Beton Baca Güçlendirme

Anasayfa Beton Baca Güçlendirme

Beton Baca Güçlendirme ve uygulamaları için sizlere bu konuda uzman mühendislerimiz yardımcı olacaktır. Çalışma sistemini bir nebze olsun burada şöyle açıklayabiliriz. Beton bacalar genellikle kimyasallara maruz kalmak, aşırı sıcak veya soğuk gibi ciddi çevre koşulları ile karşı karşıyadır. Bunlara ek olarak, genellikle zaman içinde değişen çalışma koşullarına tabi tutulmaktadır. Bacalar, hizmete sokulmadan dahi yapıldıkları andan itibaren bozulmaya başlarlar. Sonuç olarak, mevcut bacaların birçoğu, birkaç yıl çalıştıktan sonra onarım ve güçlendirme gereksinimi duyar.

Beton baca güçlendirme bacanın iç ve dış yüzeylerine yapıştırılan dikey karbonlu FRP şeritler kullanılarak yapılır. Bacanın tabanına da, harici olarak bağlanmış FRP ve betonarme kesit büyütme kombinasyonu kullanılarak güçlendirilir.

Eskiden beton bacaların güçlendirilmesinde, yetersiz ve bozulmuş bacaların ömrünü uzatmanın ortalaması olarak, beton genişleme veya harici olarak bağlanmış çelik kullanılırdı. Çelik kılıf, betonun genişlemesine kıyasla düşük ek ağırlık avantajına sahiptir. Bununla birlikte, çelik levhaların yerleştirilmesi, ekleme ve kaynak zorlukları ve korozyondan kaçınmak için önemli bakım masrafları ile birlikte yüksek emek maliyeti, bu onarım seçeneğini geri planda bırakmıştır. 80’li yıllardan sonra baca güçlendirmesi FRP bantlar ile yapılmaya başlanmıştır. FRP bantları bükülme mukavemetinin artması için önce uzunlamasına beton üzerine yapıştırılır. Buna ilave olarak yanal takviye için baca yüzeyinde karbonlu FRP telleri kurulur. FRP yüksek mukavemete sahiptir, hafiftir ve kurulum, bakım maliyetleri önemli ölçüde düşürülür. Bu uygulama sayesinde korozyona karşı bağışıklık sağlamak, FRP’yi uzun bacaların onarımı için çelik kılıf yanında daha iyi bir seçenek oluşturmaktadır.

Günümüzde beton bacalar ve duman yığınları için kompozitlerin kullanılması gün geçtikçe artmaktadır, fakat bu uygulama bilgisini bilen teknik bakımdan yüksek bilgiye sahip mühendislik firmalarının azlığı kullanımı henüz istenilen oranda arttırmamıştır. Zaman ve malzemede önemli miktarda inşaat tasarrufuna ulaşmak bu uygulama ile mümkün. Konusunda uzman bir firma olarak, FRP malzemeleri ve kullanımı açısından teknik donanıma sahip mühendislerimize danışmak ve bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. Beşoğlu Endüstri halka şeklindeki bacaların FRP ile eğilip güçlendirilmesi için basit bir metod uygulayarak tüm bu zorlukların üstesinden gelmektedir. Mevcut bir beton bacanın sismik direncini arttırmak için FRP’nin tam ölçekli uygulamalarını sizler için gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

 

Beton Baca Güçlendirme ve Uygulamaları İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

 

WhatsApp
Hemen Ara!