İmar Barışı Hesaplama
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

İmar Barışı Hesaplama

İmar barışı hesaplama işlemi, binaya veya evinize dair metrekare, yapı sınıfı, arsa birim bedeli ve arsa yüzölçümü gibi bilgiler ışığında yapılmaktadır.


İmar Barışı Nedir?
İmar barışı, özellikle 2000 yılından önce yapılmış kaçak binalarda oturan vatandaşların yararlanabileceği bir uygulamadır. Bu binalarda oturan vatandaşlar elektrik, su ve doğalgaz bağlatma konusunda büyük sıkıntılar çekebiliyorlar. Bu duruma engel olmak adına, imar barışı hesaplama işleminin ardından vatandaşlara tapu görevi gören bir yapı kayıt belgesi verilmektedir. Bu yapı kayıt belgesi ile birlikte, vatandaşlar resmi olarak kayda alınmış binalarına elektrik, su ve doğalgazı kolaylıkla bağlatabiliyorlar. Bu sebepten dolayı, imar barışı projesinin bu sıkıntı ile yüz yüze olan vatandaşlara ilaç gibi geldiği söylenebilir.


İmar Barışı Kapsamı
Vatandaşların yararlanabileceği imar barışı, 2018 yılından önce yapılmış tüm kaçak, iskansız binaları kapsamaktadır. Yanlış yerlere konumlandırılmış binalarda oturan vatandaşların, en önemli gereksinimleri olan elektrik, doğalgaz ve suyu binalarına rahatlıkla bağlatabilmeleri ve sıkıntı çekmemeleri adına oluşturulan bu proje, Nisan ayında Binali Yıldırım tarafından açıklandı. İmar barışı hesaplama işleminin ardından gerekli belgeler de tam olduğunda, vatandaşlar istenen ücreti de ödedikten sonra yapı kayıt belgelerini alabiliyorlar. 31 Aralık 2017 yılından önce yapılan tüm binaların yararlanabileceği imar barışı projesinde, binaların kat sayılarına, arsa birim değerlerine veya daire sayılarına bakılmayacak. Belirlenen tarihten önce yapılmış tüm ‘kaçak’ binalar bu uygulamadan kolaylıkla yararlanabilecek. Sadece yapılan açıklamaya göre, Boğaziçi sahili şeridi ve öngörüm bölgesi ile İstanbul Tarihi Yarımada’nın Sultanahmet ve Süleymaniye çevresi ile Gelibolu tarihi alanında belirlenmiş olan yerler kapsam dışında tutulacak.


İmar Barışı Nasıl Hesaplanır?
Bu uygulama ile birlikte imar barışı hesaplama her bina için farklı bir ücretin ödenmesini ortaya çıkaracak. İmar barışı hesaplama işleminde, emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyeti toplanacak ve konutlar bu bedelin yüzde 3’ü ödenecek. Eğer bina ticari anlamda kullanılıyorsa, ödenecek tutar bu bedelin yüzde 5’i olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu işlemin ardından tapuda yapılacak her işlem için ödenen bedel kadar bir bedel daha ödenecek ve taksit de yapılmayacak. Bu yapılabilecek değişiklikler ise cins değişikliği, kat mülkiyeti kurulması gibi değişiklikler olarak dikkat çekiyor.


Arsa Değeri Nasıl Hesaplanır?
İmar barışı hesaplama işleminde önemli konulardan bir tanesi de arsa değeri hesaplama diyebiliriz. Aynı zamanda vatandaşların da kafasını karıştıran bu konu aslında düşünüldüğü kadar zor bir işlem değil. Arsa değeri hesaplama işleminde, arsanın emlak vergi değeri, ilgili belediyesinden temin edilen arazi ve arsa asgari metrekare birim değerlerinin esasa alınması ile hesaplanacaktır. Her bina için farklı olacak bu işlem, tarımsal amaçlı basit binalar için metrekare başına 200 TL, 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için metrekare başı 600 TL, 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için ise 1000 TL olacaktır. Diğer binalar için de farklı metrekare başı fiyatları uygulanacaktır.


Bina Değeri Nasıl Hesaplanır?
Peki bina değerleri nasıl hesaplanır? Bu işlem de bir hayli basit diyebiliriz. İmar barışı hesaplama işleminde, bina değerini hesaplamak adına, arsanın metrekaresine, binanın kaç katlı olduğuna ve binanın metrekaresine ihtiyaç vardır. Bu bilgiler doğrultusunda bina değeri kolay bir şekilde hesaplanabilir. İmar barışı hesaplama işlemlerinden biri olan bina değeri hesaplama işlemi, her bina için farklı olacağı için kesin bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Bahsettiğimiz bilgiler ile birlikte yapılan hesaplamalar ardından yapı kayıt belgesi için ödenecek tutara ulaşabilirsiniz. 


İmar Barışı Başvuruları Ne Zaman Sona Eriyor?
İmar barışı hesaplama işlemlerinin ardından vatandaşların yapacağı imar barışı başvuruları, 8 Haziran 2018 tarihinde başladı. Bu tarihten itibaren başlayan imar barışı başvurularında son tarih olarak 31 Ekim 2018 tarihi verildi. Fakat gerek görüldüğü takdirde bu tarihin uzatılma ihtimali de var. Vatandaşlar başvurduktan sonra, yapı kayıt belgelerini almak adına ücretlerini 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödemek durumundalar. Belirlenen tarihler arasında yapılan işlemlerin ardından ücreti de ödediğiniz takdirde kolay ve hızlı bir şekilde yapı kayıt belgenize sahip olabilirsiniz. Bu belge ile birlikte en büyük dertleriniz olan elektrik, su ve doğalgaza kesin bir çözüm bulmuş olacaksınız.

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!