Eski Binalar Neden Güçlendirilmeli?

Eski Binalar Neden Güçlendirilmeli

Türkiye’de deprem herkesi tehdit eden bir afettir. Dolayısıyla ülkemizde yaşayan insanların yapmaları gereken en önemli şey, bu doğal afete karşı gereken önlemleri almaktır.

Tabii ki yeni yapılan binalar hem deprem görmedikleri hem de modern teknikler ile inşa edildikleri için daha az risk altındadırlar. Yalnız deprem görmüş ve aşınma oranı fazla olan yapıların olası bir afette yıkılma şansları bir hayli yüksektir. Sonuç olarak mal sahiplerinin de bu nedenlerden dolayı bina güçlendirme çalışması için işlemleri başlatmaları doğru olacaktır.

Eski binaların günümüz tekniklerine göre yapılmayışı, binanın temelinde kullanılan demirlerin paslanması ve harçtaki kumun özelliğini kaybetmesi, yapıları depreme karşı dayanıksız hale getirmektedir. Bununla birlikte binalarda çevresel faktörler ve altyapı çalışmalarına bağlı olarak deformasyonlar ortaya çıkmaktadır. Bu da bina güçlendirme çalışması yaptırmanın zorunluluğuna işaret etmektedir.

Sonuç olarak 20 yılın üzerindeki yapıların mutlaka tekrardan elden geçirilmeleri ve belirli dönemlerde risk analizleri yaptırmaları elzemdir. Ayrıca mal sahiplerinin de beton kalite kontrolü yaptırarak aşınma düzeyini ve malzeme kalitesini ölçtürmeleri doğru olacaktır.

Eski Binalar Neden Güçlendirilmeli

En Kaliteli Bina Güçlendirme Malzemeleri Nelerdir?

Bina güçlendirme çalışmalarında farklı malzemeler kullanılmaktadır. Yani ahşap bir binayı onarırken kullanılacak malzemeler ile yığma bir binayı onarırken değerlendirilecek malzemeler birbirinden farklı olmaktadırlar. Bununla birlikte beton binalarda da çok farklı malzemelerin kullanıldığı görülmektedir. Dolayısıyla yapı türüne göre değerlendirilecek malzemelerin çeşitleneceğini en baştan ifade edebiliriz. Bu arada son yıllarda bilhassa carbon fiber ve bu maddeden üretilen malzemelerin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda binanın duruş ve yapısını düzeltecek esnek malzemeler de yine firmalar tarafından kullanılırken uzun yıllar dayanacak ürünler tercih edilmektedir diyebiliriz.

Sonuç olarak en kaliteli bina güçlendirme malzemelerinin yeni dönemde binalara uygulandığını ve iyi neticeler alındığını aktarmalıyız. Bu sebeple mal sahiplerinin de firmalar ile görüşmelerini tavsiye etmekteyiz.

Yığma Bina Nasıl Güçlendirilir?

Yığma bina yapılar depremde en çok zarar gören yapılar olarak bilinmektedirler. Çünkü yığma binalar oluşturulurken herhangi bir teknik gözetilmemiş ve tamamen imkan dahilinde yapılmışlardır. Ayrıca mühendis eksikliği de binanın duruş ve pozisyonunu etkilediği için depremin etkileri çok daha fazla şekilde hissedilmektedir.

Bunun dışında yığma binaların temel maddesi tuğla olduğu için rüzgar gibi doğa olaylarından ötürü aşınmalar meydana gelmekte ve bu da yığma binanın deforme olmasına sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla yığma bina sahiplerinin muhakkak güçlendirme çalışmaları ile binalarını sağlamlaştırmaları hayati önem taşımaktadır.

Yığma binalar güçlendirilirken daha çok ileri teknikler uygulanmaktadır. Özellikle çatlak onarımı ufak çaplı sorunlarda çözüm olarak değerlendirilirken, çimento şerbeti ve çimento enjeksiyonu gibi uygulamalar daha fazla risk içeren yapıların onarılmasında kullanılmaktadır. Aynı zamanda epoksi reçinesi kullanımı ve sıva dökümü de yığma binaların güçlendirilmesinde kullanılan teknikler olarak dikkat çekmektedir.

Tabii ki yüklenici firmaların yığma yapılar için farklı metotlar uygulayabilmeleri de söz konusudur. Bu sebeple riski yapı raporunda yazan bilgilere göre işlemin tamamlanması en doğrusu olacaktır.

Riskli Bina Güçlendirmesi Nasıl Olmalı?

Riskli bina güçlendirmelerinde öncelikle işi iyi bilen bir firmanın çalışması gerekmektedir. Ayrıca doğru malzeme kullanımı da her şeyin önünde gelmektedir. Kısacası kaliteli malzeme kullanımı hem sonuca ulaştıracak hem de depremin zararlı etkilerinden mal sahiplerini koruyacaktır.

Bunun dışında yine uygulanan teknikler de riskli bina güçlendirmeleri için değerlidir. Kısacası mal sahiplerinin uygulanan metotlara, uygulayan firmalara ve kullanılan malzemelere dikkat etmeleri işin en doğrusudur. Siz de binanızı sağlama alabilmek adına bina güçlendirme çalışması yaptırabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçerek Sorularınızı İletebilirsiniz.

Lütfen aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede sizi arayacağız