İmar Barışı

Anasayfa İmar Barışı

Kaçak olarak yapılmış yapılardan yasalara göre belirlenmiş, kurallara uygun olanlara yönelik olarak tanınan kanuni hak, imar barışı olarak tanımlanmıştır. Piyasada ya da sektörde imar affı olarak tanımlandığı da görülebilmektedir. Amaç belirli konutların, bina ve tesislerin yeniden imar işlemlerinin düzenlenmesi olarak karşınıza çıkacaktır. Gecekondu ve imar yasasına uygun olmadığı değerlendirilen yapılar hakkında uygulanacak işlemlerin düzenlenmesi, işlemlerin tespit edilmesi ve işlemlerin değerlendirilmesi ile birlikte, yapılacak müracaatlar dahilinde gündeme getirilecek işlemler olarak da tanımlanmaktadır.

İmar Barışı Hangi Yapıları Kapsamaktadır?

Her bina ve tesis için imar barışı olacak ya da imar affı olacak şeklinde bir ifadenin kullanılması, elbette mümkün değildir. 2017 yılından önce iskansız olarak yapılan yapılarda geçerli olan, yasal bir düzenleme olarak da düşünülmesi mümkündür. 2017 yılının öncesinde iskansız bir şekilde yapılan yapıların sahibi olan vatandaşların işine yarayacak bir uygulama olduğu görülmektedir. Neden işe yarayacaktır? İskan ruhsatı verilmemiş binalara, tesislere, apartmanlara, evlere baktığınızda, özellikle temel ihtiyaçlar olan elektrik bağlantısında, su bağlantısında, doğal gaz bağlantısında büyük problemler yaşandığı görülmektedir.

Çıkarılan imar barışı ile birlikte, vatandaşlar tarafından devlete belirli bir parasal değer de harç yatırılmakta ve bu vatandaşlara iskan ruhsatı verilmektedir. İskan ruhsatının verilmesi ile birlikte, büyük problemler ile karşılaşılan, temel ihtiyaçlar için kullanılan doğalgaz, su ve elektrik gibi altyapı hizmetlerinde herhangi bir sorun ortaya çıkmadığı görülebilmektedir.

İmar Barışı Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvurular tamamen bireyler tarafından, e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Herkesin 2017 yılından önce bina ve tesis meydana getirmiş olan ve iskan ruhsatı alamamış olan herkesin, belirli bir harç ödemek suretiyle, sistem içerisinde yer alması, kanuni haktan faydalanması mümkündür. Başvuru işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

İmar Barışı Başvurusunda Neler Talep Ediliyor?

Elbette başvuru sürecinin gerçekleştirilmesi, e-devlet üzerinden yapılabilmesi için, belirli bilgilere sahip olmanız gerekecektir. Öncelikli olarak e-devlet sisteminin kullanılması nedeni ile bir e-devlet şifresi meydana getirmeniz gerekecektir. Kendinize ait, isim ve soy isminize ait, geçerli ve kullanıldığı halde bulunan bir cep telefon numaranız ve yine kendinize ait geçerli bir elektronik posta adresiniz olmalıdır. Beyan edeceğiniz yapının açık adresini bilmelisiniz. Tapusu bulunuyor ise, tapu üzerinden ada bilgisini ve parsel bilgisini öğrenmelisiniz. İskan almak istediğiniz bina ve tesise ait toplam inşaat alanını bilmelisiniz. Ayrı ayrı işyerleri ve konutların toplam alanını, metre kare cinsinden bilmelisiniz. Yapıdaki işyeri sayısını ve konut sayısını bilmelisiniz.

Arsamızın ya da arazinin emlak vergi birim değerini metrekare üzerinden, Türk Lirası cinsinden bilmelisiniz. Yapı sınıfı hakkında bilgi olmalısınız. İmar mevzuatına aykırı bir durumun bulunup bulunmadığını görmeli ve tarif edilmesini gerçekleştirmelisiniz. Aftan yararlanacak yapıyı gösteren ve ayrılık kısımlarını gösteren fotoğraf sistemine ya da düzenine sahip olmalısınız. Bu işlemleri gerçekleştiriyor olmanız ya da bu bilgilere sahip olmanız ile birlikte, e-devlet üzerinden başvuru yapmanız mümkündür.

İmar Barışından Kimler Yararlanabilir?

Çıkarılan yasal düzenleme ile karşınıza çıkarılan hükümler kapsamında, herkesin bu kanundan ya da bu uygulamadan yararlanma hakkı bulunmaktadır. 2017 yılından önce yapılmış bina ve tesisler için düzenlemeden yararlanmak mümkündür. Ancak belirli bir parantez açılmış ve yararlanamayacak yapılar hakkında bir tanımlama yapıldığı da görülmüştür. Üçüncü kişilere ait ve özel mülkiyete konu olan taşınmazlarda bulunan yapıların imar barışından yararlanma imkanı bulunmamaktadır. Eğer 2017 yılından önce yapılmış bina ve tesis, hazineye ait bir donatı içerisinde ya da hazineye tahsisli bir arazi içerisinde bulunuyor ise, imar barışından yararlanma hakkı ortadan kalkacaktır. Bu kriterler dahilinde bulunulması durumunda, herhangi bir hak elde etmeniz, yapılan yasal düzenlemeye rağmen mümkün olmayacaktır. Bunun haricinde bahsedilen tarihten önce yapılmış ve iskanı alınmamış bina ve tesis sahiplerinin başvuru yapması ve başvuru sürecini takip edip, neticesini alması mümkün olacaktır.

İmar Barışı İçin Çalışan Firmalar

Elbette imar barışı için, yukarıda bahsedilen prosedürler hakkında hiçbir bilginiz bulunmuyor ise, danışmanlık hizmeti almanız da mümkün olacaktır. Bu konu hakkında hizmet veren gerçek kişilikler ve tüzel kişilikler bulunmaktadır. Sizin adınıza başvuru sürecini olması gerektiği gibi takip eden, sonuçlanmasını takip eden ve gerekli iskanın alınmasında yardımcı olan, gerekli kanuna, bilgiye, mevzuata hakim şahısların bulunduğu, kuruluşlardan, deneyimli kuruluşlardan yardım almanız, danışmanlık hizmeti almanız mümkün olacaktır.

 

Konu Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!