Lifli Polimer Güçlendirme

Anasayfa Lifli Polimer Güçlendirme

Fiberle Güçlendirilmiş Polimerler Özellikleri ve Davranışları

Aramid (AFRP), bazalt (BFRP), karbon (CFRP) ve cam (GFRP) lifleri içeren kompozitler de dahil olmak üzere, fiber takviyeli polimerlerin (FRP) mekanik özellikleri ve davranışları, çelik takviyesine karşı, bunların tasarımını yapmadan önce anlaşılmalıdır. Bu takviyeleri kullanarak yapılar.

FRP sistemleri yerinde döşeme ve ön ve gerilimli köprüler, prekast beton borular, kolonlar, kirişler ve diğer bileşenler dahil olmak üzere betonarme yapılar için çelik takviye için gittikçe kabul gören bir alternatiftir.

Korozyona karşı direnç de dahil olmak üzere çelik takviye üzerindeki FRP avantajları bir önceki sayfada listelenmiştir. Duvar yapısı FRP takviyesiyle de fayda sağlıyor. Orijinal takviye olarak ve yapıların güçlendirilmesi için kullanımı, kamu ve özel sektördeki yapısal mühendisler tarafından gittikçe daha fazla belirlenmektedir.

Cam Elyaf Takviyeli Polimer (GFRP)

Cam elyaf kullanan FRP’ler tüm FRP’lerde baskın takviye lifidir. E-cam en çok kullanılan elyaftır. Yüksek elektriksel izolasyon özellikleri, iyi ısı direnci ve en düşük maliyeti vardır. S-Cam elyafları, E-camdan daha yüksek ısı direncine ve yaklaşık üçte bir daha yüksek gerilme mukavemetine sahiptir. Özel AR-cam elyafları, betonda bulunan alkaliniteye dayanıklı ancak çok daha yüksek maliyetlidir.

Bazalt Fiber Takviyeli Polimer (BFRP)

Bazalt lifleri E-cam elyaflarına göre daha yüksek gerilme mukavemetine sahipken S-camdan düşüktür, ancak maliyetleri E-cam maliyetine yakındır. Beton içindeki alkalilere E- ve S-camdan daha iyi dirence sahiptir.

Aramid Elyaf Takviyeli Polimer (AFRP)

Aramid elyafları (aromatik poliamit elyaf olarak da bilinir) yüksek mukavemete, yüksek elastik modüle ve% 40 daha düşük cam elyaf yoğunluğuna sahiptir. Aramid elyaflarının maliyeti, cam ve bazalt elyaftan daha yüksek olup yapısal uygulamalarda onları daha az yaygın hale getirmektedir. Buna ek olarak, aramid elyafları nemi emer, bu nedenle aramid elyafları kullanan bir projenin dikkatli bir şekilde depolanması ve planlanması, elyaflar bir polimer matrisi ile emprenye edilinceye kadar çok önemlidir.

Karbon Fiber Takviyeli Polimer (CFRP)

Karbon lifleri çok yüksek çekme mukavemetine ve elastik modülüne sahiptir. “Yüksek modüllü” karbon fiberin elastik modülü, çeliğe benzer. Yüksek ve ultra yüksek modüllü karbon elyaflarını kullanan CFR, havacılık endüstrisinde popülerdir çünkü ağırlık oranına olan gücü, tüm FRP’lerin en yüksekleri arasındadır. Alçak gerilim modülleri ile altyapı endüstrisinde yüksek mukavemetli, normal modulus fiberler kullanılmaktadır.

 

Lifli Polimer Güçlendirme Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!