Bina Güçlendirme İçin En Uygun Zaman Nedir?

Bina Güçlendirme için En Uygun Zaman

Yapılan hatalardan bir tanesi, bina güçlendirme çalışmalarında özellik ile deprem yaşanması olarak kendini göstermektedir. Bina güçlendirme için en uygun zaman nedir? Bu zaman deprem olduktan sonraki an olarak ya da mevcut binaların taşıma sistemlerinde hasar görüldükten sonra olarak algılanmamalıdır.

Herhangi bir doğal afet yani deprem gibi bir olay yaşamadan önce, binalarda hasar gelmeden önce ya da her ne kadar söylenmesi uygun olmayacak olsa da, bina yıkıldıktan, maddi ya da manevi can ya da mal kaybı yaşandıktan sonra, böyle bir işlemin yapılmasının hiç bir anlamı olmayacaktır. En uygun zaman nedir? Türkiye’nin deprem kuşağında olan bir bölge olduğunu düşünür ise, hemen hatta bu yazıyı okuduğunuz an itibariyle bu yönde bir işleme başlamanız tavsiye edilecektir.

Bina Güçlendirme için En Uygun Zaman

Bina Güçlendirme Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Tavsiye edilen uygulama, profesyonel zihniyeti ile ya da bilimsel yaklaşım ile tavsiye edilen uygulama, bir doğal afeti, deprem gibi bir aktiviteyi beklemeden önce güçlendirme çalışmaları için yetkili kişilere, mercilere, kurumlara başvuru yapmanız olacaktır. Binanızın gerçek ya da tüzel kişilikler tarafından, bakanlıktan onay almış gerçek ya da tüzel kişilikler tarafından incelenme işlemini başlatmalısınız. Yönetimler ya da bireysel konut sahipleri ya da işyeri sahipleri, bu tip firmalar ile irtibata geçmeli, binalarda inceleme işleminin gerçekleştirilmesini düşünmelidir.

Çatlaklar oluştuktan sonra, yıkım ya da durumlar oluştuktan sonra, bu yönde bir işlem yapılması daha yüksek ekonomik faaliyetlere neden olabilir. Maddi kayıp yaşanmasına ya da manevi kayıp yaşanmasına neden olabilir. Binanızda hasar bulunmuyor olabilir. Göz ile yani fiziksel olarak herhangi bir hasar tespiti yapmamış olabilirsiniz. Ancak bu sıva altında bulunan kolon ya da kirişlerin veya perde betonların yani taşıyıcı sistemlerin standartlara uygun olup olmadığını, deprem gibi bir aktiviteye direnç gösterip göstermeyeceğini tespit ettiğiniz anlamına gelmeyecektir.

Bina Güçlendirme Keşfi Ne Demektir?

Binanızda yazının bir üst bölümünde de anlatıldığı gibi, herhangi bir hasar görmüyor iseniz bile, olası bir depreme karşı direnç mukavemetini görmek amacı ile bina güçlendirme keşfi yapmanız tavsiye edilecektir. Bu konuda profesyonel ekipler ile onay almış, bakanlıktan onay almış ekipler, gerçek tüzel kişilikler, şirketler ile irtibata geçmelisiniz. Deprem olduktan sonra bu faaliyeti yapmanız, bazı durumlarda sizleri bir fayda sağlamayabilir.

Hemen irtibata geçip, bina veya tesisinize bir ekip görevlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Gelen ekip fiziksel bir hasar görmüyor olsa bile, tüm taşıyıcı sistemlerden numune alacak, tüm taşıyıcı sistemleri inceleyip beton ya da demir donatılardan numune alacak, laboratuvar ortamında test edecek ve bir güçlendirme yapılıp yapılmaması kararını verecek, bu kararı sizler ile paylaşacaktır. Bu işlemi yani keşif işlemini oldukça ekonomik bedeller ile yaptırmanız mümkündür. En başından tedbir almanız, sizlerin can ve mal kaybına karşı kendi kişisel tedbirlerinizi uygulamanız anlamına gelecektir.

Bina Güçlendirme Depremden Önce Yapılır mı?

Bina güçlendirme için en uygun zaman nedir? Aslında bu sorunun karşılığını da diğer bir soru şekli ortaya çıkarmaktadır. Depremden önce bina güçlendirme çalışması yaptırılır mı? Elbette, aslında olması gereken prosedür budur. Bütün binaların veya tesislerin, yapıların, ahşap binaların, çelik konstrüksiyon binaların, prefabrik binaların, betonarme binaların, yığma binaların tamamının deprem olmadan önce incelenmesi, sağlıklı olup olmadığının ortaya çıkarılması, sağlıklı değil ise gerekli güçlendirme çalışmalarının yapılması, daha sağlıklı, daha akılcı bir yöntem olacaktır.

Bu sadece bireysel olarak konutlar ya da benzer ortamlar için değil, kamuya ait binalar için de geçerli durumda bulunmaktadır. Kamu idare binaları, hastaneler, okullar, köprüler, viyadükler, tüneller ve benzeri tüm bina tesis ve kullanım alanlarının incelenmesi, deprem olmadan önce incelenmesi ve gerek duyulması halinde, güçlendirme çalışmasının yapılması tavsiye edilmektedir.

Bizimle İletişime Geçerek Sorularınızı İletebilirsiniz.

Lütfen aşağıdaki formu doldurun, en kısa sürede sizi arayacağız