KUMLAMA BOYA
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

KUMLAMA BOYA

 

Kumlama, zaman içerisinde metal kısmın korozyona uğraması nedeniyle üzerinde yağ, kir, pas gibi durumlardan dolayı korozyonu kaldırarak boyama yapılması ile metal kısmın ömrünün uzatılması işlemidir. Kumlama, kum adı verilen, kuma benzer ama bu iş için özel üretilmiş, bildiğimiz kumdan çok daha farklı silis, bazalt ve granit adında çeşitli kullanım alanlarına sahip özel bilyalar ile yapılmaktadır.

 

Kumlama, yüzeyde görünen tüm pas ve korozyonu yok eder ve metalin aslını ortaya çıkartır. Kumlama işlemi yapılır yapılmaz nem veya aşırı kuruluğa maruz kalmadan hemen boya yapılması gerekmektedir. Çünkü pas ve korozyondan arınmış olan metal, paslanmaya karşı savunmasız kalmıştır. Hava nemliyse kumlanmış olan metal kararır ve pas tutmaya başlar. Bu nedenle boya hemen yapılıp hava ile teması kesilmesi uygundur. Kumlama işlemi her ne kadar profesyonel yapılmış olsa da boya işlemi de bir o kadar önemlidir. En ufak bir hava kabarcığının kalmış olması, metalin yeniden hava ile temasından kaynaklı pas oluşturup, tüm yüzeye yayacaktır. Uygun malzeme ve epoksi kullanımı, teknik ekip, yüzeye uygun aşındırıcıları seçmek, en uygun olan film kalınlıklarını seçmek ustalık ve tecrübe işidir. Beşoğlu Endüstri tarafından kumlama boya işlemi keşiften sonra, mühendislerimizin hazırladığı projeye uyan tecrübeli ekibimiz tarafından yapılmaktadır.

 

Kumlamanın Derecelendirilmesi

 

SA 1 : Yüzeysel temizlik derecesidir. Paslanmış yüzeylerde yüzeysel bir temizlik biçimidir, halk arasında süpürme olarak bilinir.

SA 2 : Yüzeydeki pas ve korozyon oluşumlarından  hayli temizlenmiş halidir. Piyasada pek tercih edilen bir kumlama derecesi değildir. Yüzeysel temizlik için fazla ama derinlemesine temizlik için yetersiz gelmektedir.

SA 2,5 : Piyasada en çok tercih edilen kumlama derecesidir. Metalin her türlü pas ve korozyonundan arındırılmış halini ifade eder. Metalin asıl rengini geri verir.

SA 3 : Kumlama için en yüksek temizlik derecesidir. Fakat maliyet ve uygulama zamanının uzunluğu açısından çok fazla tercih edilmemektedir. Temizleme işlemi yapılırken metalin mikron derecesinde aşınmasına da sebep olmaktadır, bu da asıl amacına ters düşmektedir.

 

Kumlama İşlemi

 

Kumlama kumunun yüksek basınçlı hava verilerek metal yüzeye çarptırılma işlemi ile uygulama yapılır. Çarpma esnasında kum, metal yüzeyi mikron seviyesinde aşındırır ama aynı zamanda yüzeyde oluşan yağ, kir, pas gibi istenmeyen maddeleri bu sayede temizler ve yüzeyi boya yapma işlemine hazırlar. Açık alanlarda yapılan işlemler için kumlama kazanları kullanılır. Bu işlem büyük yüzey kumlama uygulamalarında gereklidir. Küçük parçalar için kabinler kullanılır, bu da küçük ve kapalı sistem olduğundan dolayı yer kaplamaz.

 

Kumlama İşleminde Kullanılan Malzemeler

 

Kumlama işlem yapabilmek için makinelerde aşındırıcı malzemeler kullanılır. Metal, cam veya mineral esaslı olabilir. Doğru aşındırıcı seçmek önemli bir husustur. Kumlama makinelerinde kullanılan aşındırıcı çeşitleri farklılık gösterir. Nozul, nozul tutucu, kumlama maskesi, kumlama eldiveni gibi çeşitli malzemelere ihtiyaç vardır. Çalışma güvenliğini sağlamak ve verimliliği arttırmak için gereklidir. Sarf malzemeler olarak paslanmaz çelik bilya, cam kürecik, alüminyum oksit bilya, çelik grid, bazalt, silis, kuvars gibi aşındırıcılar kullanılır. Bunlar ince saclarda hafif şiddetli kumlama yapılacağı zaman silis, tozuması az olacak bazalt genellikle kapalı ortamlarda kumun geri dönüşümlü olarak kullanılacağı yerlerde, grit ise tozuması en az ve kumlama gücü en yüksek olan kum çeşididir. Kumdan ziyade demir artıklarıdır.

 

Boyama İşlemi

 

Kumlama sonrasında ortam sıcaklığı ve nem oranı göz önünde bulundurarak en geç 2 saat içinde koruyucu boya olarak, 15-20 mikron olabilecek şekilde astar uygulanır. Uygulama sonrası kaynak temizlikleri yapılarak uygun boya ile boyanır. Airless boya makineleri ile boya işlemi yapılmalıdır. Boya böylelikle hava ile karışmadan yüksek basınç ile çelik yüzeye yapışır. Hava kabarcıklarının önüne geçilmiş olur. 

 

Kumlama Boya ile ilgili youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1ntdc5RETdY

 

 

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!