FRP Kumaş

Anasayfa FRP Kumaş

Polyamit Lifler ve  kumaşlar günlük uygulamalarda büyük bir rol oynamaktadır. Bir elyaf, saç benzeri bir malzeme ipidir. Bunlar, bir frp kumaş en küçük görünen birimi olup genişliklerine göre aşırı uzun (genişliğinden en az 100 kat daha uzun) gösterilir. Lifler iplik halinde olup frp kumaş haline getirilebilir.

Sentetik elyaflar, daha büyük tekstil alanlarının bir alt kümesidir. Tekstiller doğal veya sentetik olabilir. Doğal elyaflar arasında pamuk, kürk, yün vb bulunmaktadır. Yenilenmiş elyaf, elyaf yapısında işlenmiş doğal malzemelerdir. Selüloz ve odun hamuru gibi rejenere lifler rayon ve asetat gibi malzemeleri yapmak için kullanılır. Sentetik elyaflar, kimyasal maddelerden imal edilmiştir. Genellikle polimerlere dayanıyorlar ve doğal ve rejenere liflerden daha güçlüdürler.

Bir malzemenin ne tür bir elyaf veya kumaş olduğunu, yalnızca bakmak veya dokunmak suretiyle tanımlamak çoğunlukla kolaydır. Malzemelerin tanımlanmasına yardımcı olmak için çeşitli testler geliştirilmiştir.

Sentetik Elyaflar ve Kumaşlar Nasıl Üretilir?

Çoğu sentetik elyaf, dört basamağı içeren benzer bir üretim sürecinden geçmektedir.

1. Genellikle polimerizasyon kimyasal bir süreç, elyaf için bileşenleri hazırlar ve birleştirir. Polimerizasyon, temel birimlerin tekrarı ile makromoleküllerin oluşumudur. Başlangıçta, çeşitli bileşenler katı maddelerdir ve önce elyaflara ekstrüzyon yapmak için sıvı halde dönüştürülmelidir. Malzemeler kimyasal olarak dönüştürülür, eritilir veya kalın bir sıvı haline dönüşür.

2. Eğirme yöntemi, kalın sıvıyı bir püskürtme memesinden geçirerek lifi üretir. Bir iplik memesi, belirtilen çapta yüzlerce delik bulunan bir cihazdır. Sıvı, püskürtme memesi deliklerinden geçirilir ve bir iplik sıvı filaman çıkar. Püskürtme memesindeki delik, uygulama tarafından ayarlanan filamentin çapını belirler. Ekstrüzyon, sürekli filament bir elyaf için kurutulur.

3. Bir büküm işlemi elyaf lifini bir ipliğe katlar. Filament püskürtme memesinden dikey olarak düşer ve büyük bir vakum ağızlığına yakalanır. Vakum kuvveti, bir bobin etrafına sarıldığında gerginliği hat üzerinde tutar.

4. Bükülmüş iplik paketlenir ve bir tekstil değirmenine gönderilir.

 

FRP Kumaş Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!