İmar Barışı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

İmar Barışı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
İmar barışı için gerekli belgeler, yapıdaki konut ve işyeri sayısı, yapının adresi, arsanın veya arazinin emlak birim değeri ve yapı sınıfı gibi belgelerdir.


İmar Barışı Nedir?
İmar barışı, vatandaşların yıllardır çektikleri tapusuz olma durumuna bir son vermek amacı ile Nisan ayında eski Başbakan Binali Yıldırım tarafından duyuruldu. Kaçak bölgelerde, iskansız alanlarda bulunan imarsız binalar için geçerli olacak olan imar barışı projesi, imar barışı için gerekli belgeler ile müracaat edildikten sonra tamamlanacak. İşlemler tamamlandığında, vatandaşlar yapı kayıt belgesi almış olacaklar. Alınan bu yapı kayıt belgesi ile de binalarına resmi bir şekilde doğalgaz, elektrik ve su bağlatıp, aboneliklerini açtırabilecekler. İmarsız binalar, resmi kayıtlarda arsa olarak gözüktüğü için vatandaşlar bugüne kadar büyük sorunlar çekmişlerdi. Bu durumdan kurtulmak amacı ile Nisan ayında başlatılan bu proje geçtiğimiz ay, 8 Haziran’da başladı. Başvuruların başladığı bu tarihten itibaren binlerce vatandaş başvurularını gerekli yerlere ilettiler. 31 Ekim 2018 tarihine kadar sürecek olan bu başvuru süreci içerisinde, yapı kayıt belgesini alan tüm vatandaşlar aboneliklerinin tümünü resmi olarak açtırabilecekler. Fakat bu işlemlerden önce imar barışı için gerekli belgeler öğrenilmeli ve ona göre bir hazırlık yapılmalı.


E-Devlet ile İmar Barışı Başvurusu
Vatandaşlar imar barışı işin gerekli belgeler ile müracaatlarını 2 farklı yerde yapabiliyorlar. Bunlardan bir tanesi e-devlet kapısı iken bir tanesi de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri. İki seçenekten birini tercih edebilen vatandaşlar, bahsettiğimiz gibi 8 Haziran’da başvurularını yapmaya başladılar. En çok tercih edilen yöntemin ise e-devlet olduğunu söyleyebiliriz. Kolay bir şekilde bilgisayar ortamından yapılabilen bu başvurudan yararlanabilecek binalar da açıklanmıştı. 31 Aralık 2017 yılından önce yapılmış olan tüm imarsız binalar, imar barışı projesi kapsamında yer almakta. Bu binaların sahipleri de e-devlet kapısından kolaylıkla başvurularını yapabilirler. 2018 yılından sonra yapılan binalar başvuruda bulunamamaktalar. Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre, imarsız bir biçimde Türkiye’de bulunan binaların büyük bir çoğunluğunu 2000 yılından önce yapılmış binalar kaplıyor. 


İmar Barışı İçin Gerekli Belgeler E-Devlet
E-devlet kapısı üzerinden imar barışı başvurularını yapmak isteyen vatandaşlar, imar barışı için gerekli belgeler ile müracaatlarını yapabilirler. E-devlet üzerinden imar barışı başvurusu yapmak adına ilk olarak bir e-devlet şifresi, geçerli bir cep telefonu numarası ve geçerli bir e-posta adresine ihtiyacınız var. Ardından ise imarsız olduğunu beyan edeceğiniz yapınızın açık adresini ve tapusu varsa da ada ve parsel bilgilerini belirtmeniz gerekiyor. Toplam inşaat alanını yani, konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanlarını metrekare cinsinden belirtirken, yapıdaki konut ve işyeri sayılarını da belirtmelisiniz. Arsa veya arazinin emlak vergi birim değerini ilgili belediyeden alarak göstermelisiniz. Yapının bulunduğu arsanın alanını belirtmeniz gerekiyor. Arsa alanını belirtirken tapunuz varsa tapudaki alan yoksa da beyan edilecek alanı metrekare cinsinden göstermelisiniz. E-devlet sisteminin sunacağı seçeneklerden yapı sınıfını seçmeniz ve ardından da imar mevzuatına aykırılığı tarif etmeniz gerekmektedir. Son olarak da imarsız yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. İmar barışı için gerekli belgeler bu şekildedir. Bu belgeleri tamamlayıp başvurunuzu yaptıktan sonra gerekli ücreti de ödeyerek yapı kayıt belgenizi sorunsuz bir biçimde alabilirsiniz.


İmar Barışı Başvurusu Ne Zaman Sona Eriyor?
Nisan ayında açıklanan imar barışı projesi için belli bir tarih aralığı da verilmişti. Bu tarihle ise 8 Haziran 2018 ile 31 Ekim 2018 tarihleri idi. Haziranda başlayacak olan imar barışı başvuruları Ekim ayının son gününde sona erecek. Vatandaşların bir an önce başvurularını yapmalarını rica eden Binali Yıldırım, yıllardır sıkıntı çekenlerin bir an önce huzura kavuşmasını istediğini de söylemişti. 31 Ekim’de son erecek olan imar barışı başvuruları, gerek görüldüğü sürece biraz daha ileri tarihlerde de yapılabilecek. Fakat vatandaşların ödemeleri gereken tutarları 31 Aralık 2018 yılına kadar ödemeleri ve yapı kayıt belgelerini almaları gerekiyor. Vatandaşlar ödeme işlemlerinde herhangi bir taksit seçeneğinden de faydalanamayacak. Vatandaşlardan toplanan bu tutarlar ise, hem deprem dönüşümünde hem de çarpık kentleşme ile mücadele için kaynak olarak kullanılacak. Yani toplanan paralar yine altyapıda kullanılmış olacak.

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!