CFRP Güçlendirme

Anasayfa CFRP Güçlendirme

Yapısal mühendisliklerin son yıllarında çalışmakta oldukları en önemli alanlardan biri olarak CFRP güçlendirme yer almaktadır. Bahsi geçen güçlendirme seçeneğinin bu hali ile söylendiği takdirde akıllarda pek bir anlamı yer almamaktadır. Bahsi geçen CFRP kısaltmasını açtığımız takdirde karbon fiber takviyeli polimer olarak karşımıza çıkmaktadır. Bahsi geçen bu güçlendirme seçeneği yılların etkisi ile beraber kolonlar içerisinde yer alan çeliğin zayıflamasında veya ilk yapılışından bu yana yük artımının olduğu binalar içerisinde uygulanmaktadır. Otogarların ilk yapılmış olduğu yıllar ile şuan ki kaldırmış olduğu yük kapasitesi aynı değildir. Bundan ötürü ise yapıların kolonlarında ve kirişlerinde bozulmaların görülebilmesi mümkündür. Bu durum karşısında ise bahsini geçirmiş olduğumuz CFRP güçlendirme bizlere yardımcı olmaktadır.Bu güçlendirme seçeneği ile beraber yapıların daha güçlü ve aşınma yaşayan kuvvet alanlarının sağlamlaştırılması amaçlamaktadır. Yapılana analizler sonucunda ise uygulama sonrasında net sonuçlar olumlu olduğunu söylemektedir. Bu güçlendirme seçeneğinin haricinde kara düzen bir güçlendirme uygulanması ise zahmetli ve maliyetli bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Bunun beraberinde uygulanma süresi ise daha uzundur. Bu sürenin uzaması ise uygulama yapılacak alanın o süre içerisinde kapatılması gerekmektedir. Halka açık alanlar içerisinde ise bu sürenin uzaması en istenmeyen durumların başında yer almaktadır. Bundan ötürü ise güçlendirme işleminde CFRP kullanılması her yönden önemli kolaylıkları mühendislere ve müşterisine sunmaktadır.

CFRP Güçlendirme Avantajları

CFRP güçlendirme seçeneği ile insanların ilk karşılaştığı takdirde avantajlarının neler olduğu konusunda soruları yer almaktadır. CFRP güçlendirme avantajlarını incelediğimiz takdirde birden fazla avantaj seçeneğinin karşımıza çıktığını net bir şekilde görmekteyiz. Yer alan avantaj seçeneklerinden bazıları ise şunlardır;

  • Hafif ağırlık
  • Aşındırmaz
  • Çok yüksek gerilme mukavemetine sahip olma

İstenilen uzunlukta kullanılıyor olması önemli ayrıcalıklardır. Yer alan bu ayrıcalıkların beraberinde güçlendirme işlemi yapacak mühendis için ise önemli bir yere sahiptir. Mühendisin hesaplarını daha kolay ve yüksek sonuçlar elde ederek yapabilmesine olanak vermektedir. Yüksek mukavemete sahip olması ve bunu sunması bu malzemenin en önemli özelliklerinden biri olarak yer almaktadır. Mukavemet bir bina içerisinde çok önemli bir husustur. Yüksek kuvvetler karşısında her hangi bir bozulma vermeden malzemenin sağlam durması sayesinde her hangi bir güven sorunu yaşanmasına CFRP güçlendirme ile olanak verilmemektedir.

Güçlendirme işlemini almak istediğiniz kurumun ise burada çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Güçlendirme işlemi için uygulanmakta olan malzeme içerisinde farklı malzemelerin uygulanabilmesi mümkündür. Aynı sonuçların alınabilmesi ise söz konusu değildir. Bundan ötürü uzun yıllardır hizmet vermekte olan firmalar ile görüşerek tam anlamda bir güçlendirme işlemini alabilirsiniz. Sizler öncesinde bilgilendirme verilmekte ve işlemin nasıl yapılacağı konusunda ise bir sunum sergilenmektedir. Bu sayede sizlerin merak etmekte olduğunuz tüm sorularınız bu sayede yanıt bulmaktadır.

CFRP Güçlendirme Nerelerde Kullanılır?

CFRP güçlendirme günlük hayatımızda karşımıza çıkan tüm yapı seçenekleri içerisinde olumlu sonuçlar alınacak şekilde kullanılabilmektedir. CFRP güçlendirme nerelerde kullanılır konusunda sismik güçlendirme uygulanmak istenen alanlarda, kullanım değişikliğinde ve yapıların yeni yönetmeliğe uygun bir hale getirilebilmesinde kullanılmaktadır. Bu uygulama sonrasında yer alan yapının daha güçlü ve uzun yıllar aynı şekilde şeklini korumasına olanak verilmektedir. Bu uygulamanın küçük işlerde kullanılmakta olduğu ise görülmektedir. Örnek olarak bacaların, duvarların, kolonların veya tünellerin güçlendirilmesinde de kullanılmaktadır. Güçlendirme işlemi öncesinde gerekli analiz işlemleri yapılmaktadır. Bu analiz sonucunda çıkan sayılara göre bir tasarım ve uygulama seçeneği hazırlanmaktadır. Bunun ardından gerekli uygulama sağlanmakta ve gerekli kontroller yapılmaktadır. Tüm bu hizmet seçeneklerinden CFRP güçlendirme işleminde faydalanabilmeniz için önem ile kurumsal şirketlerden hizmet almanız gerekmektedir.

Dolandırıcı veya işinde uzman olmayan kişilerin ilerleyen zaman içerisinde daha kötü sonuçların oluşumuna sebebiyet verebilmesi mümkündür. Bundan ötürü hizmet almak istediğiniz şirketin daha öncesinde yapmış olduğu çalışmaları inceleyebilir veya müşteri yorumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Edinmiş olduğunuz tüm bu bilgiler sonrasında ise seçim yaparak en kaliteli hizmet vermekte olan kurumu seçebilirsiniz.

Güçlendirme işleminde profesyonel bir uygulama yapılmış ise uzun yıllar aşınma veya yıpranma gibi bir sorun ile karşılaşmanız söz konusu değildir. Güçlendirme işleminde her geçen gün biraz daha risk oluşturmaktadır. Bundan ötürü geç olmadan bu konuda bir şirketten hizmet almanız önemlidir.

 

CFRP Güçlendirme Çalışma ve Uygulama İstekleriniz İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!