Deprem Ekonomik Kayıp Analizi

Anasayfa Deprem Ekonomik Kayıp Analizi

Deprem doğal afetler arasında en acı sonuçlara yol açmakta rol alan isimlerin en başında yer almaktadır. Ülke ekonomisine ve bireylerin ekonomisine büyük bir zararın olduğunu net bir şekilde görmekteyiz. Deprem için öncesinde gerekli önlemlerin alınması ve buna tedbirli olunması oluşabilecek zararları en alta indirmektedir.Ülkemiz içerisinde geçmişte yaşanmış en büyük depremlerden biri olarak 99 depremi olarak bilinmekte olan 1999’da gerçekleşen büyük deprem akıllara gelmektedir. Ülke genelinde yer alan birçok şehirde binaların yıkılması ve göçük altında can pazarının yaşandığı görülmüştür.

Deprem ekonomik kayıp analizine baktığımız takdirde ise ülkemizde bu deprem sonrasında büyük bir ekonomik sorunun ve sağlık anlamında önemli yardımların toplanmakta olduğunu görmekteyiz. Birde deprem sonrasında işin görünmeyen yüzü bulunmaktadır. Deprem sigortası tüm evler içerisinde bahsi geçen büyük deprem sonrasında zorunlu hale getirildi. Yani her hangi bir deprem sonrasında oluşabilecek zararlarınız bu deprem sigortası eşliğinde karşılanmaktadır. Bu sayede ise can kayıplarının en aza indirilmesinin yanı sıra mali kayıplarında en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Deprem sigortası olmayan bir evin göçmesi veya zarar görmesi durumunda her hangi bir hal talep edilebilmesi mümkün değildir. Depremler ile başa çıkılmasında ise en önemli yardımcı unsur yapıların buna uygun zeminler üzerinde buna uygun destek kuvvetler ile yapılmış olmasıdır. Deprem ekonomik kayıp analizi sonuçları bizlere bu şekilde hareket edebilmesini göstermektedir.

Deprem Kayıpları Ekonomiyi Nedenli Etkiler

Deprem sonuçlarından en korkulmakta olan doğal afetlerden biri olarak yer almaktadır. Deprem çok kısa bir süre içerisinde büyük etkiler yaratmaktadır. Deprem esnasında her hangi bir müdahale veya şiddetinin azaltılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bundan ötürü öncesinde gerekli önlemin alınması gerekmektedir. Deprem ekonomik kayıp analizi sonrasında ise ülke genelinde büyük bir şekilde ekonominin etkilendiğini net bir şekilde görmekteyiz. Deprem kayıpları ekonomiyi nedenli etkiler konusunda ise büyük bir deprem sonrasında ülkenin işleyişi aynı şekilde devam etmemektedir. Öncelikli ertesi gün bireylerin iş başı yaparak iş gücünün devam edebilmesi söz konusu değildir. Önemli derecede can kayıplarının ve yaralıların yer alması sağlık anlamında önemli bir sağlık malzemesinin ihtiyaç duyulmasına nedendir. Tüm bu seçeneklerin beraberinde evsiz kalan bireylerin hızlı bir şekilde bir ev ortamına kavuşması gerekmektedir. Bunun için var olan yapılar yıkılmış ve yenilerinin yapılması gerekmektedir. Bu durumdan ötürü bir bakıma elde kullanılmakta olan yapılar çöp olmakta ve yenilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Yapı malzemelerinin yurt dışından ithal edilmesi ise anaparanın hızlı bir şekilde yurt dışına çıkmasına sebebiyet vermektedir. Deprem ekonomik kayıp analizinde ise önemli derecede bu konuda yurt dışından sağlık malzemesi, çadır ve yapı malzemelerinin o dönem içerisinde ithal edildiğini görmekteyiz. Bu durum ise ülke ekonomisini zorlayan bir hale sokmaktadır. Bu durumdan çıkılması ise hızlı bir süre içerisinde gerçekleşmemektedir.

Depremin Ekonomik Zararları Nasıl Engellenir?

Deprem ekonomik kayıp analizi sonrasında önemli derecede ekonominin sarsılmış olmasından ötürü akıllarda merak edilmekte olan bazı sorular yer almaktadır. Bu soruların en başında ise depremin ekonomik zararları nasıl engellenir sorusu akıllarda yer almaktadır. Merak edilmekte olan bu durum için yer alan tüm zararların engellenebilmesi mümkün değildir. En aza indirilebilmesi için yeni yapılan yapıların belirli bir deprem şiddetine dayanıklı inşa edilmesi gerekmektedir. Bunun kontrolünün ise gerekli kurumlar tarafından yapılması gerekmektedir. Bunun beraberinde bir diğer önemli husus ise her bireyin evi içerisinde eşyalarını deprem durumuna göre dizayn etmesi gerekmektedir.

Başıboş büyük kitaplıklar veya dolaplar deprem esnasında sizlerin zarar görmenize ve evinizden çıkmanıza engel olacak bir unsur olarak yer almaktadır. Deprem ekonomik kayıp analizinin sonuçlarının en aza indirgenmesi için büyük ve geniş eşyalarınızı eviniz içerisinde duvara sabitlemeniz önemli bir husustur. Bunun beraberinde her ev içerisinde bir deprem çantasının yer alması en önemli şey olan canınızın bir göçük altında uzun zaman yaşayabilmesine ve bu sayede kurtarılma şansını arttırmaktadır. Bir diğer önemli husus ise deprem sigortasıdır. Deprem sigortası sayesinde deprem sonrasında yer alan mali anlamdaki kayıplarınızın telafi edilebilmesi mümkündür. Sizlerde bu sayede bir nebze olsa maddi anlamda zor zamanlar yaşamaktan kurtulabilir ve ekonomik anlamda bir çöküş yaşamanın önüne bu sayede geçebilirsiniz.

 

Deprem Ekonomik Kayıp Analizi Çalışmaları İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!