Karbon Elyaf Fiyatları

Karbon Elyaf Fiyatları

Karbon elyaf özellikle günümüzde sık kullanımıyla dikkat çekmektedir. Karbon elyafın ipliksi teknolojik bir madde olduğunun altını çizmekte fayda vardır. Karbon elyaf fiyatları da önem taşımaktadır. Günümüzde bina güçlendirmede sıklıkla kullanılan karbon elyaf esasen pek çok farklı sektörde kullanılabilmektedir. Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanan karbon elyaf yurt dışında uzun zamandır farklı alanlarda kullanılmaktadır. Karbon elyaf fiyatları farklılık gösterebilir, bunun nedeni binanın yapısı ile yeri ile doğru orantılı olmasıdır.

Karbon elyafın en büyük özelliği çelikten üç kat daha fazla dayanıklı olmasıdır. Bununla birlikte çelikten 4,5 kat daha hafif olması ile dikkat çeker. Çünkü bu kullanım alanında da büyük avantaj sağlar. Özellikle uzay teknolojisinde, uydu, uçak, roket tarzı araçlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla beraber Formula 1 araçlarında da karbon elyaf dayanıklılığı nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Karbon elyaf fiyatları ise kalitesine göre değişim gösterirken alıcıların bu konuda fikir yürütmesi oldukça zordur.

Karbon Elyaf Özellikleri

Karbon elyaf anavatanı olarak ABD, Japonya gibi ülkelerde bilinir. Ancak gelişen sistematik, teknolojik yenilikler ile ülkemizde de üretilmeye başlanmıştır. Bilindiği gibi ülkemiz deprem bölgesinde olduğundan bina güçlendirmede sıklıkla kullanılmakta ve olumlu sonuçlar ile göz doldurmaktadır. 1999 depreminden sonra insanlar bina güçlendirmede farklı yöntemler aramış ve karbon elyaf da bu konuda oldukça sağlam bir alternatif oluşturmuştur. Karbon elyaf fiyatları çeşitlilik göstermekle beraber uygun avantajları göze çarpar.

Kentsel dönüşüm kapsamında pek çok bina yenilenmeye gitmiştir. Bunların çoğunluğu bina güçlendirme adı altında revizyon edilmiştir. Ancak gerçek bir revizyon için sağlam bir malzeme ile binanın güçlendirilmesi gerekmektedir. Karbon elyaf son dönemde adından sıklıkla söz ettiren en etkili bina güçlendirme araçlarından birisidir. Çünkü çok farklı bir yapıya sahiptir ve çok farklı şekillerde kullanılabilmektedir.

Karbon elyaf fiyatları deprem bölgesinde olan ülkemiz insanları için bir soru işareti uyandırabilir. Deprem tehlikesine karşı özellikle yurt dışında sıklıkla kullanılmaktadır. Deprem bilindiği gibi ani bir etkiyle büyük kayıplara yol açabilmektedir. Önceden sadece çimento desteği, blok güçlendirme gibi yöntemler varken günümüzde karbon elyaf gibi oldukça etkili bir yöntem bulunmaktadır. Karbon elyaf özü itibarı ile orlon, katran, naylon gibi bileşenleri içerisinde kapsar. Ayrıca çeşitli kimyasallar ve yan maddeler ile güçlendirilir. Bu kadar bileşeni bir arada tutan karbon elyaf fiyatları ile de insanları rahatlatmaktadır. Şayet katran oranı fazla kullanılırsa ortaya Katran Temelli Fiber dediğimiz madde çıkmaktadır. Bununla beraber orlon fazla kullanılırsa ortaya PAN dediğimiz ürün çıkar ki oldukça sık kullanılan bir üründür.

PAN fiber üretiminin %95 kadarını oluşturur ki bu da ciddi bir rakamdır. Karbon elyafın bu kısımda yararlarını saymak faydalı olacaktır. Karbon elyafın en büyük avantajlarından birisi hafif dokusunun olmasıdır ki, bu da kullanımda rahatlık ve kolaylık sağlar. Paslanma etkisi olmaması nedeniyle tercih sebebidir. Bünyesi çelikten daha sert olduğundan deprem gibi bir durumda yapının sapa sağlam ayakta kalmasını sağlar. Bu da deprem bölgesi olan ülkemiz açısından oldukça önemli bir noktadır. Bununla beraber uzun ömürlüdür ki bu da önemli bir noktadır. Karbon elyaf fiyatları deprem bölgesinde oturan halk açısından büyük merak uyandırmaktadır ancak cazip ödeme koşulları ile insanları zorlamamaktadır.

Depreme karşı evini veya iş yerini korumak isteyen pek çok kişi günümüzde karbon elyafı tercih etmektedir. Karbon elyaf fiyatlarını gören insanlar bu konuda tereddüt bile duymamaktadır. İnternette ufak bir araştırma ile birlikte karbon elyafın neden bu kadar çok tercih edildiğini, dünya ülkelerinde neden bu kadar sıklıkla kullanıldığını anlamak mümkün olacaktır. Ayrıca karbon elyaf ile yapılandırma yapmak isteyenlerin evi terk etme gibi bir zorunluluğu da yoktur. Çimento veya çelik güçlendirmede evden bir süre ayrılmak zorunlu iken karbon elyaf uygulamasında böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Karbon elyaf fiyatları farklılıklarına rağmen insanları güvende tutacak bir zemin hazırlamaktadır.

 

Karbon Elyafları Fiyatları Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!