Donatılı Mini Kazık

Anasayfa Donatılı Mini Kazık

Zemin iyileştirme eski yapıların sağlamlaştırılması konusunda en çok tercih edilmekte olan işlem seçeneği olarak donatılı mini kazık yer almaktadır. Köy veya dar sokaklı bir alan içerisinde yer alan yapı için zemin iyileştirilmesi yapılabilmesi adına büyük iş makinalarının getirilebilmesi zor bir durum olarak yer almaktadır. Bu durum karşından ise mini kazık işlemi ile beraber zemin iyileştirmesi kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Zemin iyileştirme işlemi için 15 ila 25 metre arasında kuyular ilk başta açılmaktadır. Bunun ardından ise donatı yani demir kafes kuyuya yerleştirilmektedir. Bunun ardından beton dökülmesi ile beraber mini kazıklar oluşturulmaktadır. Kazıkların uygulanması esnasında dikkat edilmesi gereken birden fazla husus yer almaktadır. Mühendisler gerekli hesaplamaları yaparak öncesinde zemin analizi yapmaktadır. Bu sayede ise ilerleyen zaman içerisinde her hangi bir olumsuz durum yaşanmasına mani olunmaktadır. Donatılı mini kazık işleminde büyük iş makinalarına gerek bulunmamaktadır. Küçük çaplı iş makinaları ile beraber bu işlemin kısa süre içerisinde yapılabilmesi mümkündür. Mini kazık işlemi kısa bir süre içerisinde yapılabilmesinden ötürü çokça tercih edilmekte olan bir uygulama olarak yer almaktadır. Uygulama öncesinde zeminin kuru olmasına ise dikkat edilmektedir. Kuru bir zemin yer almıyor ise bunun için gerekli analiz işlemleri yapılmakta ve buna uygun bir şekilde bir işlem seçeneği tercih edilmektedir.

Donatı Malzemesinin Hazırlanması

Donatılı mini kazık işleminde betonun sağlam bir şekilde ayakta kalabilmesi için yer almakta olan iskelet sistemi diyebiliriz. Donatı malzemesinin hazırlanması ise demirden oluşmaktadır. Dairesel bir şekilde demirden bir kafes hazırlanmaktadır. Kafesin içerisinde ise dairesel destek parçaları yer almaktadır. Bu parçalar iskeletin kuyu içerisinde sağlam bir şekilde ayakta kalabilmesine olanak vermektedir. İskeletin hazırlanması esnasında ise hesaplamaları yapılmış olan mukavemete dikkat edilmektedir. Kafesin indirme işlemi esnasında ise filiz boyu denilen uzunluk dışarıda bırakılmaktadır. Tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesinin ardından ise beton dökme işlemi başlamaktadır.

Beton dökme işleminde döküm borusu her zaman betonun içerisinde yer almaktadır. Betonun yükselmesi ile beraber beton borusunun boyu kısaltılmaktadır. En sonunda ise temiz betonun kuyu dışına ulaşması ile beraber işlem sonlanmaktadır. Donatılı mini kazık işlemlerinde her kazık için bu işlem uygulanmaktadır. Bu uygulama esnasında betonun vizkositesinin bozulmaması için su karıştırılmaması gerekmektedir. Eğer ki betona su karıştırılır ise betonun sağlamlığından eser kalmamaktadır. Kısa bir süre içerisinde dökülmekte olan betonda dökülmeler ve çatlamalar başlamaktadır. Kolay bir şekilde betonun yayılması için dökülmekte olan ekstra su ilerleyen zaman içerisinde olumsuz sonuçların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden donatılı mini kazık işlemlerin beton dökme esnasında bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. Mühendislerin işlem esnasında özen ile kontrol etmesi gerekmektedir.

Donatılı Mini Kazık Avantajları

Donatılı mini kazık temel sağlamlaştırma ve güçlendirme işlemleri esnasında çokça tercih edilmekte olan bir uygulama olarak yer almaktadır. Bu uygulama seçeneği sayesinde yıpranmış bina temelleri kısa bir süre içerisinde güçlendirilmektedir. Güçlendirme işlemi sayesinde ilerleyen zaman içerisinde yapının zarar görmesi engellenmektedir. Donatılı mini kazık avantajlarının en başında ise büyük iş makinalarına ihtiyaç olmamasıdır. Küçük iş makinaları ile bu işlemi yapabilmektesiniz. Uygulama yönünden ise kısa süre içerisinde işlem son bulabilmesi mümkündür. Yıpranmış bir temel için uygulanmakta olan çeşitli güçlendirme seçenekleri bulunmaktadır.

Maliyet ve fiyat bakımından ise daha pahalı seçeneklerdir. Mini kazık seçeneği ile beraber her hangi bir yapının temeli veya bir zeminin temeli çok kısa bir işlem sonrasında daha güçlü bir hal almaktadır. Uygulamanın çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşiyor olması ise zayıf temelinde daha uzun süre devam etmemesi için önemlidir. Delme işlemi için ise uygulamada önce zemin incelenmekte ve sonrasında ise ona uygun bir delme yöntemi tercih edilmektedir. Donatılı mini kazık uygulamasında zemin analizi yapılmakta ve sonrasında ise delme işlemi gerçekleştirilmektedir. Bunun beraberinde donatının kuyuya indirilmesinin ardından ise beton dökme işlemi zeminden başlayarak yukarı doğru ilerlemektedir. Her hangi bir boş nokta veya beton ulaşmayan nokta olması gibi bir durum bu sayede engellenmektedir. Her zaman kazıkların en sağlam ve hatasız şekilde oluşturulması işlem esnasında dikkat edilmektedir. Güçlendirme amacı ile yapılan uygulama içerisinde hata oluşması istenmeyen bir durumdur.

 

Donatılı Mini Kazık ile ilgili sorularınız için bizi arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!