Kazıklı Temel Zemin İyileştirme

Anasayfa Kazıklı Temel Zemin İyileştirme

Özellikle bina Kazıklı Temel Zemin İyileştirme yapıların temelleri zaman içerisinde ortaya çıkan erozyon, doğa olayları, deprem ve bunun gibi pek çok sebepten dolayı zarar görmektedir. Dolayısıyla bu durum bina güvenliğini ciddi anlamda tehdit etmekte ve yıkılma, hasar alma tehlikesini ortaya koymaktadır. Bilhassa Türkiye’nin deprem bölgesinde olmasından kaynaklı olarak bu hususta son derece dikkat edilmek durumdadır. Ülkemizde temel iyileştirme tekniklerinin ciddi şekilde geliştirilmesiyle birlikte iyileştirme metodu da tercih edilebilir hale gelmiştir. Yani mini kazıklar ya da beton kazıklar vasıtasıyla binanın temeli iyileştirilmekte ve tüm olaylara karşı dayanıklı hale getirilmektedir.

Taşıma gücünü iyileştirmek, binanın dayanımını arttırmak ve eğimli arazilerdeki dengesizliği ortadan kaldırmak adına kazıklı temel zemin iyileştirme işleminin sıklıkla tercih edildiği belirtilmektedir. Dolayısıyla çevre yapılara ve binalara en az zararı vererek uygulanabilen işlemin tercih edildiği görülmektedir.

Kazıklı Temel Zemin Nasıl Yapılır?

Özellikle mini kazıklar, mevcut yapıların alt taraftan desteklenmesi amacıyla tercih edilmektedir. Bununla birlikte farklı kazık tipleri de bulunmaktadır. Bu durumda uzman kişiler tarafından binanın durumu, çevre ve diğer faktörlere göre kazıklı temel zemin iyileştirme işlemi yapılmaktadır. İşlemin ardından yapıda ortaya çıkabilecek riskler en aza indirgenmekte ve problemler ortadan kaldırılmaktadır.

Gevşek zeminlerde ve risk teşkil eden yerlerde uygulanan bu tekniğin ahşap kazıklar, betonarme kazıklar, çelik kazıklar gibi seçimler sonucu uygulandığını ifade etmek mümkündür. Daha doğrusu binanın tipi, zeminin durumu ve pek çok faktör uygulanacak kazık tipini de belirlemektedir. Bilhassa depremden sonra yıkılma riskini en aza indirgemesi ve akabinde oluşabilecek yapısal problemleri gidermesi amacıyla bu metodun tercih edildiği de unutulmamalıdır.

Kazıklı Temel Zemin Ne Zaman Yapılır?

Öncelikle bir yapının iyileştirme işleminden önce hasar raporu alınmak durumundadır. Yani yapıda ortaya çıkabilecek olası hasarın öngörülmesi ve buna göre işlem uygulanması gerekmektedir. Aynı zamanda bu işlem için mutlaka binanın durumu ve zeminin yapısı hakkında bilgi sahibi olunmak durumundadır. Bu faktörlere göre binaya hangi iyileştirme tekniğinin kullanılacağı belirlenmekte ve işlemlere başlanmaktadır.

Daha çok yıkılma ve hasar görme riski yüksek olan binalarda yapılmaktadır. Dolayısıyla mutlaka bu konuda mülk sahiplerinin araştırma yapmaları ve bina hasar analizini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Hasar almaya müsait olan ya da temelinde ciddi problemler ortaya çıkan yapıların mutlaka kazıklı temel iyileştirme ile güçlendirilmesi şarttır. Gerek mal gerekse de can güvenliği açısından bu unsurlara mutlaka dikkat edilmelidir.

Türkiye’de uzman kişiler tarafından kazıklı temel zemin iyileştirme işlemleri yapılmaktadır. Dolayısıyla mal sahiplerinin mutlaka binalarına en uygun teknik ile iyileştirme çalışmalarını onaylamaları gerekmektedir. Bilhassa zemini sorunlu olan bölgelerde bu işlemin en kısa sürede tamamlanması tavsiye edilmektedir.

Kazıklı Temel Zemin Avantajları Neler?

Kazık tipi öncelikli olarak binaya göre seçilmektedir. Ayrıca yine yer şekilleri, çevresel faktörler ve diğer konular da bu noktada etkili olmaktadır. Dolayısıyla seçim mutlaka uzman kişilere bırakılmaktadır. Aynı zamanda kazıklı temel zemin iyileştirme işleminin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan birisi de binada oluşabilecek hasarın önüne geçilmesidir. Yani kazıklı temel zemin iyileştirme sonrasında binanın yıkılma riski minimuma indirgenmektedir. Bununla beraber zaman içerisinde ortaya çıkacak aşınma ve eğrilme riski de ortadan kaldırılmaktadır.

İyileştirmenin bir avantajı da kısa sürede uygulanması ve etkili sonuç vermesidir. Böylelikle binaların güvenliği en üst düzeye çıkmakta, can ya da mal kaybı riski düşürülmektedir. Haliyle deprem gibi olası risklerden kurtulmak ve güvenli bir bina tesis etmek amacıyla iyileştirme işlemlerine önem verilmelidir.

Kazıklı Temel Zemin Yaptırma Maliyetleri

Özellikle mal sahipleri maliyetleri sormaktadırlar. Ancak maliyetler risk durumu, binanın pozisyonu, çevresel faktörler gibi pek çok unsura göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca kullanılacak kazık tipi de yine maliyet bakımından belirleyici olmaktadır. Dolayısıyla maliyeti anlamında kesin bir yanıt vermek olasılık dışındadır. Tabii ki burada önemli olan uzman kişilerle görüşmek ve iyileştirme hakkında temel bilgi sahibi olmaktır. Ancak fiyatların genellikle çok maliyetli olmaması bu noktada mülk sahiplerinin harekete geçmesini sağlamaktadır. Kısacası fiyatlar mal sahiplerinin karşılayabileceği düzeylerdedir.

 

Konu Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!