Bina Güçlendirme Nedir Neden Bina Güçlendirmesi Yapılmalıdır?

Bina Güçlendirme Nedir Neden Bina Güçlendirmesi Yapılmalıdır

Binaları yıkmak yerine onu eskisinden daha sağlam hale getirme işlemi, son zamanlarda önemi artan ve ev sahiplerinin yavaş yavaş yapmaya başladıkları bir işlemdir. Özellikle deprem gibi afetler için son derece önemli bir adımdır. Aynı zamanda kentsel dönüşüm yasasıyla da bina sahiplerinin yapmaya başladıkları bir işlemdir. Bina güçlendirme işleminin maliyeti binanın durumuna ve daire sayısına göre değişkenlik gösteriyor. Binanın yenilenmesi için çeşitli aşamalar bulunuyor. Bunlar için alanında uzman bir ekip tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Özellikle eski usul yapılan binalarda ve eksik malzeme kullanılan yapılarda bu işlem daha da önemli ve gereklidir. 2012 yılında getirilen bu dönüşüm kanunu ile maksimum 4 ayda tüm dönüşüm işlemleri yapılmaktadır. Güçlendirme işlemi, uzman ekipler tarafından profesyonelce yapılmalıdır. Bu şekilde daha iyi bir sonuç alınabilir.

Neden Bina Güçlendirmesi Yapılmalıdır?

Belirttiğimiz gibi bina güçlendirme işlemi, aşama aşama yapılmaktadır. Bunun için öncelikle uzman bir ekiple anlaşmalısınız. Ekip, ilk önce binanızın durumu analiz ederek verilerini çıkartarak işe başlayacaktır. Bu aşamada bir de apartman için risk durumu tespiti yapılmaktadır. Eğer binanız riskli sınıfına dahil edilirse, bina güçlendirme için gerekli işlemlere başlanır. Gerekirse bakanlık ve üniversitelerin yetkilileri tarafından da durum araştırması yapılabilir. Apartmandaki kişilerin onayına göre de işlem için gerekli izinler alınır ve başlatılır. Üstelik bina güçlendirme işlemi, yeniden yıkılıp yapılmış kadar bir güç sağlamaktadır. Bu işlemle beraber, binanızın metrekaresinde ve odaların paylaşımında herhangi bir sorun olmaz ama yıkılıp yeniden yapılma durumunda küçülmeler meydana gelebilmektedir.

Bina Güçlendirme Nedir? Ne Kadar Sürer?

Güçlendirme işlemi, binanın durumu ve daire sayısı oldukça önemlidir. İşlem süresi de buna göre değişkenlik gösterebiliyor. Tabii belirtildiği gibi ilk olarak güçlendirme işlemi için detaylı bir analiz şart. Bu aşamanın süreci de binanın daire sayısına göre değişkenlik gösterebilir. Uygulama sırasında, deprem ve benzeri tehlikelere karşın iyi bir önlem alınıyor. Bu yüzden mutlaka, en iyi şekilde ve iyi bir ekip tarafından yapılması son derece önemlidir. Bu gibi durumlar için öncesinde hangi firmayla anlaşmanız gerektiğine iyi karar vermelisiniz. Bahsettiğimiz gibi bina güçlendirme uygulaması yeniden yıkıp yapılması gibi değildir. Hem çok iyi sonuçlar verir hem de fazla zaman almaz. Uygulama, maksimum 4 ay içerisinde tamamlanmakta ve daire sahiplerine teslim edilmektedir. Sizin de sonuçtan memnun olmanız adına, neyin nasıl yapılacağına hakim olmanız gerekiyor.

Bina Güçlendirme Nedir? Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Binalar, bu süreçte tıpkı yeniden yıkılıp yapılmışçasına güçlenmektedir. Bu aşamada binanın ilk yapılış aşamasında nasıl bir kaliteye sahip olduğu ve eksik malzeme kullanıp kullanmadığı da önemlidir. Bu şekilde, binanıza ne kadar malzeme kullanılması gerektiği saptanacaktır. Aynı zamanda güçlendirme için yapılan masrafın daire başına hesaplandığını da söyleyebiliriz. Tabii ki binanın kat sayısı da önemlidir. Örnek vermek gerekirse, 5 katlı bir yapı için daire başına maliyeti, 50 ile 80 bin TL arasında değişebiliyor. Eğer eski bir binadan söz ediyorsak, buna göre artış da söz konusu olabilir. Bina güçlendirme uygulaması özellikle 90 öncesi yapıla binalarda son derece gerekli bir işlemdir. Binanın durumu iyiyse bazı durumlarda evden çıkılmadan gerekli uygulama yapılabilmektedir. Üstelik iyi durumdaki binalarda çok fazla maliyet de ortaya çıkmıyor. Eski binalarda deniz kumu kullanılması, yeterli ve iyi büyüklükte/ güçte kolonların bulunmaması da bazen bu süreci etkilemektedir. Böyle durumlar işlem süresi de aynı oranda uzayabiliyor. Temel ile binanın zemini arasında bir uyumsuzluk, kayma gibi durumlar söz konusu varsa bu da düzeltiliyor.

 

Bina Güçlendirme Çalışma ve Uygulamaları Hakkında Bizi Arayabilirsiniz. Tıklayınız!