Ahşap Bina Nasıl Güçlendirilir?

Ahşap Bina Güçlendirme

Ahşap binalar bilindiği üzere depreme son derece dayanıksız olmakla birlikte diğer afetlere karşı da savunmasızdır. Bilhassa yangın gibi afetlerin ahşap binalara verdiği zarar geri döndürülemez halde olabilmektedir. Dolayısıyla bina sahiplerinin bu konuda bir adım atıp gereken güçlendirmeleri yapmaları gerekmektedir. Özellikle ülkemizin gerçeği olan deprem de ahşap binaların tamamen yıkılmasına zemin hazırlamaktadır. Haliyle ahşap bina güçlendirme işlemlerinde kirişler onarılmakta ve binayı ayakta tutan temeller sağlamlaştırılmaktadır. Bunun dışında ahşap binanın fiziki ve çevresel koşullarına göre de iyileştirmeler gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda yangın gibi afetlere karşı mantolama işlemleri de yapılmaktadır. Sonuç olarak ahşap binaların güçlendirilme çalışmaları yüklenici firma tarafından fizibilite çalışması nihayetinde belirlenecek ve uygulanacaktır diyebiliriz.

Ahşap Bina Güçlendirme

En Kaliteli Bina Güçlendirme Malzemeleri Nelerdir?

Son dönemlerde özellikle kaliteli bina güçlendirme malzemeleri piyasaya çıkmıştır. 2014 yılında 6306 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile resmi hale gelen bina güçlendirme çalışmalarında karbon fiber gibi malzemeler büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda binanın temel ve kolonlarına uygulanan malzemelerin de esnek yapıda olması son derece değerlidir. Çünkü binanın esnek olması yaşanacak doğal afetin etkilerinin azaltılması anlamına gelmektedir. Kısacası en kaliteli güçlendirme malzemeleri uzun yıllar dayanan, esnek ve yenilenebilir olmak zorundadır. Bina güçlendirme çalışması yapan firmalar da bu duruma özen göstermekte ve en yeni tekniklerle hazırlanmış malzemeleri çalışmalarında kullanmaktadırlar.  Mal sahiplerinin bina güçlendirme çalışması yapacak firmayı tercih ederken bu hususlara da önem vermeleri her şeyden daha önemlidir diyebiliriz.

Yığma Bina Nasıl Güçlendirilir?

Yığma binalar özellikle kırsal alanlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Büyük şehirlerde sayısı git gide azalsa da semt ve köylerde yığma binalarda oturanların sayısı azımsanamayacak derece yüksektir. Tabii ki yığma binaların büyük bir deprem riski taşıdığı da unutulmamalıdır. Bu yüzden mal sahiplerinin muhakkak yığma bina güçlendirme çalışması yaptırmaları ve binalarını sağlamlaştırmaları gerekmektedir. Genel olarak yığma binalarda güçlendirme işlemi epoksi reçineleri ile yapılabilmektedir. Aynı zamanda çimento enjeksiyonu ve çimento şerbeti de kullanılan teknikler arasındadır. Bunun yanı sıra çatlak onarımları da ufak çaplı problemler için oldukça önemlidir. Bu arada sıvama işlemlerinin de yığma binaları ayakta tutmak adına değerli olduğunu paylaşabiliriz. Sonuç olarak bu teknikler ile bina güçlendirme çalışmalarının tamamlanabileceğini ve özellikle yapıların depreme dayanıklı hale gelebileceğini aktarmalıyız.

Riskli Bina Güçlendirmesi Nasıl Olmalı?

Son zamanlarda riski yapıların sayısında bir artış gözlenmektedir. Bina sahiplerinin bilinçlenmesiyle birlikte devlet tarafından bu konudaki denetimler de sıklaştırılmıştır. Tabii ki riskli bina güçlendirmeleri özellikle deprem gibi son derece tehlikeli afetlerden korunmak için hayati önem taşımaktadır. Mal sahipleri ile birlikte kat maliklerinin de riski yapı belgelerini edinip çalışmalar için onayı almaları gerekmektedir. Riskli bina güçlendirmeleri daha çok modern teknikler ile tamamlanmaktadır. Beton yapılarda esnek malzemelerin kullanılması ve binaya sırttan destek verilmesi son derece önemlidir. Aynı zamanda çatlak onarımları ve kolon tamirleri de binaların sağlamlaştırılması adına kritik değere sahiptir. Dolayısıyla mal sahiplerinin de hızlı bir şekilde beton kalite raporu edinmeleri ve riskli yapı belgelerini temin etmeleri esastır. Bu arada belediyeler belirli bir ücret karşılığında bu raporları hazırlamakta ve binanın yıkılmasına gerek olmadan tamirine izin vermektedirler. Haliyle mal sahiplerinin de bu kapsamda vakit kaybetmeden işlemlere başlamaları en doğrusu olacaktır. Sonuç olarak riski bina güçlendirmeleri en modern teknikler ve kaliteli malzemeler ile işin ehli firmalar tarafından yapılmalıdır diyebiliriz.

 

Bizimle İletişime Geçerek Sorularınızı İletebilirsiniz.

Lütfen aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede sizi arayacağız