Köprü Güçlendirme Nedir Nasıl Yapılır?

Köprü Güçlendirme Nedir Nasıl Yapılır

Köprü inşasında kullanılan malzeme ne olursa olsun, zaman içerisinde her hangi bir noktasında risk faktörü taşıyan deformasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Köprü güçlendirme nedir? nasıl yapılır? Sorusuna verilecek cevap, köprünün fiziksel yapısı ile ilgili olmaktadır. Köprü güçlendirme uygulamasının nasıl ve ne şekilde yapılacağının belirlenmesinden önce, hasar tespiti raporunu çıkarmak gerekmektedir. Kullanım yoğunluğu fazla olan köprülerde, güçlendirme uygulaması ihtiyacının doğma olasılığı çok daha yüksek olmaktadır. Bunu fiziksel kurallarla açıklanabilecek sebepleri bulunmaktadır. Köprü güçlendirme işlemi yapmadan önce, mutlaka uzman kişilerde hazar ve durum raporunun hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu rapor; köprünün hangi noktasına ne şekilde uygulama yapılacağı konusunda kılavuz görevi görmektedir.

Köprü Güçlendirme Uygulama Süresi

Her ne sebepten olursa olsun, ortaya çıkabilecek köprü güçlendirme uygulamasının hızlı bir şekilde yapılması, köprünün işlevine geri dönebilmesi için son derece büyük önem taşımaktadır. Köprü güçlendirme uygulama süresi, tamamen köprünün fiziki yapısı ve hasar durumu ile ilgili olmaktadır. Ulaşımda son derece büyük bir yeri olan köprüler, belirli sebeplerden dolayı güçlendirme ve onarım işlemlerinin gerçekleştirilmesine ihtiyaç duyabilmektedir. Bu yapılarda ihtiyaç olarak ortaya çıkan köprü güçlendirme uzman bir ekip tarafından gerçekleştirildiğinde, son derece kısa süreler içerisinde köprünün yeniden kullanılabilir olması mümkündür. Deprem gibi dış etkenlere karşı dayanıklılığın artırılması, her hangi bir sebepten çökme gibi deformasyonların ortaya çıkması ile birlikte,  güçlendirme işlemine başvurulmaktadır.

Köprü Güçlendirme İşlemi Neden Yapılır?

Ulaşımın olmazda olmaz elemanlarından birinin köprüler olduğu bilinmektedir. Yaya veya araç trafiğine açık olabilen köprüler, ne sebepten olursa olsun dayanıklılığının artırılmasına ihtiyaç duyabilmektedir. Köprü güçlendirme işlemi neden yapılır? Sorusunun tek bir yanıtı bulunmamaktadır. Köprü güçlendirme işleminin neden yapıldığı, ortaya çıkan ihtiyaç sebebi ile açıklanabilmektedir. Uygulama yapılacak köprünün konumu, fiziki yapısı, hasarın konumu gibi özellikler, köprü güçlendirme uygulamasının neden ve nasıl yapılacağında etkili olmaktadır. Köprülerin kullanımı, trafiğin sağlıklı akmasında oldukça büyük önem arz etmesinden dolayı; köprü güçlendirme uygulamasının süratli bir şekilde yapılması ihtiyacını doğurmaktadır. Çıkarılacak doğru hasar ve durum raporu ile bu uygulama sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 

Köprü Güçlendirme Çalışma ve Uygulamaları için bizi arayabilirsiniz. Tıklayınız!

Galeri sayfamızdan görsellerine ulaşabilirsiniz. Tıklayınız!