İmar Barışı Hangi Yapıları Kapsıyor?
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

İmar Barışı Hangi Yapıları Kapsıyor?
İmar barışı kapsamı ile birlikte dikkat çekici bir projedir. Bu projeden, 31 Aralık 2017 yılından önce yapılmış imarsız binaların sahipleri faydalanabilecektir.


İmar Barışı Nedir?
İmar barışı, özellikle 2000 yılından önce yapılmış binaların iskansız, kaçak, uygun olmayan bölgelerde bulunmaları sebebi ile yıllardır vatandaşların tapusuz bir şekilde yaşamalarına neden olmuş sorunu çözmek adına Nisan ayında açıklanan bir projedir. Bu proje kapsamında, imarsız tüm binalar resmi bir şekilde kayıt altına alınacaklar. Bu kayıtların ardından ise imar barışı kapsamı içerisinde yer alan bu binaların sahipleri, evlerine ve binalarına kolaylıkla elektrik, su ve doğalgaz bağlatabilecekler. Vatandaşların en büyük dertlerinden biri olarak dikkat çeken abonelik problemine bir çözüm olarak getirilen ve 8 Haziran’da başlayan imar barışı başvuruları, vatandaşlar tarafından bir süredir yapılmaya devam ediyor. Açıklamalara göre, binlerce vatandaş başvurularının ardından, tapu görevi görecek olan yapı kayıt belgelerine kavuştu. Bu belgeler ile birlikte aboneliklerini açtırabilecek olan vatandaşlar, evlerini resmi kayıtlara geçirmiş olacaklar.


İmar Barışı Hangi Yapıları Kapsıyor?
İmar barışı kapsamı içerisinde milyonlarca bina bulunmaktadır. İmar barışından yararlanamayacak binalar ise yine Nisan ayında açıklandı. Boğaziçi sahil şeridi ve öngörüm bölgesi ile birlikte İstanbul Tarihi Yarımada’nın Sultanahmet ve Süleymaniye çevresi ve Gelibolu tarihi alanda belirlenen bazı bölgeler imar barışı kapsamı dışında tutuluyor. Ayrıca, başka bireylere ait taşınmazlar üzerinde bulunan yapılar ile birlikte hazineye ait olup sosyal alan için tahsis edilmiş olan binalar da imar barışı kapsamının dışında tutuluyor. Bu binalar dışında, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış tüm binalar, imar barışı kapsamı içerisinde yer alıyorlar. Hazineye ait yapılar da imar barışından yararlanabiliyorken, bu durumda bir istisna vatandaşların karşısına çıkıyor. Eğer bina hazineye ait bir alanın üzerindeyse, vatandaşlar yapı kayıt belgelerini almalarının ardından bir de bulundukları arsayı almak durumundalar. Her ne kadar yapı kayıt belgesi için bir taksitlendirme söz konusu olmasa da, hazineye ait bir bölgede bulunan vatandaşlar, bulundukları arsayı da alırken ödeyecekleri tutarı 5 yıla kadar taksitlendirebiliyorlar.


İmar Barışı Başvurusu Nereye Yapılır?
Vatandaşlar, eğer binaları imar barışı kapsamı içerisinde yer alıyorsa, başvurularını 2 farklı seçenekten faydalanarak yapabiliyorlar. Bunlardan ilki e-devlet kapısı. Son yıllarda vatandaşların neredeyse tüm işlerini halledebildikleri e-devlet kapısı, imar barışı başvurularında da vatandaşlara yardımcı oluyor. Gerekli tüm belgelerin toplanmasının ardından kolay ve hızlı bir şekilde başvurular yapılabiliyor. Bu başvurunun ardından tüm vatandaşların, en geç 31 Aralık 2018’e kadar yapı kayıt belgelerini almak adına ücretlerini ödemeleri gerekmektedir. Bu ödemenin ardından, yıllardır kendi evinde tapusuz bir biçimde yaşayan herkes yapı kayıt belgesi ile aboneliklerini açtırabilecek ve büyük bir dertten kurtulmuş olacak. İmar barışı başvurusunun yapılabileceği bir diğer adres ise bağlı olunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri. Vatandaşlar, e-devlet kapısından ziyade bu birim üzerinden de başvurularını kolay bir şekilde yapabiliyorlar. 

 

İmar Barışı Nasıl Hesaplanır?
Peki vatandaşlar, imar barışı kapsamı içerisinde yer alan binaları için imar barışı başvurusunda bulundularsa, ne kadar ücret ödeyecekler? Bu sorunun cevabı, her bina için farklılık göstermektedir. Vatandaşlar, ücretlerini öğrenmek adına, bulundukları binanın yaklaşık maliyetini ve emlak vergi değerini toplayabilirler. Ardından ise ortaya çıkan tutarın %3’ünü yapı kayıt belgelerini almak adına belirlenen yerlere yatırmaları gerekmektedir. Fakat bu ücret ticari kullanımlar için %5 olarak belirlenmiştir. Tapuda yer alacak her türlü farklı işlem için ise ödenen bedel kadar bir bedel daha ödenmesi söz konusu. Eğer %3’lük bir yapı kayıt belgesi tutarı ödediyseniz ve cins değişikliği yapmak istiyor veya kat mülkiyeti kurulmasını talep ediyorsanız bir %3’lük ücret daha ödemeniz gerekmektedir.


İmar Barışı Başvurusu Ne Zaman Bitiyor?
Nisan ayında eski Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan bu projeden, binaları imar barışı kapsamı içerisinde yer alan tüm vatandaşlar yararlanabilirler. Proje 8 Haziran 2018 tarihinde başladı ve bitiş tarihi olarak 31 Ekim 2018 tarihi gösterilmekte. Gerek görüldüğü takdirde tarihin biraz daha uzatılma ihtimali olsa da, özellikle vatandaşlardan bir an önce başvurularını yapmaları ve yıllardır en büyük dertleri olan aboneliklerini açtırmaları rica edildi.

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!