Cam Elyaf Ürünler

Anasayfa Cam Elyaf Ürünler

Cam elyaf ürünler, cam kullanılarak üretilir. Cam ilk olarak yüksek sıcaklıkta erimeye bırakılır. Ardından çekilme işlemi yapılır. Cam elyafın pek çok avantajı vardır. En dikkat çeken özelliği mukavemet gücünün yüksek olmasıdır. Aynı zamanda yangına dayanıklı olması, izolasyon sağlaması da cam elyafın sıklıkla tercih edilmesini sağlar.

Cam elyaflar, betonarme alanlarda kullanıma uygundur. İç ve dış alanlarda kullanılabilir. Aynı zamanda alüminyum kullanılan alanlarda da bu malzeme tercih edilebilir. Cam elyaf, çevrenin korunmasına katkıda bulunur. Uzun süre kullanıma uygun malzeme yapısı, atık oluşumunu düşürür. Uzun ömürlü, dayanıklı bir malzeme olan cam elyaf kullanıldığı tüm alanlarda ayrıcalık sunar.

Cam Elyaf Nedir?

Cam elyaf çok eski zamanlardan beri kullanılabilen bir üründür. 1930’larda itibaren kullanım alanı bir hayli yaygınlaşmıştır. Cam elyaf hammaddesi olarak üretim sürecine eklenen farklı malzemeler vardır. Borik asit, soda külü, kireçtaşı, boraks ve feldispat gibi malzemeler, üretim aşamasında kullanılır. Üretim aşaması; harmanlama, eritme, elyaflaştırma şeklindedir. Eritme işlemi, 1400ºC’de gerçekleşir. Ayrıca ekstrüzyon, zayıflama, kaplama ve kurutma gibi aşamalar da vardır. Kaplama aşamasında yağlayıcılar kullanılır. Yağlayıcıların kullanılmasının amacı cam elyafa dayanıklılık kazandırmaktır. Reçineler ise elyaf ve matrisin bağlantısını güçlendirir.

cam kırpık elyafKırpık Cam Elyaf

Kırpık cam elyaf sık kullanılan bir dolgu malzemesidir. Mukavemeti artıran kırpık cam elyaf, yüksek ısıya karşı dayanıklıdır. Kırpık cam elyaf çeşitleri şunlardır:

  • GEN KFG 03
  • GEN KFG 06
  • GEN KFG 09
  • GEN KFG 12
  • GEN KFG 15
  • GEN KFG 18
  • GEN KFG 20

 

ctpCTP

CTP, cam takviyeli plastiktir. Kompozit yapıda olan CTP, olumsuz durumlara karşı dayanıklılık gösterir. CTP’nin son derece esnek bir yapısı vardır. Polyester reçine ve cam elyafın birleşmesiyle üretilir. CTP’nin; ortoftalik, izoftalik, bisfenolik gibi farklı türleri vardır.

 

 

gfrp

GFRP

GFRP, kompozit cam olarak da adlandırılır. Yapılarda onarım ve güçlendirme amacıyla tercih edilir. İnşaatlarda, ahşap alanlarda ve çelik yapılı alanlarda, GFRP kullanılması mümkündür. Korozyon direncinin artırılması ve yapının hafiflemesi açısından da GFRP kullanımı uygundur.

 

Cam Elyaf Ürünler Nerelerde Kullanılır?

Cam elyafın kullanım alanı çok fazladır. Duvar kaplamak için bu malzeme tercih edilir. Aynı zamanda havuz, banyo gibi alanlarda da kullanımı uygundur. En sık tercih edilme amacı ise yalıtım ve izolasyon olarak belirtilebilir.

Cam elyafın kullanım alanlarından biri de havacılık sektörüdür. Uçakların iç kısımlarında, döşeme alanlarında tercih edilebilir. Ayrıca otomobillerin motoru, tamponu gibi farklı alanlarda da kullanılması mümkündür. Cam elyaf hafif yapısı, su geçirmemesi gibi özellikleri ile son derece avantajlıdır. Ev ve iş yerlerinde ses ve ısı yalıtımı amaçlı cam elyaf kullanılması uygundur. Cam elyaf, montaj aşamasında kolaylık sağlar. Uzun süreli dayanıklılık göstererek herhangi bir değişim, onarım gerektirmez.

Cam Elyaf Ürünlerinin Fiyatları

Beşoğlu Endüstri, cam elyaf ürünlerinin fiyatları konusunda avantajlı seçenekler sunar. Güçlendirme çalışmaları ve diğer uygulamalar sırasında kaliteli cam elyaf ürünlerimizle hizmet vermekteyiz. Uygun fiyatlı ürün ve hizmet seçeneklerimizden yararlanmak için hemen bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp
Hemen Ara!