İmar Barışı Kapsamı Nedir?
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

İmar Barışı Kapsamı Nedir?
İmar barışı kapsamı, imar barışı projesinden hangi binaların faydalanabileceğini göstermektedir. Birkaç istisna dışında, imar barışından imarsız tüm binalar faydalanabilir.


İmar Barışı Nedir?
İmar barışı, imarsız bir şekilde bulunan binaların, elektrik, su ve doğalgaz sorunlarına bir çözüm bulmak amacı ile Nisan ayında Binali Yıldırım’ın açıkladığı bir projedir. Bu proje ile birlikte, kaçak, uygunsuz arazilerde bulunan imarsız binalar, imar barışı kapsamı dahilinde kayıt altına alınacak ve resmi olarak kayıtlı binalar olarak hayatlarına devam edecekler. Vatandaşların, imar barışından faydalanmak adına başvuruda bulunmaları ve tapu yerine geçecek olan yapı kayıt belgesini almak adına da bir ücret ödemeleri gerekmektedir.


İmar Barışı Kapsamı Nedir?
İmar barışı kapsamı, 31 Aralık 2017 yılından önce yapılmış tüm binalar için geçerlidir. Bu tarihten önce yapılmış olan neredeyse tüm binalar imar barışından faydalanabilirler. İmar barışı kapsamı içerisinde yapı kayıt belgesi verilecek olan binalar, resmi olarak kayıt altına alınacaklar ve büyük problemlerden kurtulmuş olacaklar. Nisan ayında açıklamalar yapan Binali Yıldırım, evlerinin sahipleri olmalarına rağmen binaların imarsız olması sebebi ile vatandaşların büyük sıkıntılar çektiğini ve imar barışının bu sıkıntılar bir çözüm getireceğini söylemişti.


İmar Barışı Hangi Tarihten Önceki Yapıları Kapsar?
İmar barışının kapsadığı binalar bir hayli geniş bir tarih aralığındadır. Açıklamak gerekirse, 2018 yılından önce yapılmış olan tüm imarsız binalar imar barışı projesinden faydalanabilecekler ve resmi olarak kayıt altına alınabilecekler. İmar barışı kapsamı içerisinde olan bu binaların veya evlerin sahipleri, gerekli evraklar ile birlikte e-devlet kapısı üzerinden veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nden başvurularını yapabilecekler. Bu başvuruların ardından alınacak yapı kayıt belgesi ise bir nevi tapu görevi görecek.


İmar Barışı Öncesi Alınan Yıkım Kararları Geçerli Kalacak Mı?
İmar barışı kapsamı içerisinde olan ve yapı kayıt belgesi alan binalarda, daha önceden alınmış yıkım kararları geçerli olmayacak. Binanız imarsız bir haldeyken yıkım kararı, yapı kayıt belgesini almanız karşılığında iptal edilmiş olacak. Bu sayede de, vatandaşlar hem aboneliklerini açtırabilmiş olacaklar hem de olası yıkım tehlikelerinden de kurtulmuş olacaklar. Tüm bu işlemlerden önce, vatandaşların belirlenen tarihlerde başvurularını yapıp yapı kayıt belgelerini almaları gerekmektedir.


İmar Barışı Öncesi Verilen Para Cezaları Geçerli Mi?
Vatandaşların en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi ise, binalar imarsız bir biçimdeyken alınan para cezalarının geçerli olup olmadığı. O güne kadar tahsis edilememiş olan para cezaları, yapı kayıt belgesini almanız ile iptal edilecek. Konutu arsa olarak gözüktüğü için herhangi bir abonelik alamayan vatandaşların para cezaları iptal edilecek ve su, doğalgaz ve elektrik aboneliklerini hızlı bir şekilde açtırabilecekler. Yapı kayıt belgesi için ücretin her bina için farklı seviyelerde olacağını unutmayın.

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!