En Kaliteli Bina Güçlendirme Malzemeleri Nelerdir?

En Kaliteli Bina Güçlendirme Malzemeleri Nelerdir

Özellikle ülkemizin bir deprem coğrafyası olması, yaşanacak elim olayların gerçekleşmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla depremden olabildiği kadar korunmak için mülk sahiplerinin bina güçlendirme çalışması yaptırmaları ve yaşam alanlarını depreme karşı dayanıklı duruma getirmeleri gerekmektedir.

Tabii ki bina güçlendirme çalışması yaparken kaliteli malzeme kullanımının da önemi büyüktür. Neticede kaliteli malzemeler kullanılarak güçlendirilen binaların çok daha uzun süre depreme dayanıklı kalacağı unutulmamalıdır. Bunun sonucunda en kaliteli bina güçlendirme malzemeleri mülk sahipleri tarafından araştırılmakta ve incelenmektedir. Aslında son dönemde binaları güçlendirme işini yüklenen firmaların büyük bir çoğunluğu sağlam malzemelerle işlem yapmaktadırlar. Bu da binaların çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayan etkenler arasındadır. Tabii ki karbon fiber gibi malzemelerin yoğun olarak kullanılmaya başlanmasının bir diğer avantajı da maliyet bakımından uygun olmasıdır. Sonuç olarak kaliteli bina güçlendirme malzemeleri kullanan firmalar ile bina sahiplerinin anlaşması her şeyden önemli olacaktır.

Bina Güçlendirme Devlet Desteği 2020

Bina güçlendirme çalışmalarına devlet tarafından kredi desteği sağlanmaktadır. Devletin anlaşmalı olduğu bankalar ile görüşen mal sahipleri bina güçlendirme çalışması karşılığında uygun faizlerle kredi talep edebilmektedirler. Tabii ki bazı binalara da hibe desteğinin verildiği unutulmamalıdır. Yine de mal sahiplerinin kredi ve hibe avantajlarından faydalanabilmek için öncelikle riskli yapı belgelerini almaları, sonrasında da firmalarla görüşerek prosedürü incelemeleri gerekmektedir.

Kısacası bina güçlendirme devlet desteği 2020 senesinde de tam gaz devam etmektedir. Her binaya olmasa bile bilhassa yoğun risk altındaki yapıların desteklendiği prosedür ayrıca maddi durumu uygun olmayan vatandaşları da kapsamaktadır. 6306 sayılı kanun maddesi ile bina güçlendirme çalışmalarının yasal hale gelmesi neticesinde bu destekten başvuru sahiplerinin faydalanabileceğini tekrarlamak en doğrusudur.

Bina Güçlendirme Maliyeti 2020

bina güçlendirme çalışması yapılacak olan binaların maliyeti değişkenlik göstermektedir. Yani bir bina için kesin bir fiyat vermek neredeyse imkansızdır. Çünkü bina güçlendirme çalışmasında fiyatı etkileyen birçok kriter bulunmaktadır. Özellikle hasarın boyutu, hasarlı bölümün metre karesi ve hasar türü hususi öneme sahiptir. Aynı zamanda yapının bulunduğu çevre ve risk faktörleri de maliyeti etkilemektedir.

Bunun yanı sıra ahşap bina, yığma bina ve beton binalarda farklı maliyet kalemleri ortaya çıkabilmektedir. Sonuç olarak bina güçlendirme maliyeti 2020 senesi için net bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Yine de bina güçlendirme çalışmalarının ev yıkımından çok çok daha uygun ve avantajlı olduğunu ifade edebiliriz. Siz de riskli yapı belgeniz ile firmalara başvurarak maliyet hesaplaması yaptırabilir, daha sonra anlaşarak işlemlere başlayabilirsiniz.

Bina Güçlendirme Mevzuatı 2020

Bina güçlendirme çalışmalarının onayı 2014 senesinde verilmiştir. 2012 yılında hazırlanan yönerge sonucunca görüşülen bina güçlendirme yasası 2014’te 6306 sayılı kanun ile resmileşmiştir. Böylelikle mal sahiplerinin 4/5’inin onayı ile birlikte riski yapı olarak kabul edilen bütün binaların güçlendirilme şansı ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bina güçlendirme çalışması ile depremin zararlı etkilerinden korunmak isteyen sahiplerin gerekli firmalara başvurmaları gerekmektedir.

Tabii ki ilk başta kat maliklerinin ve mal sahiplerinin başvuru için riskli yapı belgesi edinmeleri şarttır. Bu şartı sağlayan bütün kimselerin gerekli kurumlara giderek binalarını güçlendirebileceklerini söyleyebiliriz. Son derece uygun maliyetlerle gerçekleştirilen yapı güçlendirme işleminin ayrıca son derece kısa sürdüğünü ve mal sahiplerine herhangi bir engel yaratmadığını aktarabiliriz. Siz de hem kırsaldaki hem de şehirdeki evlerinizi deprem, yangın gibi can alıcı afetlerden muhafaza etmek adına bina güçlendirme çalışmasından yararlanabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçerek Sorularınızı İletebilirsiniz.

Lütfen aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede sizi arayacağız