Donatılı Fore Kazık

Anasayfa Donatılı Fore Kazık

Bir yapının en hassas tasarım alanlarından biri olarak temel kısmı yer almaktadır. Temel kısmı içerisinde yer alan tasarımın sağlam ve ince hesaplar eşliğinde yapılması gerekmektedir. Bir yapının temelinde her hangi bir hata olması büyük facialara sebebiyet verebilmektedir. Temel çeşitleri içerisinde son zamanlarda en çok tercih edilmekte olan seçeneklerden biri ise donatılı fore kazık olarak yer almaktadır. Fore kazık ile beraber dairesel bir çukur oluşturulmaktadır. BU çukur içerisine beton dökülmekte ve etrafı ise metal dairesel malzeme ile çevrelenmektedir. Bunun ardından ise bunun gibi kazıklar oluşturulması ile beraber daha kuvvetli bir temel oluşturulmaktadır. Oluşturulan kazıklar diğer prefabrik kazıklara göre daha zahmetli bir işleme sahiptir. Kullanım konusunda ise yüzey alanının sürtünmesinin artmasından ötürü hesaplamalarda daha yüksek sonuçlar vermektedir. Bu sayede ise donatılı fore kazık sayesinde daha sağlam bir temel oluşturabilmesi mümkün olmaktadır.

Fore kazık işleminin yapılacağı alan içerisinde ise öncesinde bazı hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Öncelikle zeminin kuru olması gerekmektedir. Islak veya nemli bir zemin olması iş makinalarının çalışmasını zor duruma düşürmektedir. Bundan ötürü iş makinalarının 10 cm’den daha derine batmayacağı şekilde bir çalışma ortamının yer alması gerekmektedir. Bunun beraberinde zemin analizinin daha öncesinde yapılması ve ne gibi bir zemin seçeneği ile karşı karşıya olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Donatılı Fore Kazık Avantajları

Kazık seçeneklerinde birden fazla seçenek bulunmaktadır. Her birinin kullanılma sebebi ve tercih nedenleri değişmektedir. Donatılı fore kazık avantajlarının en başında sizlere sunmakta olduğu sürtünme alanın fazla olması yer almaktadır. Bunun beraberinde kazık seçeneğinin boy mesafesi ise daha azdır. Bu sayede uzun bir boy mesafesinde daha fazla beton ve demir harcanmasının önüne geçilmektedir. Kısa ve daha fazla kazı sayısı ile beraber istenmekte olan çalışma alanı oluşturulabilmektedir. Donatılı fore kazık işleminin en zahmetli ve dezavantajı ise uygulama işlemidir. İlk önce gerekli iş makinaları ile delik açılmakta ve sonrasında ise metal dairesel yapı yerleştirilmektedir. Bunun üzerinden ise mikserler ile beton dökülmektedir.

Bu işlem sonrasında ise gerekli kontrollerin yapılmasının ardından kazık hazır halini almaktadır. Bu işlem her kazık için uygulanmakta olduğu için zahmet konusundan dezavantaj sağlamaktadır. Sağlamlık veya güvenirlik bakımından ise diğer kazık seçeneklerine göre daha güvenli diyebiliriz. Donatılı fore kazık uygulama işlemlerinde kuyu içerisinde indirilecek olan dairesel demirin hazırlanması gerekmektedir. Bu dairsel demir kafes sistemi oluşturması için içlerinden dairesel demirler ile birleştirilmektedir. Bu sayede ise bir kafes alanı oluşmaktadır. Bu sayede ise indirme işlemi esnasında hazırlanmakta olan dairesel demirin dağılması gibi bir durum ile karşılaşılması en istenmeyen durum yaşanmamaktadır. Donatının indirme işlemi sonrasında ise kafesin bir kısmının kuyu dışında kalması hesaba katılmalıdır. Filiz boyu dediğimiz mesafenin dışarıda olması gerekmektedir.

Donatılı Fore Kazığa Beton Dökülmesi

Donatılı fore kazık işleminin son aşamasında beton dökme işlemi yapılmaktadır. Kuyu içerisine kafesin indirilmesinin ardından beton dökülmesi ile kazık oluşturulmaktadır. Kafesin hazırlanmasında gerekli mukavemet hesaplarının yapılmış olması gerekmektedir. Donatılığa fore kazığa beton dökülmesi işleminde döküm hızının en az 15 m küp olarak yer alması gerekmektedir. Betonlama borusunun ise yer altı suyunun ve bentonit çözeltisi ile betonun karşılaşmasını önlemek adına en az 1 metre beton içerisinde kalması gerekmektedir. Bu sayede betonun en sağlıklı şekilde atılması hedeflenmektedir. Betonlama işlemi esnasında betonun yükselmesi ile beraber beton borusunun da kısaltılması gerekmektedir. Temiz betonun kuyundan çıkması ile beraber işlem bitmektedir.

Betonlama bitmesinin ardından beton taze bir şekilde yer alırken kazık üst kotunun tesviye edilmesi gerekmektedir. Donatılı fore kazık işleminin her aşamasında hassas ve dikkatli bir şekilde işlemlerin yapılması önem arz etmektedir. İşlemin gerçekleşmesinin ardından gerekli kontroller yapılmaktadır. Sonrasında ise istenilene sonucun elde edilmesi ile beraber işlem devam etmektedir. Her kazık için gerekli işlemler aynı şekilde devam etmektedir. Bu sayede ise her zaman sağlam kazıkları dikkatli bir şekilde oluşturulması sağlanmaktadır. Betonun dökülmesi esnasında ve betonun viskozitesinin bozulmaması için su eklenmesi gibi bir durum kesin bir şekilde söz konusu değildir. Ülkemiz içerisinde su ekleme olayı daha rahat beton dökülmesi için uygulanmakta olan kötü bir durumdur.

 

Donatılı Fore Kazık Hakkında Sorularınız İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!