İmar Barışı Hangi İlleri Kapsıyor?
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

İmar Barışı Hangi İlleri Kapsıyor?
İmar barışı, İstanbul dahil bütün illerdeki imarsız yapıları kapsamaktadır. Bazı istisnai binalar haricinde tüm imarsız binalar bu projeden yararlanabilirler.


İmar Barışı Nedir?
İmar barışı projesi, Nisan ayında açıklanan ve neredeyse 50 yıldır büyük sorunlar teşkil eden bir problemi sonlandırmak adına tasarlanmıştır. Bu proje kapsamında, imarsız olan ve resmi kayıtlarda yer almayan binaların sahipleri, tapu görevi görecek olan yapı kayıt belgelerini alabilecekler. Bu belgeler eşliğinde de, binaları resmi kayıtlarda yer almadığı için doğalgaz, su ve elektrik gibi aboneliklerini açtıramayan vatandaşlar, büyük bir sorundan kurtulmuş olacaklar. İmar barışı kapsamında yer alan evler, resmi kayıtlara geçmelerinin sonrasında doğalgaz, su ve elektrik aboneliklerine kavuşacaklar. Nisan ayında eski Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı bu proje, şu günlerde halihazırda devam etmektedir.


İmar Barışından Hangi İller Faydalanacak?
İmar barışı kapsamında Türkiye genelinde yaklaşık 25 milyon ev sahibi yapı kayıt belgesi ile birlikte bir nevi ‘tapu’ sahibi olacaklar. Yıllardır, evi kendisinin olmasına rağmen kaçak veya iskansız arazide bulunması sebebi ile büyük sıkıntılar çeken vatandaş rahatlamış olacak. Ayrıca, imar barışından tüm Türkiye’deki iller ve imarsız evler yararlanabilecek. Bazı istisnai durumlar dışında, binası imarsız olan tüm vatandaşlar gerekli yerlere başvurarak yapı kayıt belgelerini alabilecekler. Başvurular tamamlandıktan sonra vatandaşlar yapı kayıt belgelerini alabilmek için bir ücret ödeyecekler. Tüm Türkiye’den toplanan yapı kayıt belgesi ücretleri ile birlikte hem kentsel dönüşüm düzenli bir şekilde gerçekleşecek hem de deprem ile mücadele için bir fon oluşturulmuş olunacak. 


İmar Barışında İstanbul’un Durumu
İmar barışı projesi açıklandığından beri, durumu en çok merak edilen illerden bir tanesi İstanbul oldu. Çarpık kentleşme ile Türkiye’nin en çok eve sahip olan şehri olarak dikkat çeken İstanbul, imar barışından en çok yararlanacak olan il oldu. İstanbul’un sadece Güngören ilçesinde tam 288 bin adet ruhsatsız bina bulunuyor. Güngören’i 285 bin adet ile Esenler takip ediyor. İstanbul’da en çok ruhsatsız binaya sahip olan 3. İlçe ise Üsküdar olarak dikkat çekiyor. İstanbul, iskansız arazilerde en çok ev bulunan şehir olarak dikkat çekerken, şehrin bazı bölümleri imar barışı kapsamı içerisinde yer almıyor.


İmar Barışından Yararlanamayacak İstanbul İlçeleri
İmar barışı, tüm Türkiye’deki ruhsatsız binalar için geçerli iken İstanbul’daki bazı bölümler için yapı kayıt belgesi çıkartılamıyor. Bu duruma sebep olarak, bazı bölgelerin tarihi bölgeler olmasını gösterebiliriz. İmar barışından Boğaziçi sahil şeridi ve öngörüm bölgesi içinde yer alan binalar, İstanbul Tarihi Yarımadası içerisindeki binalar, Sultan Ahmet ve Süleymaniye arasındaki hatta yer alan binalar yararlanamayacaklar. Bu binalara ek olarak Çanakkale’den de bir yapı kayıt belgesi çıkartılamayan yer bilgisi geldi. Gelibolu yarımadasında belirlenen bazı noktalar için yapı kayıt belgesi çıkartmak mümkün gözükmüyor. 

İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Vatandaşlar, yıllardır süren abonelik sorunlarını bitirmek amacı ile imar barışı projesinden faydalanmaya başladılar. Başvuruyu yapabilmek için öncelikle belirlenen belgelere ihtiyacınızın olması gerekmektedir. Beyan edeceğiniz yapının adresi, metrekare bilgileri, arsanın emlak vergi birim değeri, yapı sınıfı gibi pek çok belge ile birlikte yaptığınız başvurunun ardından yapı kayıt belgesini alabiliyorsunuz. İmar barışı başvurusunu ister e-devlet kapısından ister Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nden yaptıktan sonra, almak istediğiniz yapı kayıt belgesi için bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret de emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyetinin toplamının yüzde 3’ü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ücreti ödeyen tüm ruhsatsız bina ya da ev sahipleri yapı kayıt belgesine sahip olabilirler.

İmar Barışı Başvurusu Ne Zaman Sona Eriyor?
Nisan ayında duyurulan imar barışı projesi, 8 Haziran 2018 tarihinde başladı ve vatandaşların çoğu, o tarihten bu yana imar barışı başvurularını yaptılar. Projenin bitiş tarihi ise 31 Ekim 2018 tarihi. Eski Başbakan Binali Yıldırım, vatandaşlardan acele etmelerini ve bir an önce rahata kavuşmalarını rica etti. 31 Ekim’e kadar sürecek olan imar barışı başvurularının ardından yapı kayıt belgelerini almak için ödenecek tutarların son ödeme günü olarak da 31 Aralık 2018 tarihi işaret edildi. Ödeme konusunda herhangi bir taksitlendirme gelmeyeceği daha önce açıklanmıştı.

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!