Ferro Scan Donatı Test

Anasayfa Ferro Scan Donatı Test

Günümüzde yapıların fazlalaşması ile beraber çarpık bir şekilde kentleşmenin ilerlemekte olduğunu net bir şekilde görülmektedir. Eskiyen ve uzun yıllardır ayakta olan binalarda ise yerleşim halen sürmektedir. Bu yerleşim yerlerinde deprem veya doğal afetlerin gelişmesi ile beraber sağlam konusunda ise net bir şekilde bu bina yıkılmaz denilebilmesi dışarıdan söylenebilmesi söz konusu değildir. Bunun için ise gerekli testlerin yapılması ile net bir yanıt alınabilmesi mümkün olmaktadır. Ferro scan donatı testi ise bu konuda yardımcı olan bir test seçeneği diyebiliriz. Yapının kolonlarında ve beraberinde kat aralarında beton içerisinde yer alan demirin sağlamlık testi yapılmaktadır. Uzun yıllardır hava şartlarının vermiş olduğu zarar ve inşaat esnasında kullanılmakta olan malzemeye göre demirin kullanım süresi değişmektedir. Bunun için uzun yıllar bir bina içerisinde yaşamın sürmesi için bu testin yapılması gerekmektedir. Test sonuçları olumsuz çıktığı takdirde ise durumun vaziyetine göre sağlamlaştırma veya yıkılması gibi durumlar tercih edilebilmektedir.

Ferro Scan Test Başarılı Sonuç Verir mi?

Son zamanlarda binalar ve yapılar içerisinde demir testinde en çok tercih edilmekte olan test seçeneklerinden biri olarak ferro scan test seçeneği bulunmaktadır. Bu test seçeneği sayesinde yapının fiziksel yapısına zarar verilmeden gerekli test yapılmakta ve sonuca göre hareket edilebilmektedir. Ferro scan test başarılı sonuç verir mi konusunda ise yüzdelik olarak yüksek oradan başarılı sonuç vermektedir.

Ferro Scan Donatı Test Seçenekleri

Demirin sağlamlık veya yıpranma testi konusunda kullanılmakta olan çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bu test seçenekleri yapının durumuna göre tercih edilmektedir. Bunun için öncesinde bir keşif yapılmakta ve sonrasında ise hangi test seçeneğinin kullanılacağına karar verilmektedir. Ferro scan donatı test seçeneklerinden bazıları ise şunlardır;

  • Pas ve yıpranma
  • Kırılma
    Sağlamlık olarak bu seçenekleri ayırabiliriz. Paslanmış bir demir için sağlam değil veya kırılgan değil denebilmesi söz konusu değildir.

Karot alımı gibi seçenekler bulunmaktadır. Bu seçeneklerden demir testinin beraberinde deprem testi içinde tercih edilmektedir. Burada genel amaç yapının sağlamlık unsurunun yüzde olarak ortaya çıkarılmasıdır. Tüm test seçeneklerinin sonuçları sonrasında karar verilmektedir.

Deprem Testinde Demir Testinin Önemi

Demir testi eski yapıların sağlamlığı konusunda fikir sahibi olunabilmesi adına kullanılmaktadır. Bunun beraberinde demir testi ile yeni bir binanın da ne kadar sağlam ve ne kadar kaliteli malzeme kullanıldığı konusunda test edilebilmesi mümkündür. Deprem testinde demir testinin önemi ise büyüktür. Bunun sebebi ise kolonların kolonlar içerisinde yer alan demirden destek alarak sağlam kalmasıdır. Bunun için bir yapı içerisinde demir testinin olumlu sonuç vermesi gerekmektedir. Eğer ki sonuçlar olumsuz ise bunun için binanın yıkılması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Çok katlı yapılarda yıkılması daha çok tercih edilmektedir. Az katlı binalarda çıkan sonuca göre güçlendirme gibi işlemlerin yapılabilmesi gündeme gelebilmektedir. Burada çıkan sonucun ne kadar iyi ve ne kadar kötü olduğu önem arz etmektedir. Çıkan sonuca göre hareket edilmesi gerekmektedir.

Ferro Scan Donatı Testi Olumsuz ise Ne Yapılmalı

Ferro scan donatı testi inşaat esnasında veya sonrasında yapılabilmektedir. İnşaat halinde iken donatı testi hazırlanan projenin olumlu sonu verip vermediğini anlamak adına tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra ilerleyen zaman içerisinde eski yapılar içerisinde binanın sağlamlığı hakkında fikir alınabilmesi adına da tercih edilmekte olan bir test seçeneğidir. Ferro scan donatı testi olumsuz ise ne yapılmalı konusunda ise inşaat halinde ise mühendisin tekrardan yeni hesaplamalar ile tasarımı güncellemesi ve desteklemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra uzun yıllardır ayakta olan veya yeni yapılan bir bina için ise binanın kolonlarında ve kirişlerinde de inceleme yapılması gerekmektedir. Bu incelemelerin yapılmasının ardından ise çıkan sonuçlara binanın güçlendirilmesi gibi bir yola gidilebilmektedir.

Testin ihmal edilmeden deprem bölgesinde olsun veya olmasın yapılması gerekmektedir. Eski ve yıpranmış bir binanın çökmesi durumunda oluşacak zarar maddi zarardan daha büyük bir zarar olacaktır. Çok katlı binalarda bu durum daha vahim bir şekilde sonuç vermektedir. Bunun için uzmanlar tarafından gerekli tüm testlerin yapılarak sonrasında buna uygun bir şekilde hareket edilmesi bina içerisinde yaşamını sürdüren insanların yaşamı için önem arz etmektedir.

 

Konu hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Tıklayınız!

WhatsApp
Hemen Ara!