Ankraj ve Zemin Çivisi

Anasayfa Ankraj ve Zemin Çivisi

Ankraj günlük hayatımız içerisinde çokça karşılaşmakta olduğumuz bir uygulama seçeneği olarak yer almaktadır. Bu uygulama inşaat temellerinde veya yol yapım işlemlerinde açılmakta olan yollarında kenarlarında yer alan toprak zeminin tutulmasında sıkça karşılaşmakta olduğumuz bir uygulama seçeneğidir. Ankraj ve zemin çivisi yer alan toprağın kaymaması ve yerinde kalması için oluşturulmakta olan yapı içerisinde kullanılmaktadır. Oluşturulmakta olan zemin çivisi üzerinden daha sonrasında destek alınarak yapılmakta olan yapı için destek noktaları oluşturulmaktadır. Bu sayede ise güçlü bir yapının oluşması amaçlanmaktadır. Ankraj ise bir başka malzemenin diğer malzeme içerisine sokulmasının ardından sabitlenmesi işlemine verilmekte olan isim olarak yer almaktadır,  iki malzeme arasında bir güç bağı oluşturulmaktadır.

Ankraj ve zemin çivisinin kullanımı birçok yapı içerisinde çok sık bir şekilde tercih edilmektedir. Zemin çivisi atılmakta olan temel veya beton blok üzerine yerleştirilmektedir. Bunun ardından ise ankraj işlemi ile beraber zemin çivisinin üzerine gerekli kolon demirleri veya gerekli donatılar yerleştirilmektedir. Bu sayede bir bütün oluşması mümkün olmaktadır. Bu işlem sayesinde çok dar alanlar içerisinde rahat bir çalışma sürdürebilirsiniz. Maliyet konusunda ise sizlere her zaman maliyeti düşük bir şekilde hizmet vermekte olan kullanım seçeneğidir.

Ankraj ve Zemin Çivisinin Avantajları

Ankraj ve zemin çivisinin çeşitli kullanım alanları yer almaktadır. Bu kullanım alanları tüneller, yol çalışmaları ve yapı temelleri olarak yer almaktadır. Ankraj ve zemin çivisinin avantajlarının en başında iki malzemenin bir birine kolay bir şekilde birleştirilebilmesinden geçmektedir. Bunun beraberinde yapı içerisinde veya tünel içerisinde yanal basınçların engellenmesinde de çok sıkça kullanılmaktadır. Bu sayede daha rahat bir çalışma ortamı bu yöntem seçenekleri ile beraber oluşmaktadır. Maliyet olarak ise ankraj ve zemin çivisi her zaman daha maliyetsiz bir şekilde yardımcı olmaktadır. Oluşan bir tünel içerisinde yanal basıncı en aza indirgemek istediğiniz takdirde bu yöntem sizlere kısa süre içerisinde bunu başarabilme imkanı vermektedir. Beraberinde ise sağlamlık konusunda her hangi bir şüphe yaşanmasına olanak vermemektedir.

Ürünün kullanımında genel amacı ise istinat yapılarının oluşturulmasıdır. İstinat duvarı olarak çeşitli yollarda veya battı çıktılarda karşımıza çıkmaktadır. Bunun arka planında bahsetmekte olduğumuz uygulama seçeneği yer almaktadır. Bu uygulama seçeneği sayesinde büyük oranda güvenlik sağlanmaktadır. İlerleyen zaman içerisinde çeşitli aşınmalardan ötürü yıpranmaların oluşmasını göz önüne alır isek eğer bunun için gerekli bakımların belirli periyotlar eşliğinde yapılması gerekmektedir. Bu sayede tünel duvarlarının veya battı çıktıların yanal yüzlerinde her hangi bir göçük oluşması söz konusu değildir. Tünel gibi yapılar içerisinde göçük veya toprak kayması en istenmeyen durumların başında yer almaktadır. Bu yöntemin düzgün bir şekilde uygulanması bu durumun oluşmasına mani olmaktadır.

Ankraj ve Zemin Çivisi Nerelerde Uygulanır?

İstinat duvarı olarak bahsetmiş olduğumuz koruma duvarları günlük yaşantı içerisinde birçok alan içerisinde karşımıza çıkmaktadır. Yer alan bu duvar seçeneklerinin düzgün bir şekilde uygulanmadığını düşündüğümüz takdirde büyük bir tehlikenin hayatımızın her alanı içerisinde olduğunu net bir şekilde görebiliriz. Ankraj ve zemin çivisi nerelerde uygulanır konusunda ise en çok olarak metro, tünel ve battı çıktı gibi seçeneklerde net bir şekilde görebiliriz. Bu uygulamanın arka planı içerisinde gizli bir şekilde yer almaktadır. Düzgün bir şekilde uygulanması durumunda ilerleyen zaman içerisinde her hangi bir toprak kayması veya duvarın yıkılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun beraberinde  uygulamanın maliyet konusunda ucuz olması önemli bir husustur. Maliyetli olması durumunda uygulama yapılacak alanın büyümesi ile maliyet artmaktadır. Bu durum ise büyük bir külfet olarak yer almaktadır. Bunun beraberinde kolay bir uygulamaya sahip olması sayesinde çalışma alanını daraltmaz.

Bir tünel içerisinde çalışma alanının daralması büyük bir sorundur. Bunun yanı sıra uygulama esnasında güven sorunu yaşanmamaktadır. İlerleyen zaman içerisinde gerekli bakımların yapılmasının ardından güven sorunu yaşamadan tünelleri veya metroları bireyler kullanabilmektedir. Her hangi bir tünel içerisinde istinat duvarında sorunlar oluşması faciaya sebep olabilmektedir. Bunun için bakımların düzenli periyotlar içerisinde yapılması gerekmektedir.

 

 Sorularınız İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

Call Now Button