Depreme Karşı Tünel Güçlendirmesi

Depreme Karşı Tünel Güçlendirmesi

Günümüzde tünel açma çalışmaları, uzman kişiler tarafından, GFRP CRG bulon, GFRP ve etriye gibi yapılarla güçlendirilerek yapılmaktadır. Yapılalı uzun süre olmuş tünellerde ve zaman içerisinde yıpranmış veya hasar almış tünellerde ise, tünel güçlendirmesi yapılması şarttır.

Güçlendirme işlemleri, yapısal ve altyapı onarım şeklinde farklı seçeneklerle yapılabilmektedir. Su tüneli gibi yapılarda ise farklı önceliklere göre güçlendirme çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Tarihi yapılar, eski ya da yeni tünellere göre onarım ve tünel güçlendirmesi faaliyetleri yapılmalıdır.

Tünel Güçlendirmesi Nasıl Yapılır?

Depreme karşı daha güçlü bir çözüm olması adına FRP ile güçlendirme yapan firmaları tercih etmeniz önemli. Bununla beraber, yapısal tünel güçlendirmesi çalışmasının, eleman ve sistem şeklinde iki güçlendirme seçeneği şeklinde olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için ilk olarak, hasar görmüş ya da görme olasılığı üzerinden yapı için gerekli önlemler listelenir.

Aynı zamanda mukavemet ve taşıma gücü de dikkate alınır. Tünel sisteminin taşıyıcı elemanları ile gerekli görülen tekniklerle beraber işleme başlanır. Gerekli yanal sistemler de bu noktada önemlidir. Tünel güçlendirmesi işlemiyle zayıf alanlar da mercek alına alınıyor. Su tünelleri ya da boru olarak tabir edilen tüneller de ise, kaçakların azalması için destek faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Güçlendirmenin haricinde rehabilitasyon projeleri de yapılabiliyor. Tarihi tüneller için ise, restorasyon çalışmaları ile beraber güçlendirme yürütülmelidir.

Tünel Güçlendirmenin Amaçları Nelerdir?

Depreme karşı tünel güçlendirme işlemleri sayesinde,  derz kaybı ve erozyon riski gibi olaylara karşı da önlem alınmış olur. Aynı zamanda tünelin içerisinden ya da üzerinden yol ve yaya alanı geçmekteyse, kaldırım gücü desteklenerek yıkılmaya karşı önlem alınmaktadır. Tünel güçlendirmesi için, fiber glass güçlendirici barlar sıkça tercih edilmektedir.

Su tünelleri için de polütiran reçineler kaçaklar için faydalı olabilir. İşlemler sırasında, tünellerin tutunmuş olduğu topraklara da dikkat edilmelidir. Bunun için ankraj sistemi kullanılmaktadır. Tünel güçlendirmesi sayesinde kaya, taş düşmelerine karşın önlem alınarak çevre güvenliğe de sağlanmış olur. Sonraki kazı işlemleri ve yenileme faaliyetleri için de kolaylık sağlanmış olur. Güçlendirme işleminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için teknolojiye uygun ve profesyonel bir ekip tercih edilmelidir.

Bizimle İletişime Geçerek Sorularınızı İletebilirsiniz.

Lütfen aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede sizi arayacağız