Riskli Bina Güçlendirmesi Nasıl Olmalı?

Riskli Bina Güçlendirmesi Nasıl Olmalı

Türkiye’de riski binaların güçlendirilme çalışmalarına izin verilmekte ve devlet tarafından yetkilendirilen firmalar bu çalışmaları yapmaktadırlar. Tabii ki riskli bina güçlendirme çalışmasının belirli bir usulü bulunmaktadır.

Öncelikle mal sahiplerinin belediyelere başvuruda bulunarak deprem risk analizini binalarına yaptırmaları gerekmektedir. Sonrasında alınacak rapor ile riskli yapı belgesi çıkarılmalıdır. Bu belge çıkarıldıktan hemen sonra mal sahiplerinin firmalara güçlendirme projesi hazırlatmaları şarttır. Ayrıca devlet kurumlarından bu konuda ruhsat ve izin almak da zorunludur.

Bütün prosedürler başarıyla tamamlandıktan sonra yüklenici firmalar çalışmalara başlayacak ve binayı güçlendirerek mal sahiplerine teslim edeceklerdir. Tabii ki bina güçlendirme esnasında kullanılan malzemelerin kalitesine önem verilmelidir. Ayrıca doğru metot ve tekniklerle yapılacak güçlendirme işlemi binanın olası bir deprem karşısında ayakta kalmasına yardımcı olacaktır. Dolayısıyla mal sahiplerinin firma tercihlerini doğru biçimde yapmaları her şeyden önemlidir. Hem maliyetiyle hem de vakit kazancı ile mal sahiplerine büyük artısı olan bina güçlendirme çalışmalarına siz de belgenizi alarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Riskli Bina Güçlendirme

Bina Güçlendirme Devlet Desteği 2020

Devlet tarafından riskli bina sahiplerine bu konuda gereken destek sağlanmaktadır. Böylelikle mal sahipleri binalarını kentsel dönüşüme dahil etmeden onarabilmekte ve eksikliklerini gidererek depreme çok daha dayanıklı bir hale getirebilmektedirler. Tabii ki bina güçlendirme devlet desteği 2020 senesinde gerek hibe gerekse de kredi yoluyla sürmektedir. Bilhassa devletin anlaşmalı olduğu bankalardan bu konuda kredi kullanmak mümkün olmaktadır.

Aynı zamanda bina güçlendirme çalışması yapması zorunlu olanlara hibe de verilebilmektedir. Yine de bu işlemler için öncelikle mal sahiplerinin firmalar ile sonra da bankalarla görüşmeleri doğru olacaktır. Sonuç olarak bina güçlendirme çalışmalarının devlet tarafından desteklendiğini kolaylıkla söyleyebiliriz.

Bina Güçlendirme Maliyeti 2020

Bilindiği üzere yığma binalar, ahşap binalar ve beton binalar özelliklerine göre ayrılmaktadırlar. Dolayısıyla her bir yapı türünün onarımı da farklı olabilmektedir. Dolayısıyla bina güçlendirme maliyetini hesaplamak da bu doğrultuda pek kolay olmayacaktır. Çünkü ahşap binalarda kullanılan malzemeler ve metotlar ile beton binalarda kullanılan malzeme ve metotlar birbirinden tamamen farklıdır. Aynı zamanda yapının çevresel ve fiziki koşulları da yine maliyeti artırıp azaltan etkenler arasındadır. Bunun yanı sıra binanın hasar oranı ve malzemenin aşınma riski de yine fiyata doğrudan etki eden unsurlardan biridir.

Sonuç olarak bina güçlendirme maliyetinin hesaplanmasında farklı detayların devreye girdiğini belirtebiliriz. Yine de çok uygun fiyatlara ahşap, yığma ve beton binaların güvenli hale getirildiğini de aktarmalıyız. Siz de deprem, yangın, fırtına ve diğer afetlere karşı önleminizi bina güçlendirme çalışması yaptırarak alabilirsiniz.

Bina Güçlendirme Mevzuatı 2020

Resmi Gazete ’de yayınlanan 6306 sayılı kanuna göre mal sahiplerinin riskli binalarını güçlendirme çalışmalarına dahil etmeleri yasal hale gelmiştir. Kısacası 2014 senesinden bu yana mal sahiplerinin böyle bir hakka sahip olduklarını ifade etmek gerekecektir. Aynı zamanda bina güçlendirme çalışmaları ile kişilerin daha az masraf ile depreme karşı dayanıklı binalarda oturma imkanları doğmaktadır.

Devlet tarafından gerek kredi gerekse de hibe ile desteklenen bina güçlendirme çalışmaları hem bina yıkım kararını ortadan kaldırmakta hem de mal sahiplerine düşen yükü hafifletmektedir. Sonuç olarak heyet tarafından incelenen ve riskli bulunan yapıların aldıkları belge ile bu işlemi yaptırabileceklerini kolaylıkla söyleyebiliriz. Siz de bina, iş yeri ya da herhangi bir yapının onarımını gerçekleştirerek deprem, fırtına ve yangın gibi afetlere karşı önleminizi alabilir, bu konuda gerekli adımlar atarak malın olası afetlere karşı korunmasını sağlayabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçerek Sorularınızı İletebilirsiniz.

Lütfen aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede sizi arayacağız