TERAZZO ZEMİN KAPLAMALARI
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

TERRAZZO ZEMİN KAPLAMA

Terrazzo zemin kaplama, içerisinde mermer, kuvartz, granit, cam veya diğer uygun agrega bulunan karışımın; özel çimento ya da epoksi bağlayıcı ile hazırlanarak uygulanmasıdır. Terrazzo sistemler, sınırsız renk ve dekorasyon özgürlüğüyle mimari yaratıcılık konusunda istenilen dizayn gücüne sahiptir. Her türlü yüzeye uygulanabilen, çok yüksek fiziksel ve kimyasal mukavemetlere sahiptir. Uzun ömre sahip terrazzo kaplamalar, kolay bakımı ve estetik görünümü ile en ekonomik seçimdir. Terrazzo, farklı viskozite özelliklerine sahip likid bir üründür.  Derzli bir yapısı olmadığından uygulandığı alanlarda bütünlük sağlar. Özellikle düz ve geniş alanların arandığı havalimanı, hastane ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde tercih edilirken, sürekli yapısı sayesinde küçük alanlara genişlik katar. Evlerimizde dahi kullandığımız birçok kimyasal malzeme oda sıcaklığında bile buharlaşabilen Uçucu Organik Bileşik içerirken,  Terrazzo zemin kaplama uygulamasın oluşturan kimyasallar hiçbir uçucuyu içermez. Bakteri ve mantar türevi mikrobiyolojik oluşumlarını engellediğinden oldukça sağlıklıdır. Dünya’da hastanelerde kullanılması zorunlu hale getirilen terrazzo ürünleri, son yıllarda toplumları çok ciddi boyutlarda etkileyen salgınları domuz gribi, deli dana hastalığı, grip vb. yayılmasında önleyici rol oynayarak toplum sağlığını korumaktadır. Hijyenik ve kesintisiz olan epoksi ve poliüretan sistemler zeminlerde, kolay temizlenebilir, kaymaz, dekoratif, yaya ve lastik tekerlekli araç trafiğine dayanıklı özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir.

 

TERAZZO ZEMİN KAPLAMA UYGULAMA ÖNCESİ GEREKLİ ÖNLEMLER

İyi bir çevresel koşul gereksinimi, beton zeminlerdeki her türlü reçineli döşeme uygulamalarında genellikle göz ardı edilen bir aşamadır. Bu koşullar, nem ya da nemin hareketi, sıcaklık ve binadaki nem ile ilgilidir. En iyi sonuçlar için zemin sıcaklığı, uygulama yapılırken en az 13°C olmalıdır (tercihen 15 °C). Ayrıca epoksinin döşenirken yoğunlaşma noktası dikkat edilmesi gereken çok önemli bir test parametresidir. Tüm durumlarda yüzey sıcaklığının yoğuşma noktasından 5°C yukarıda olmasını önerilmektedir.

 

TERAZZO ZEMİN KAPLAMA UYGULAMASI

Tüm toz, kirlilik ve diğer yabancı malzemeler, tatmin edici bir yapışma sağlamak için mekanik olarak çıkarılmalıdır. Tırnaklı Kazıma Elmasları kullanılarak bilyalama ve taşlama yöntemi mevcut betonu hazırlamanın en etkili yöntemidir. Eski beton yüzeyleri yapısal açıdan sağlıklı olmalıdır. Reçineli döşeme uygulamasına geçmeden önce kusurlu bölgeler onarılmalıdır. Mevcut boyaları, kabuk halindeki ve gevşek şekildeki betonu, Tırnaklı Kazıma Elmasları kullanarak kaba kumlama, kumlama, bilyalama veya taşlama işlemleri ile temizlenmelidir. Bina koşullarının izin verdiği bazı durumlarda aşırı birikmiş boya ve sızdırmazlık malzemesi kalıntılarını çıkarmak için sıyırıcı da kullanılabilir. Yeni betona kaplama öncesinde bakım yapılmalı ve kurutulmalıdır. Yeni betonu minimum 28 gün bekletilmesi gerekir. Kaplama öncesinde hiçbir bakım yardımcısı ya da sızdırmazlık ürünü kullanılmamalı, beton yüzey çelik mala ile düzeltilmiş olmalıdır. Yağ, gres, beton kaymağı veya diğer yabancı malzemelerin çıkarılması gerekir. Bunun için trisodyum fosfat gibi ağır işe uygun bir yağ çıkarıcı kullanarak buharla temizlik yapılabilir. Beton kaymağı ve diğer yabancı malzemeler vakum raspası, kazıma veya taşlama gibi mekanik yöntemlerle çıkarılabilir. Yeni beton, sağlam bir yapışma sağlamak için Tırnaklı Kazıma Elmasları kullanılarak bilyalama, kumlama veya taşlama ile mekanik olarak hazırlanmalıdır. Terrazzo uygulaması yapıldıktan sonra hava şartlarına göre 24 – 72 saat arası kuruması için beklenir. Ürünün kuruduğu kontrol edildikten sonra uygulama ekipleri, silim makinalarıyla zemin üzerinden 1,5-2 mm traşlar. Daha sonra farklı kesici elmas uçlarla ince silim işlemi gerçekleştirilir. Bu silimde de yaklaşık 0,5 mm traşlanarak sonraki görünüm elde edilir. Bu uygulama ıslak olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle bu uygulama esnasında endüstriyel tip elektrikli süpürgeler kullanılır ve su sızıntı asgari düzeye indirilir. Traşlama ve silme işlemleri sonrasında zemin üzerine parlatıcı uygulanır. Yapılan tasarımın çok daha güzel ve canlı görünmesi sağlınmış olur. Terrazzo’nun ilk ortaya çıktığı zamanlar bu işlem için keçi sütü kullanılmaktaydı. Günümüzde gelişen teknoloji ve kimyasallar ile bu işlem daha kolay yapılabilmektedir.

 

KULLANIM ALANLARI

Terrazzo sistemler; otellerde, alışveriş merkezlerinde, süpermarketlerde, havaalanlarında, fuar ve sergi salonlarında, eğitim kurumlarında, restoranlarda, konut ve sosyal tesisler ve benzeri tüm alanlarda kullanılmaktadır. Epoksi ve poliüretan sistemler, coating, multi layer, self leveling, mortar, epoksi terrazzo, penetron, CCW esnek poliüretan zemin kaplaması olmak üzere zeminde duyulan ihtiyaca yönelik olarak seçilmektedir.

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!