İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi Nedir?
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi Nedir?
İmar barışı yapı kayıt belgesi, tapusuz bir şekilde evlerinde oturan vatandaşların, imar barışı başvurusunun ardından alacakları belgeye verilen isimdir.


İmar Barışı Nedir?
İmar barışı, özellikle 2000’li yıllardan önce yapılan binalarda görülen kaçak olma durumunu engellemek adına 2018 yılında çıkartılan bir ‘barış paketi’dir. Nisan ayında eski Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan bu imar barışı paketi, özellikle evlerinin sahipleri olmalarına rağmen evlerin imarsız olması sebebi ile büyük sıkıntılar çeken vatandaşlara ilaç niteliğinde olmuştur. Bu imar barışı sayesinde, vatandaşlar gerekli yerlere başvurarak tapu görevi gören yapı kayıt belgesi denen belgeyi alıp, kendilerine ait doğalgaz, su ve elektriklerini açtırabiliyorlar. Bu yapı kayıt belgesi, vatandaşların tapusuz olmalarından kaynaklanan sorunlara son verecek olan bir belgedir. İmar başvurusunu 8 Haziran ile 31 Ekim 2018 tarihleri arasında yapan vatandaşların alacakları bu belge, vatandaşın yıllardır çektiği derde son verecektir. İmar barışı paketi sayesinde, Binali Yıldırım’ın tabiri ile ’50 yılın kangren olmuş sorunu’ çözülecek gibi duruyor.


İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi Nedir?
İmar barışı yapı kayıt belgesi, iskansız bir alanda ikamet eden fakat oturduğu yerin sahibi olan vatandaşlara verilecek, tapu görevi görecek olan bir belgedir. Bu belge ile birlikte pek çok sorundan sıyrılacak olan vatandaşlar, yaklaşık 1 buçuk aydır imar barışı başvurularını yapıyorlar. İsteyenlerin e-devlet kapısından isteyenlerin ise Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri’nden yaptıkları başvurular için birkaç belge gerekli. Yapı kayıt belgesi almak isteyen vatandaşlar, imar barışı başvurusu sırasında binalarının metrekare, yüzölçümü, kat ve daire sayısı gibi bilgilerini eksik bir biçimde vermek durumundalar. Bu belgelerin tamamlanmasının ardından tapu görevi görecek olan yapı kayıt belgelerine ulaşacak olan vatandaşlar, bu belge için sembolik bir tutar ödemek durumundalar. Bu bedel ödendikten sonra yapı kayıt belgesi kolay bir şekilde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nden alınabilecek. Ülke genelinde neredeyse 13 milyon binayı etkileyen imar barışı projesi, özellikle bu durumdan dolayı yıllardır sıkıntılar çeken vatandaşlar için rahat bir nefes almayı imkan kıldı.


Yapı Kayıt Belgesi Bedeli Nasıl Hesaplanır?
Vatandaşların yapacakları başvuru sırasında belgelerinin eksiksiz ve doğru olması sonucu alabilecekleri yapı kayıt belgesi için bir miktar ücret ödemeleri gerekmekte. Bu ücret ise sabit bir ücret değil. Her bina ve her ev için, bina ve evlere özel bir ücret ödenecek. Vatandaşlar, binalarının yapı maliyeti ve arsa emlak değerlerinin toplamı üzerinden yüzde 3’lük bir kayıt bedeli yatıracaklar ve bu belgeye sahip olabilecekler. Ayrıca kat mülkiyeti ve tapuya geçtiği zaman da yine bir yüzde 3’lük ücret ödenecek. Bu ücretler karşılığında, vatandaş, yıllardır sahibi olduğu evin ‘gerçek sahibi’ olacak ve yapı kayıt belgesi ile birlikte ‘tapu’ görevi gören bir belgeye de kavuşmuş olacak. Özellikle elektrik, su ve doğalgaz gibi hayati konularda sıkıntılar çeken vatandaşa bu projenin ilaç olduğu söylenebilir. İmarsız bir arazide binası, evi olan vatandaşlar elektrik, su ve doğalgaz konularında büyük sorunlar çekiyorlardı. Bu durumdan dolayı da ya çok büyük bedeller ödeyip ancak evlerinde bu ihtiyaçları karşılayabiliyorlar ya da kaçak bir şekilde bu konuları hayata geçiriyorlardı. Kaçak bir şekilde elektrik, su, doğalgaz kullanmak yasal olmadığından da pek çok vatandaşın başı bu konudan dolayı sıkıntıya girdi.


Yapı Kayıt Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadar?
Vatandaşlar tarafından alınacak olan bu yapı kayıt belgeleri, yapılar yenilenene veya bir kentsel dönüşümden etkilenene kadar geçerliliğini koruyor. Bu belgeler ile birlikte tapu görevi gören bir belgeye sahip olacak olan vatandaş, büyük bir dertten kurtulmuş olacak. Fakat yapı kayıt belgesine sahip olmak isteyen vatandaşların binalarının, 2018 yılından önce yapılmış olması gerekmekte. 2018 yılından sonra yapılmış olan binalar için herhangi bir imar barışı politikası uygulanamıyor. Ki zaten Türkiye’de bulunan neredeyse 25 milyon imarsız evin büyük çoğunluğunun 2000 yılından önce yapılan evler kapsıyor. 8 Haziran – 31 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılabilecek olan imar barışı başvuruları için Binali Yıldırım ‘acele edilmesi’ ricasında bulundu. Yıllardır dertler çeken vatandaşların bir an önce huzura ermesini isteyen Yıldırım, ne kadar hızlı davranılırsa sürecin de o kadar çabuk biteceğine vurgu yaptı.

 

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!