EPOXY ENJEKSİYON REHBERİ
5 1
Yazdır E-mail Olarak Gönder


 

 

 

EPOXY Enjeksiyon REHBERİ

 

Epoksi enjeksiyonu, beton duvarlar, döşeme taşları, kolonlar ve iskelelerde hareket etmeyen çatlakların onarımı için ekonomik bir yöntemdir ve betonun ön-kırılmış gücüne geri döndürme özelliğine sahiptir. Herhangi bir enjeksiyon yapılmadan önce çatlamanın nedenini belirlemek gerekir. Çatlama kaynağı belirlenmez ve giderilmezse, beton tekrar kırılabilir.

 

MALZEMELER

 

Saç çizgisi çatlaklarının ve 1/4 "e kadar çatlakların onarımı için GEN-STİC-60.

İnce ila orta genişlikteki çatlakların onarımı için GEN-STİC-80 (Önerilen genişlik aralığı: 1/64 "- 1/4").

Orta genişlikteki çatlakların onarımı için GEN-STİC-100 (Önerilen genişlik aralığı: 3/32 "- 1/4").

İnce ila orta yapısal olmayan çatlakların onarımı için Crack-Pac® enjeksiyon epoksi (Önerilen genişlik aralığı: 1/64 "- 1/4").

Çatlak yüzeyinin yapıştırılması ve enjeksiyon portlarının kurulması için GEN-C , GEN-F ve GEN-ETR önerilir. GEN-ET, GEN-EDOT, GEN-ETR veya GEN-SET yapıştırıcılar da yerini alabilir. (SET, NSF / ANSI Standard 61 için onaylanmış tek yapıştırma epoksidir).

GEN-Click ™ enjeksiyon bağlantı noktaları, bağlantı parçaları ve diğer uygun aksesuarlar.

 

 

ENJEKSİYONLUK ÇATLAK HAZIRLAMA

 

Epoksinin sağlam betonaya yapışmasını sağlamak için çatlağı çevreleyen yüzeyi ve çatıyı temizleyin. En azından, üst üste bindirilecek yüzey tel fırça ile fırçalanmalıdır. Yapıştırıcının düzgün bir şekilde bağlanmasına izin vermek için yağ, gres veya diğer yüzey kirleticileri çıkarılmalıdır. Temizlik sırasında çatlamaya herhangi bir pisliği çarpmamaya dikkat edin. Temiz, yağsız sıkıştırılmış hava kullanarak çatlamayı havaya uçurarak herhangi bir tozu, pisliği veya duran suyunu alın. Enjeksiyon esnasında çatlak kuru ise en iyi sonuç elde edilir. Çatlaktan su sürekli sızıyorsa, epoksi enjeksiyonunun uygun bir tamir vermesi için akış durdurulmalıdır. Aktif olarak sızıntı yapan bir çatlağı onarmak için poliüretan reçineleri gibi diğer malzemeler gerekebilir.

 

Birçok uygulama için, çatlağı kapatmak için ek hazırlık yapılması gerekir. Bir yüzey malzemesinin bir asit veya kimyasal çözücü kullanarak çıkarıldığı durumlarda, çatlağı aşağıdaki gibi hazırlayın:

 

Temiz, basınçlı hava kullanarak kalan artık ve sıvıları havaya uçurun.

Kalıntıları yüksek basınçlı yıkama veya buharlı temizleme ile çıkarın.

Kalan suyun tamamını temiz basınçlı hava ile üfleyin.

Betona bir kaplama, sızdırmazlık maddesi veya boya uygulanırsa, macun üzerine epoksi yerleştirmeden önce çıkarılmalıdır. Enjeksiyon baskısı altında bu malzemeler kaldırılabilir ve sızıntıya neden olabilir. Yüzey kaplaması çatlağı örtüyorsa, yüzey kirliliğini aşmak için bir öğütücü kullanarak çatlağın açıklığını "V" şeklinde yönlendirmek gerekebilir.

 

Çatlak Sızdırmazlığı ve GEN-Click ™ Enjeksiyon Portlarının Bağlanması

 

1-Bağlantı noktasını betona yapıştırmak için, bağlantı noktası tabanının alt kısmına az miktarda epoksi uygulayın. Bağlantı noktasını çatlakın bir ucuna yerleştirin ve tüm çatlak taşınana kadar tekrarlayın. Kural olarak, enjeksiyon bağlantı noktaları çatlamanın uzunluğu boyunca 8 "aralıkla yerleştirilmelidir.

 

 

2- Bir macun bıçağı veya başka bir pasta aleti kullanarak, çatlamanın tüm uzunluğu boyunca cömertçe epoksi kullanın. Epoksiyi, bağlantı tabanının etrafında yaklaşık 1/4 "kalınlığa kadar, limanın tabanından 1" dışarıya uzatmaya dikkat edin ve malzemedeki delikleri temizleyin. Yapıştırma işlemi çatlak boyunca en az 3/16 inç kalınlığında ve 1 inç genişliğinde olmalıdır. Yetersiz yapıştırma, enjeksiyon baskısı altında sızıntılara neden olacaktır. Çatlak, beton elemanı boyunca tamamen geçerse, mümkünse çatlakların arkasını kapatın. Aksi takdirde, epoksi, çatlamanın arka tarafından dışarı atılabilir, bu da etkisiz bir onarıma neden olabilir.

 

 

 

3-Enjeksiyona başlamadan önce yapıştırmanın sertleşmesine izin verin. Not: GEN-C GEN-F ve GEN-ETR epoksileri, çabuk kürlenen, manuel olarak karışık malzemelerdir ve bağlantı noktaları takarken karıştırma yüzeyinde karışık bir kütle halinde bırakıldığında sertleşebilirler. Yapıştırma işlemini karıştırma yüzeyinde ince bir film (yaklaşık 1/8 inç) üzerine yaymak, tepkime sıcaklığının dağılmasına izin vererek kürlenmeyi yavaşlatacaktır.

 

GEN-STİC-60, ETI-LV, GEN-STİC-100ve Crack-Pac® Enjeksiyon Epoksi İçin Enjeksiyon Prosedürü

 

Kartuş etiketindeki kartuş hazırlama talimatlarını takip edin. GEN-Opti-Mix® karıştırma ağzından akan maddenin GEN-STİC-80 ve GEN-STİC-100 için düzgün gri renkte olduğunu doğrulayın. Crack-Pac® enjeksiyon epoksi için kartuştaki karışık malzemenin açık kehribar rengi olduğundan emin olun.

GEN Click ™ bağlantı elemanını memenin ucundaki dikenli çubuklara iterek ağzın ucuna tutturun. Tüm bağlantı noktalarının açık konuma itildiğinden emin olun.

GEN Click ™ enjeksiyon bağlantı parçasını, yerine oturana kadar ilk GEN Click ™ bağlantı noktasına takın. Tüm bağlantıların kafalarının açık konuma getirildiğinden emin olun. Düşey uygulamalarda, en düşük noktadaki enjeksiyona başlayın ve yolunuzu yukarı çıkarın. Yatay bir uygulamada çatlamanın bir ucundan başlayın ve diğer ucuna doğru ilerleyin.

 

 

Epoksiyi, çatlağa artık akmayacak şekilde ilk limana enjekte edin. Epoksi bir sonraki bağlantı noktasında görünüyorsa ve ilk bağlantı noktası hala malzeme kabul ediyorsa, ikinci bağlantı noktasını kapatın ve artık epoksi almayana kadar ilk bağlantı noktasına enjekte etmeye devam edin. İlk liman epoksi reddetene kadar epoksi görülen bağlantı noktalarını kapatmaya devam edin. İlk liman reddetme noktasına geldiğinde, bağlantı tabanını destekleyin ve bağlantıyı kapatmak için bağlantı noktasının ucuna hafifçe çekin. Çok sert çekildiğinde, limanı beton yüzeyinden çıkararak sızıntıya neden olabilir. GEN Click Fitting başlığındaki metal tırnağa basın ve bağlantı noktasından çıkarın.

 

 


İlk limanı enjekte ederken epoksinin göründüğü son limana gidin, açın ve bu limanda enjeksiyona devam edin. Epoksi kurulduysa ve bağlantı noktası kapalı olarak bağlıysa, bir sonraki temizleme noktasına gidin ve çatlamanın her bir kısmı epoksi reddettiğinde işlemi tekrarlayın. Bu yöntem bazı bağlantı noktalarının enjeksiyon yapılmamış gibi görünmesine rağmen, epoksiyi çatlamanın daha küçük alanlarına zorlamak için maksimum basınç sağlar. Epoksi ortaya çıktıktan sonra bir sonraki limana geçmek, epoksinin çatlağın daha geniş kısımlarını bir sonraki limanlara geçmeden önce çatlamaya zorlamak yerine sonraki limanlara geçmesini sağlayacaktır. Enjeksiyon İpuçları Pnömatik bir dağıtım aracı kullanıyorsanız, enjeksiyona başlarken aleti düşük bir seviyede ayarlayın ve gerektiğinde epoksi akışını sağlamak için basıncı artırın. Dar çatlaklar için, epoksi akmaya başlayana kadar kademeli olarak basıncı arttırmak gerekebilir. Epoksinin çatlağı doldurması ve bir sonraki porta gitmesi için birkaç dakika beklemek de gerekebilir. İstenirse, enjeksiyon epoksisi sertleştikten sonra, enjeksiyon bağlantı noktalarını ve epoksi epoksiyi çıkarın. Epoksi bir keski, sıyırıcı veya öğütücü ile çıkartılabilir. Pasta-over, GEN-F kullanıldığında kolayca soyulabilir. Keski veya sıyırıcı kullanırken epoksi yumuşatmak için bir ısı tabancası kullanılması önerilir. Karıştırma nozülleri, nozülde epoksi sertleşmediği sürece birden fazla kartuş için kullanılabilir. Sorun giderme Çatlaklara epoksi akıyor ancak bir sonraki limana gelmiyor.

 

Bu, çatlakların beton yüzeyinin altında genişlediğini ve / veya dallandığını gösterebilir. Bu boşlukları enjekte etmeye ve doldurmaya devam edin. Çatlakın beton elemandan tamamen geçtiği ve beton elemanın arka tarafının tıkanmadığı durumlarda (örneğin, bodrum duvarları veya dolgulu taban elemanları) daha uzun enjeksiyon zamanı, epoksiyi bir sonraki limana zorlamayabilir. Bu muhtemelen, epoksinin çatlamanın arka tarafındaki mühürlenmeden dışarıya çıktığını gösterir. Bu durumda, uygulama, kazının ve çatlamanın arka tarafının sızdırmazlığı olmaksızın epoksi enjeksiyon tamiri için uygun olmayabilir.

 

Arka basınç epoksinin akmasını engelliyor.

 

Bu durum birkaç durumu gösterebilir:

Çatlak sürekli değildir ve enjekte edilen bölüm doludur (bağlantı noktası reddedildikten sonra enjeksiyon hakkında yukarıdaki talimatlara bakın).

Bağlantı noktası, çatlak üzerine doğru şekilde hizalanmamıştır.

Çatlak enkaz tarafından engellendi.

Karıştırma ağzı epoksi dolu birkaç dakika bekletilirse, meme başında sertleşmiş olabilir. GEN Click ™ bağlantı elemanını, çatlamış bir başka enjekte edilmemiş konumdaki bir porta takın ve enjekte etmeye çalışın. Epoksi hala akmazsa, meme içinde epoksi sertleşmiş olabilir.

Epoksi, yapışkan çatlaktan veya enjeksiyon limanlarından sızıyor.

 

Enjeksiyonu bırakın. Hızlı bir kür macunu macunu materyali (GEN-ETR veya GEN-C) kullanıyorsanız, sızıntı yapan enjeksiyon epoksisini pamuklu bir bezle silin ve macunu materyalin üzerine tekrar uygulayın. Epoksi sertleşmeye başlamasına izin vermek için yaklaşık 10-15 dakika bekleyin. Kaçak büyükse (örneğin, liman, beton yüzeyden kopuksa), macunun üzerine daha da iyi bir şekilde geçmesine izin vermek için yaklaşık 30 dakika veya daha uzun süre beklemek iyi bir fikirdir. Tekrar enjekte etmeden önce epoksinin sert olduğunu görmek veya yapıştırma veya limanlar sızıntı yapabilmek için kontrol edin. Küçük sızıntılar için bir başka seçenek, enjeksiyon epoksisini temizlemek ve delikleri kapatmak için parafin veya mum boya kullanmaktır.

 

Tahmini olandan daha fazla epoksi kullanılmaktadır.

Bu, çatlağın yüzeyin altında genişlediğini veya dallanıp düştüğünü gösterebilir. Bu boşlukları enjekte etmeye ve doldurmaya devam edin. Bu aynı zamanda epoksinin çatlamanın arka tarafında akıp gittiğini de gösterebilir. Çatlak beton elemandan tamamen geçerse ve mühürlenemezse, uygulama enjeksiyon tamiri için uygun olmayabilir.

 

Tahmin edilenden daha az epoksi kullanılmaktadır.

Bu, çatlakın ilk düşündüğünden daha sığ olduğunu gösterebilir veya epoksi bir sonraki limana geçmeden önce çatlağa yeterince nüfuz etmez. Çatlamanın daha fazla epoksi alıp almayacağını görmek için bazı portları daha düşük viskoziteli bir epoksi ile yeniden atın. Başka bir seçenek de, epoksi'yi, viskozitesini düşürecek ve küçük çatlaklara daha kolay girmesine izin verecek şekilde 80-100 ° F'a ısıtmaktır. Epoksi eşit şekilde ısıtılmalı, kartuşu aşırı ısınmamalıdır.

 

Yerçekimi Besleme Prosedürü

Tam penetrasyonun şart olmayan bazı yatay uygulamalar yerçekimi besleme yöntemi ile onarılabilir.

 

Kartuş etiketindeki kartuş hazırlama talimatlarını takip edin. GEN-Opti-Mix® karıştırma ağzından akan maddenin GEN-STİC-80 ve GEN-STİC-100 için düzgün gri renkte olduğunu doğrulayın. Crack-Pac® enjeksiyon epoksi için kartuştaki karışık malzemenin açık sarı renkli olduğunu doğrulayın.

Çatlamanın bir ucundan başlayarak, epoksi, çatlağın içine doldururken çatlağın içine yavaş yavaş dağıtın. Çatlağı doldurmak için muhtemelen birden çok geçiş yapılması gerekecektir. Epoksinin çatlağın içine girmesi biraz zaman alabilir ve çatlak ilk uygulamadan birkaç saat sonra boş gibi görünebilir. Çatlak dolana kadar epoksi tekrar uygulayın. Çatlak elemana (örneğin beton levha) tamamen nüfuz ettiği durumlarda, malzeme çatlağın alt katına akmaya devam edebilir. Bu durumlarda epoksi tamiri etkili bir tamir sağlamayabilir.

İpucu: Dar çatlaklar için, çatlağın kenarından yaklaşık 8 cm'lik çatlakların her iki yanına bir kord kaynamaya dikkat edin, bu da epoksinin verileceği bir rezervuar oluşturur Alternatif olarak çatlak yönlendirmek için bir öğütücü kullanın "V" şeklinde açılır Çatlamaya toz ve döküntü çarpabilir ve epoksinin düzgün akışını engelleyebileceğinden öğütülmüş hava ile çatlamayı dikkatli bir şekilde temizlemeye özen gösterin.

 

 

GENSA , nitelikli bir mühendisle görüşmeden çatlakların 1/4 "genişliğinden daha büyük çapta onarımını önermez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!