CFRP Sargı

Anasayfa CFRP Sargı

CFRP  sargı (Karbon Fiber Takviyeli Plastik), çeşitli karbon elyaflarından ve termoset reçinelerinden oluşan kompozit bir materyaldir. Karbon fiber takviyeli polimer- [CFRP], son yirmi yılda yapısal mühendislik uygulamalarında kullanılmaktadır. Gittikçe kayda değer bir materyal haline geldi. İnşaat alanındaki potansiyel faydaları ile ilgili akademik bir bağlamda okuduktan sonra, beton, duvarcılık, çelik, dökme demir ve kereste yapılarının güçlendirilmesi gibi birçok alan uygulamasında maliyet olarak etkisini de kanıtlamıştır. Endüstride kullanımı, ya mevcut bir yapıyı güçlendirmek için ya da alternatif bir takviye edici (ya da öngerekli malzeme) olarak, bir projenin başlangıcından itibaren çelik yerine kullanılabilir. CFRP Sargı modeli artık günümüzde en tutulan çeşitlerden biri olmuştur.

Donatı malzemesinin inşaat mühendisliğinde gittikçe daha baskın kullanıma girişi haline geldi ve uygulamalar, bugün yaşadıklarından çok daha düşük hizmet yüklerine tolerans göstermek üzere tasarlanmış eski yapıların (köprüler gibi) yük kapasitesinin arttırılması, sismik yenileme ve onarımın yapılması, hasarlı yapılar. Yetersiz yapının değiştirilmesi maliyeti, CFRP’yi kullanarak güçlenmeyi aşabildiğinden pek çok durumda, donatı iyileştirme popülerdir.

CFRP Sargı Özellikleri

Esneklik için betonarme yapılara uygulanan CFRP, tipik olarak mukavemet üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bunun nedeni, bu uygulamada kullanılan malzeme tipik olarak (örneğin, 3000 MPa nihai gerilme mukavemeti, 10 kat fazla yumuşak çelikten daha fazla) ancak özellikle sert değildir. (150 ila 250 GPa, çelikten biraz daha düşüktür, tipiktir). Sonuç olarak, malzemenin sadece küçük çapraz kesit alanları kullanılır. Çok yüksek mukavemetli fakat ılımlı sağlamlık malzemesinin küçük alanları, mukavemeti önemli ölçüde arttıracaktır.

CFRP, güçlendirilecek kısım etrafına kumaşlar veya lifler sararak betonarme beton sertliğini arttırmak için de uygulanabilir. Kesitlerin çevresinde (köprü veya bina sütunları gibi) sarılması da, bölümün sünekliğini artırabilir ve deprem yüklemesi altındaki çöküşe karşı direnci büyük ölçüde artırabilir. Bu tür “sismik yenileme”, alternatif yöntemlerden çok daha ekonomik olduğu için depreme eğilimli alanlardaki başlıca uygulamadır.

CFRP, beton direklerin onarımında güç sağlamanın ötesinde, aynı zamanda kuzeyde bulunan tipik bozulmaların bir numaralı nedenini ortadan kaldıran geçirimsiz bir tabaka oluşturur – tuzlu su mevcut çatlaklara girer.

 

CFRP Sargı uygulamaları için bizi arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!