OTOPARK İZOLASYON UYGULAMALARI
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

OTOPARK İZOLASYON UYGULAMALARI

 

Otopark izolasyon uygulamaları genellikle otopark zeminleri ve fabrika önlerindeki zeminler ağır vasıtaların geçmesine maruz kaldığı için beton çatlamaları ve ezilmeler olur. Bunlar da çirkin bir görüntü oluşturur.

 

Otoparklarda, zemin üzerine dökülen yağ, asit ve karbondioksit gazlarının sonucu sürekli zararlı kimyasallara maruz kalır. Tuzlu bir atmosfere sahip bölgelerde yüzeyde biriken tuzlar, nemlilik, yağmur gibi ilkim şartlarında ve buz çözücü tuzlarında etkisi ile korozif etkileri oluşturur. Beton yüzeyde çatlakların olması bu etkileri arttırmaktadır.

 

Otopark Su Yalıtımı yapılması firmaların maliyetlerini düşürür ve zararlı yüzeylerin bakımı esnasında kapalı kalma süreleri kısalır. Çünkü işletmenin hizmetlerinin sürekliliği çok önemlidir. Problemli yüzeyler araçların otopark içinde kaymalarına ve kazalarına sebep olur. Ağır yüklere ve kaymaya dayanıklı sistemlerin yapılmış olması bu kazaların engellenmesini sağlar. Taşıt trafiğine maruz kalan düz otopark çatılarda, ters teras çatı oluşunun temel yararları su yalıtım membranının korunması, su yalıtım membranının tüm yüzeyine doğrudan yapıştırılması ve bunun sebebiyle inşaat aşaması sırasında yüksek basma dayanım elde edilmesidir. Levhaların da yüksek basma dayanımı ve dayanıklı elastik davranışı, kolay ve ekonomik bir otopark yapısının uzun süreli çalışır halde kalmasını sağlamaktadır.

 

Yalıtım yapılırken her durumda ana beton üzerine yapılmaktadır. Betonun alt yapı hazırlığı yapılırken mutlaka doğru ve eksiksiz yapılmış olmalıdır. Düzgün ve sorunsuz ana beton ile yalıtım etkinliği ve dayanıklılığı artar. Yalıtım üzerine herhangi bir koruma olması veya olmaması durumuna göre biz izolasyon sistemi tercih edilir. Taşıt trafiği göz önüne alınarak, işletmenin hizmetlerini çok fazla engellemeyecek mühendislerimiz tarafından hazırlanan projeye uygun bir yalıtım belirlenir. Belirlenen sistemde dayanıklılığı arttırmak için gerekli olacak yalıtım malzemeler seçilir.

 

Otopark izolasyonları yapılırken artık günümüzde teknolojinin ilerlemesi sebebiyle UV dayanımı olan, esnek poliüretanlar daha çok tercih edilmektedir. Bu ürünler likit olarak uygulanır ve izolasyonda yol çizgi boyaları direkt olarak kullanılır, maliyet açısından da avantaj sağlar.

 

Otopark İzolasyon Projeniz hazırlanırken farklı su izolasyon ve yalıtım sistemleri tercih edilebilir. Bu sistemler; poliüretan sistemler, bitüm esaslı yalıtım ürünler, çimento veya akrilik esaslı ürünler olabilir. Problemli ve sorunlu otoparklarınızda keşif ve proje için uzman mühendislerimize danışabilirsiniz. 

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!