Bina Güçlendirme Kararı Nasıl Alınır?

Bina Güçlendirme Kararı asıl Alınır?

Yaşadığınız, ziyaret ettiğiniz, çalıştığınız herhangi bir bina ve tesis ya da kullanmak zorunda olduğunuz köprü, viyadük, tünel ve benzeri yapıların güçlendirme çalışmalarının mutlaka gündeme getirilmesi gerekecektir. Türkiye’nin deprem kuşağında bulunan bir ülke olduğu gerçeği göz önüne alındığında, her türlü bina, tesis ve yapının mutlaka incelenmesi gerektiği ve kullanıma hazır halde bulunması gerektiği dikkat çekmektedir.

Yaşam alanlarının ya da kullanım alanlarının güvenli bir şekilde bulunması, olası can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi ya da olası bu tip kayıpların minimum seviyede tutulması amacı ile tüm bina ve tesislerin incelenmesi ve güçlendirme çalışmalarının, gerek duyulması halinde yapılması kaçınılmaz bir gerçektir. Bina güçlendirme kararı nasıl alınır? Burada belirli bir prosedürden bahsedilecektir. Parantez açılıp belirtilmesi gereken en önemli konu ise, ilgili bakanlık tarafından onay verilmiş gerçek ya da tüzel kişiliklerin tercih edilmesi olacaktır.

Bina Güçlendirme Kararı asıl Alınır?

Bina Güçlendirme Kararını Kim Verecek?

Bir kararın alınması ve projenin uygulanması için, karar vermesi gereken kurum ya da kuruluşlar gerçek ya da tüzel kişilikler bulunmaktadır. Bu konuda bir başvuru süreci gündeme gelecektir. Eğer siz deprem faaliyeti neticesinde, kullandığınız binada bir hasar meydana geldiğini gözlemiş iseniz ya da hasar gözlemliyor iseniz, ancak şüpheli olduğunu veya bina yapı veya tesisin güçlendirmesini düşünüyor iseniz, önce bu konuda bakanlıktan onay almış firmalar ile irtibata geçeceksiniz. Profesyonel ekiplerin, kullandığınız bina ve tesise gelmesini ve inceleme yapmasını sağlayacaksınız. Gerekli gerçek ya da tüzel kişilik ile bakanlık tarafından yetki verilmiş firma ile irtibata geçtikten sonra, mühendisler, temsilciler teknolojik ekipmanlar ile birlikte, bina ve tesise gelecek, önce proje üzerinde inceleme yapılacak, projede bir tadilat yapılıp yapılmadığı, kolon, kiriş gibi, perde beton gibi taşıyıcı sistemlerde bir oynama yapılıp yapılmadığı tespit edilecektir. Daha sonra bunun hemen arkasından, kolonlar, kirişler, perde beton gibi sistemler, demir donatılar üzerinden, çelik konstrüksiyonlar üzerinden numuneler alınacak, laboratuvar ortamına götürülecek, gerekli inceleme yapılıp, standartları sağlayıp sağlamadığı görülecektir. Bunun arkasından karar alınacak yani güçlendirme kararı bu yetkili firma tarafından alınacaktır.

Bina Güçlendirme Kararı Sonuçları

Yukarıda bahsedilen işlemler gerçekleştirildiği andan itibaren, karar verilmesi ile birlikte yani bina ve testiste güçlendirme yapılıp yapılmayacağı konusunda karar verilmesi ile birlikte, uygulama yöntemleri yani proje safhası gündeme gelecektir. Son aşama budur. Tatbik yani uygulama olarak isimlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre kanal ekleme sisteminin, yeni ve eski betonları kaynaştırma sisteminin, kolon mantolama sisteminin, çelik mantolama sisteminin, mantolama veya gömlek geçirme sisteminin, epoksi enjeksiyon sisteminin ya da betonarme mantolama sisteminin yapılıp yapılmayacağına ya da hangisinin tercih edileceğine karar verilecektir. Son aşama bu olmak ile birlikte, verilecek karar ile birlikte, proje gerçeği dönüştürülecektir.

Bina Güçlendirme Kararı Maliyetleri

Bina güçlendirme kararı nasıl alınır? Prosedür, yazı içeriğinde anlatılmıştır. Bakanlık onaylı firmanın tercih edilmesi, proje üzerinde inceleme yapılması, numune alınması, laboratuvar ortamında test edilmesi, projeye karar verilmesi, projenin tatbik edilmesi işlem aşamalarını meydana getirmektedir. Maliyet konusunda ise belirleyici olan, yapılan tüm işlemler ve bu işlemler neticesinde karar verilen uygulama projesi yani sistemi olacaktır. Bu konuda tercih etmiş olduğunuz, ilgili bakanlık tarafından onaylanmış firma ile görüşme gerçekleştirmeniz ve ekonomik maliyet konusunda fiyat almanız gerekmektedir. Zannettiğinizin aksine, yaşam alanlarının güvenli hale getirilmesi konusunda, karşınıza astronomik rakamlar çıkmayacaktır. Maddi kayıp ya da manevi kayıp anlayışı düşünüldüğünde, uygulanacak projelerin gerçeğe dönüştürülme bedelinin çok düşük kaldığını tespit edeceksiniz.

Bizimle İletişime Geçerek Sorularınızı İletebilirsiniz.

Lütfen aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede sizi arayacağız