RUTUBET VE NEM ENGELLEME
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

 

RUTUBET VE NEM ENGELLEME

 

Perde beton ya da örme duvar olarak inşası yapılmış bodrum katları, bina inşaatı yapılırken yalıtım uygulaması yapılmamış veya eksik yapılması nedeniyle, zaman içerisinde duvar ve zeminlerin rutubetlenmesi  ve su sızdırma problemlerine olanak verir.

 

Özellikle kış ayları ve yağmurun sık yağdığı zamanlarda problemler daha fazla artar. Tuz kusmaları, çiçeklenme, boya kabarmaları ve nemlenmeler oluşması sağlık açısından da kötü sonuçlara sebep olur.  Bu gibi durumlarda zemin katlarda duvar, perde beton ve kolonların suyun zararlarına karşı korunması gerekmektedir. Yapının sağlamlığı açısından, zaman içinde sıcaklık farklarından ve yoğunlaşmadan oluşan küf ve mantara karşı da izolasyon yapılması uygun görülür. Bodrum duvarları ve zeminleri negatif basınca dayanıklı poliüretan malzemeler ile uygulama yapılır. Toprak altında kullanılacak su izolasyonunda ise;

 

 

İşlem yapılırken yüzeylerde tuz birikintileri, boya, kireç ve bunların dışında tüm kaplamalar çimento yüzeyine kadar kazılır, temizlenmesi yapılır ve yıkanır. Yalıtım uygulaması olmadan önce yüzey su ile nemlendirilir. Sızdırmazlığı sağlamak için dikey ve yatay köşelere, hızlı kuruma gerektiren ve sülfat dayanımı için pahlanma yapılmalıdır. Yalıtımı yapılan yüzeylerin açıkta kalmaması gerekir, bu nedenle yalıtım yapılan yerin uygunluğuna göre; şap, seramik ya da endüstriyel zemin kaplama ya da tesviye harcı ile koruması sağlanır. 

 

Nem ve Rutubetten dolayı, problemi olan yüzeyler için yapılması gereken izolasyon uygulamaları için keşif ekibimiz sizi yerinde ziyaret edecektir. Bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 

 

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!