ayarlanabilmektedir.

Dinamik Mod Tanımlama Hatası

Bir tasarım içerisinde inşaat mühendislerinin yaygın bir şekilde kullanmakta oldukları program seçeneklerinin en başında İDECAD seçeneği yer almaktadır. Tasarım kolaylığı ile beraber kullanıcısına birçok işlem yapabilme imkanı vermektedir. Dinamik mod tanımlama esnasında mühendislerin çeşitli hatalar ile karşılaşabilmesi mümkündür. Bunlar arasında en sıkça rastlanmakta olan hata seçeneklerinden biri olarak ise dinamik mod tanımlama hatası yer almaktadır. Tanımlanmış olan mod seçenekleri yetersiz gelmektedir. Hesabınızı yapmanızın ardından belirlemiş olduğunuz modların sayısının yetersiz gelebileceği sizlere sunulmaktadır. Bu durum karşısında Modal analiz ayarlarından giriş yaparak Ritz yöntemi ile beraber mod sayısını güncelleyebilirsiniz. Bu durum sonrasında ise hata büyük olasılıkla kalkmaktadır.

Hataların kaldırılması konusunda tasarım ve projenin bir başkası tarafından incelenmesi gerekmektedir. Çünkü her proje farklı hesaplamalar ve tasarım seçenekleri ile oluşmaktadır. Dinamik mod tanımlama işlemi esnasında yapmış olduğunuz projenizin ilerleyişinin bilinmesi gerekmektedir. Sözlü bir şekilde projeninizi anlatmanızın ardından hata konusunda net bir bilgi verilebilmesi mümkün değildir. Modların silinmesi konusunda ise sizin yapmış olduğunuz tüm işlemler yapı ağacı içerisinde yer almaktadır. En baştan son aşamaya kadar tüm işlemleriniz bu ağaç üzerinden sizlere sunulmaktadır. Yapı ağacı üzerinden mod seçeneklerini mousenin sağ tuşu ile tıklayıp silebilirsiniz. Eğer ki bir başka işlem ile ilişkisi var ise burada size hata verebilir. Yer alan ilişkiyi ortadan kaldırmanızın ardından tekrardan silme işlemini başarı ile yapabilirsiniz.

Dinamik Mod Tanımlama Nerede Kullanılır?

Dinamik günlük hayatımızın bir parçası olarak her alan içerisinde karşımıza çıkmaktadır. Araba, ev, plaza, tünel, köprü veya her hangi bir asma tavan işleminde yer almaktadır. Dinamik bir sistemin en sağlam şekilde ayakta kalabilmesi ve düzgün bir şekilde çalışma sürdürebilmesine olanak vermekte olan hesaplamaları baz alan bir dal diyebiliriz. Bu kadar ile sınırlı olmadığı gibi daha birçok alanda hesaplama seçenekleri ile hayatımız içerisinde yer almaktadır,  yapılar içerisinde bahsi geçen bir terimdir. Bir yapının somut bir şekilde faaliyete geçmeden önce tüm hesaplamaları ve program seçenekleri üzerinden gerekli tasarımları yapılmaktadır. Bunun sonrasında ise somut bir şekilde hazırlanmakta olan tasarıma göre işlemler sürmektedir.

Bundan ötürüdür ki bir yapının somut yapım aşaması 6 ay sürüyor ise bunun öncesinde birde tasarım süresi yer almaktadır. Bu süre gözükmeyen ve mühendislerin çalışıp hesaplamalar yapmış olduğu zaman dilimidir. Bu işlem nerede kullanılır konusunda ise bir yapının tasarımı içerisinde anılmakta olan bu terim oluşan kütlenin yani yük binecek olan alanların sayısına verilen isim olarak söyleyebiliriz. Bu sayede sizin ne kadar bir mod sayısına yapı içerisinde ihtiyaç duyacağınız ortaya çıkmaktadır. Hesaplamaların yanlış yapılmasında mod sayısının eksik olması vahim durumlar oluşturabilmektedir. Bu işlemde bazen fazla çıkabilmesi ise olağan bir durumdur. Bunun sebebi ise ufak bir sayıyı yanlış girmeniz sonucunda bu gibi bir durum oluşmaktadır.

 

Dinamik Mod Tanımlama Hakkında Tüm Sorularınız İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!