İmar Barışı Müracaatı Nasıl Yapılır?
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

İmar Barışı Müracaatı Nasıl Yapılır?
İmar barışı müracaatı için vatandaşların, e-devlet üzerinden ve Çevre Şehircilik ve İl Müdürlükleri’nden, gerekli belgeler ile başvurularını yapmaları gerekiyor.


İmar Barışı Nedir?
Özellikle 2000 yılından önce yapılan binalarda görülen kaçak olma, imarsız olma sorunu, vatandaşların büyük bir sorunu olarak dikkat çekiyor. Bu binalarda yaşayan vatandaşlar, evlerinin sahipleri olmalarına rağmen elektrik, su ve doğalgaz gibi konularda büyük sıkıntılar çekiyorlar. Evlerine elektrik, su ve doğalgaz bağlatamayan vatandaşlar, ya büyük bedeller karşılığında bu sorundan kurtuluyorlar ya da kaçak yolları tercih etmek zorunda kalıyorlar. Vatandaşları bu durumdan kurtarmak amacı ile Nisan ayında Binali Yıldırım imar barışı projesini yayınladı. Belli tarihler arasında yapılacak olan imar barışı müracaatı sayesinde vatandaşlar tapu görevi gören yapı kayıt belgesine sahip olacaklar. Bu belgeler sayesinde rahat bir şekilde evlerinin elektrik, su ve doğalgaz sorununu halledecek olan vatandaş, belli bir ücret karşılığında yapı kayıt belgesine sahip olabilecek. Üstelik bu yapı kayıt belgesinin süresi de binanın süresi ile eşdeğer. Yani, eğer binaya dair herhangi bir yapılandırma kararı alınmazsa bu belge geçerliliğini koruyor olacak.


İmar Barışı Müracaatı Nereye Yapılır?
İmar barışı müracaatı yapmak isteyen vatandaşlar 2 ayrı yolu tercih edebilirler. İsterlerse e-devlet kapısına giriş yaparak, sistem üzerinden gerekli belgeleri yükleyerek bu müracaat işlemini tamamlayabilirler. Tabii ki müracaat işleminin tam olarak tamamlanması için her bina için ayrı olan sembolik ücretin ödenmesi gerekmektedir. Bu ücret ise, binaların yapı maliyeti ve arsa emlak değerinin toplamı üzerinde yüzde 3 kayıt bedelinden ibaret. Bu ücreti yatıran tüm vatandaşlar yapı kayıt belgesinin sahibi olabilirler. Diğer bir imar barışı müracaatı yapma yolu ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne yapılacak başvuru. Bu başvuru esnasında eğer gerekli belgelerin tümü varsa, vatandaşlar kolay bir şekilde bu yapı kayıt belgesini alabilecekler. Bu yapı kayıt belgesini alan vatandaşlar ise en büyük dertleri olan elektrik, su ve doğalgaza yasal olarak sahip olabilecekler.


İmar Barışı Müracaatı İçin Gerekli Belgeler
Vatandaşların belli tarihler arasında yapacağı imar barışı müracaatı için birkaç belge gerekmekte. Bu belgeler sayesinde yapı kayıt belgesine ulaşabilecek olan vatandaşların, bir an önce evlerini yasal olarak tanıtmak için bu müracaatı yapmaları gerekmektedir. İmar barışı müracaatı için gerekli belgeler, beyan edilecek yapının açık adresi, tapusu olan yapılar için ada ve parsel bilgileri, yapıdaki konut ve işyeri sayısı, toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları, arsa veya arazinin emlak vergi birim değeri, imar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi, yapı sınıfı ve yapıyı gösteren bir fotoğraf olarak belirtilmiş. Bu belgeler ile birlikte söylenen tarihler arasında e-devlet kapısından veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nden yapılacak başvurular, vatandaşları tapu görevi görecek olan yapı kayıt belgesine kavuşturacak. Fakat bu müracaatı yapabilmek için, ilgili binanın 2018 yılından önce yapılmış olması gerekmektedir. 31 Aralık 2017 yılından önce yapılmış olan tüm binalar, imar barışından faydalanabilirler. Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın Nisan ayındaki açıklamalarına göre, imarsız veya kaçak arazilerde bulunan binaların büyük bir çoğunluğu 2000 yılından önce yapılmış binalar. Bu yüzden eğer binanız 2018 yılından önce yapıldıysa ve imar sorunları çekiyorsanız, elektrik, su ve doğalgazınızı yasal olarak bağlatabilmek için bir an önce imar barışı müracaatı yapmanızı tavsiye ederiz.


İmar Barışı Müracaatı Ne Zaman Sona Eriyor?
İmar barışı müracaatı yapmak isteyen tüm vatandaşların, belirlenen tarihleri uyması gerekmektedir. Binali Yıldırım’ın açıkladığı tarihlere göre, 8 Haziran 2018 ile 31 Ekim 2018 tarihleri arasında, ilgili konudan sıkıntı çeken tüm vatandaşlar gerekli yerlerden başvurularını yapabilirler. Fakat Binali Yıldırım, vatandaşların başvurularını bir an önce yapmalarını ve Ekim ayına bırakmamalarını rica etti. Bunun sebebi ise, yıllardır büyük bir sorunla uğraşan vatandaşların sorununa bir an önce çözüm bulunmak istenmesi. İmar barışı müracaatı yapacak olan vatandaşlar, belirlenen tarihler arasında, e-devlet kapısından veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nden başvurularını yapabilirler. Bu başvurunun sonucunda her bina için ayrı olarak hesaplanması gereken bir ücret karşılığında yapı kayıt belgesini alabilecek olan vatandaşlar, elektrik, su ve doğalgazlarını yasal bir şekilde açtırabilecekler.

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!