İmar Barışı Başvurusu Nereye Yapılır?
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

İmar Barışı Başvurusu Nereye Yapılır?
Vatandaşların tapu görevi görebilen yapı kayıt belgesi almak için yapacakları imar barışı başvurusu, e-devlet veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne yapılabilmektedir.


İmar Barışı Nedir?
Özellikle evi 2000 yılından önce yapılmış olan vatandaşların sorun yaşadığı bir konu olan tapusuz olma sorununu çözmeye yarayacak olan imar barışı, Nisan ayında eski Başbakan Binalı Yıldırım tarafından açıklandı. 2018 yılından önce yapılmış olan evler için geçerli olacak imar barışı, evlerinin sahipleri olmalarına rağmen büyük sıkıntılar çeken vatandaşlar için adeta ilaç gibi geldi. İmarsız yapıları kayıt altına almak amacı ile vatandaşların imar barışı başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bu başvurunun ardından tapu görevi görecek olan yapı kayıt belgesi alacak olan vatandaşlar, en büyük problemleri olan doğalgaz, su ve elektrik sorunlarına çözüm getirmiş olacaklar. 2018 yılından önce yapılmış olan ve bu durumdan dolayı sıkıntılar çeken tüm binalar herhangi bir şehir, kat büyüklüğü veya metrekare gibi durumlara bakılmadan imar barışından yararlanabilecekler. İmar barışı başvurusu sonrasında alınacak olan yapı kayıt belgesi, binalar herhangi bir yeniden yapılanmaya girmediği takdirde geçerliliğini koruyacak.


İmar Barışı İçin Nereye Başvurulur?
Vatandaşlara imar barışı başvurusu yapmaları için 2 farklı seçenek sunulmakta. Bunlardan bir tanesi e-devlet kapısı. Kolay bir şekilde istenen belgeler doğrultusunda imar barışı başvurunuzu yapabilir ve imarsız olan yapınızı bir yapı kayıt belgesi ile resmileştirebilir ve kayıt altına alabilirsiniz. Veya yine aynı şekilde gerekli tüm belgeler ile birlikte bulunduğunuz ile, ilçeye bağlı olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne giderek imar barışı başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvuru ile birlikte, vatandaşlar resmi olarak evlerine ve binalarına elektrik, su ve doğalgaz bağlatabilecekler. Bu durumdan dolayı büyük sıkıntılar çeken vatandaş çözümü kaçak yollarda arayabiliyordu ve bu arayış işlemi de bir suçtu. Bu yüzden ya başı derde giren ya da büyük sorunlar çeken vatandaş için tasarlanan imar barışı için Binali Yıldırım bir an önce başvurulması ricasında bulundu. Vatandaşların daha uzun süreler boyunca sorunlar yaşamasını istemediğini dile getiren Binali Yıldırım, ne kadar hızlı bir şekilde başvurulursa işlemlerin de o kadar hızlı sonuçlanacağından bahsetti.


İmar Barışı İçin Gerekli Olan Belgeler
Peki imar barışı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Bu belgeler, beyan edilecek yapının adresi, tapusu olan yapılar için ada ve parsel bilgileri, toplam inşaat alanı, yapıdaki konut ve işyeri sayısı, yapının bulunduğu arsanın alanı, arsa veya arazinin emlak birim değeri, yapı sınıfı, imar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi ve yapıyı gösteren bir fotoğraf. Bu belgeler ile birlikte ister e-devlet kapısından ister Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nden imar barışı başvurusu yapılabiliyor. Bu başvurunun ardından, yıllardır büyük bir sorun içinde yaşayan vatandaşların rahatlığa kavuşması bekleniyor. Ayrıca, binanız için yapı kayıt belgesi talebinde yani imar barışı başvurusunda bulunabilmeniz için binanızın 31 Aralık 2017 yılından önce yapılmış olması gerekmektedir. 2018 yılında yapılan binalar imar barışından faydalanamıyorlar. Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre, imarsız bir şekilde bulunan binaların büyük bir çoğunluğu 2000 yılından önce yapılmış bir durumda.


İmar Barışı Başvurusu Ne Zaman Sona Eriyor?
İmar barışı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların, bu işlemleri 8 Haziran 2018 ile 31 Ekim 2018 tarihleri arasında yapması gerekiyor. Nisan ayında açıklanan imar barışı paketinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, çoktan yapı kayıt belgelerini almak için işlemlere başladılar. 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek olan imar barışı başvuruları, gerek görüldüğü takdirde bir süreliğine daha uzatılabilecek. Vatandaşların özellikle elektrik, su ve doğalgaz dertlerine son vermesi beklenen imar barışının bir ‘imar affı’ olmadığı Binali Yıldırım tarafından açıklanmıştı. İmar barışı ile birlikte 2018 yılından önce yapılan ve kaydı olmayan binalar tanınacak ve rahatlıkla elektriklerini, sularını ve doğalgazlarını açabilecekler. İmar barışı başvurusunu eksiksiz bir biçimde yapan vatandaşlar, yapı kayıt belgelerini almak için bir bedel de ödemek durumunda. 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek imar barışı paketinde yapı kayıt belgesi almak için her bina farklı bir ücret ödeyecek. Yapı maliyeti ve arsa emlak değerinin toplamı üzerinden yüzde 3 kayıt bedeli yatırılacak ve vatandaşlar yapı kayıt belgelerinin sahibi olacak.

 

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!