Boru Güçlendirme Ürünleri

Anasayfa Boru Güçlendirme Ürünleri

Borular, sıvıların ve gaz yapıdaki maddelerin bir yerden bir yere nakledilmesini sağlayan araçlardır. Yer altında, yer üstünde farklı ebatlarda ve özelliklerde borular kullanılır. Hat, petrol, doğal gaz, kazan ve yüksek basınç boruları gibi farklı çeşitler vardır.  Bu borularda zaman içerisinde yıpranma meydana gelir. Yıpranma olması durumunda güçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Güçlendirme için farklı malzemeler kullanılır. Kullanılacak malzeme türü, borunun yapısına bağlı olarak değişir.

Boru güçlendirme çalışmaları belli sorunların önlenmesi için yapılır. Depreme dayanıklılık kazandırmak için güçlendirme çalışmaları yapılır. Depremin şiddetine bağlı olarak borularda çatlaklar ve kırılmalar meydana gelir. Örneğin doğal gaz boru hatlarında hasar meydana gelmesi halinde yangın riski doğar.

Su borularının zarar görmesi halinde içme suyu temini zorlaşır. Bu nedenle boru güçlendirme çalışmaları son derece önemlidir. Borularda hasar olması, ciddi çevre kirliliğine de yol açabilir. Ayrıca zararlı gazların salınımı da riskler arasındadır. Çelik, beton boru güçlendirme çalışmalarında; FRP kompozit malzeme, fiberglass ve karbon fiber kullanılması mümkündür.

Boru Güçlendirme Ürünleri Nelerdir?

Boru güçlendirme ürünleri arasında en sık kullanılan fiberglasstır. Bunun yanı sıra karbon fiber malzeme de tercih edilebilir. Beton ve çelik borular, bu malzemelerden uygun olanı tercih edilerek güçlendirilir.

Fiberglass

Fiberglass ile güçlendirme yapılmadan evvel boruda kapsamlı inceleme yapılmalıdır. Bu inceleme sonrasında sadece zarar gören alanda güçlendirme çalışması yürütülür. Güçlendirme yerine boruların yeniden kurulması da söz konusu olabilir. Gerekli durumlarda borular tamamen değiştirilebilir. Ancak tamamen değişim yapılması, yüksek bir maliyete yol açar.

Boru güçlendirme çalışması neticesinde şu avantajlar elde edilir:

 • Borunun sertliği artar.
 • Korozyon direncinde artış meydana gelir.
 • Fiberglass boru güçlendirme işlemi uygun maliyetlidir.

Karbon Fiber

Karbon fiber güçlendirme işlemi ile boruların mukaveti artırılır. Karbon fiber kaplama ile korozyon riski ortadan kaldırılır. Güçlendirme yapıldığı takdirde depreme dayanıklılık da ciddi seviyede artar.

Boru Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Boru güçlendirme belli aşamalardan oluşan bir işlemdir:

 • İlk olarak hasarlı noktalar, zayıflayan bölgeler ve güçlendirme alanları belirlenir.
 • Güçlendirme öncesinde yüzeyde belli bir hazırlık yapılmalıdır. Yüzeyde temizlik yapılarak pürüzsüz bir alan elde edilir.
 • Temizlik sırasında özellikle aderansın güçsüzleşmesine neden olacak kalıntılar ortamdan uzaklaştırılmalıdır.
 • Uygulamadan evvel su kalıntısı olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Karbon fiber ya da fiber glass malzeme bir reçine malzemesi ile uygulanır.
 • Uygulama, sargı ve şerit şeklinde yapılabilir.
 • Uygulama malzemelerinde pot meydana gelmemesine dikkat edilmelidir.
 • Son aşamada kürleme işlemi vardır. Kürleme süresi tamamlandığında boyama, kaplama aşamasına geçilir.

Boru güçlendirme ürünleri fiyatlarında Beşoğlu Endüstri olarak uygun seçenekler sunuyoruz. Beşoğlu Endüstri olarak uzun yıllara dayanan deneyimimizle sizlere en iyi hizmeti sunuyoruz. Profesyonel işçilik, yüksek malzeme kalitesi gibi avantajlar sunan firmamız, boru güçlendirme çalışmaları için en doğru seçenektir. Kapsamlı planlama çalışmaları neticesinde borular, sorunsuz bir şekilde işlevini yerine getirmeye devam eder. Boru güçlendirme çalışmaları için hemen bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp
Hemen Ara!