İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır?
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır?
İmar barışı başvurusu yapmak isteyen tüm vatandaşlar, binada kaç daire olduğunu, metrekare ve yüzölçümü gibi bilgilerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne bildirmeliler.


İmar Barışı Nedir?
İmar barışı, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları ile ’50 yılın kanayan yarası’ olarak açıklanmıştır. Özellikle eski yapılarda gözüken bu ‘imar sorunu’, vatandaşların evlerine su, elektrik ve doğalgaz bağlatamamalarına neden olan bir durumdur. Evleri halen arsa olarak gözüken ve iskansız olan vatandaşlar, yaşadıkları yere en temel ihtiyaçlar olan su, doğalgaz ve elektrik gibi kaynakları bağlatamıyorlardır. Bağlatmak istediklerinde de hatırı sayılır bir ücret ödemek durumunda kalıyorlardı. Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarından sonra hayata geçen bir durum ile vatandaşlar, imar barışı başvurusu yaparak, iskansız evleri için tapu görevini gören bir belge alabiliyorlar. 8 Haziran 2018’de başlayan imar barışı başvuruları, 31 Ekim 2018’de sona erecek. Gerek görüldüğü durumda bu tarihin biraz daha uzatılması bekleniyor. Fakat bu uygulama ile özellikle yıllardır imarsız bir biçimde binalarında oturan vatandaşların büyük bir rahatlama hissedeceği bir gerçek.


İmar Barışı Başvurusu İçin Gereken Evraklar
İmar barışı başvurusu, 31 Aralık 2017 yılından önce yapılmış binalar için geçerli. Yani, eğer yaşadığınız bina 2018 yılında yapıldıysa bu uygulamadan yararlanamıyorsunuz. Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın Nisan ayında yaptığı açıklamalara göre, Türkiye’de yaklaşık 25 milyon imarsız bina bulunuyor ve bu binaların büyük bir kısmı 2000 yılından önce yapılmış. Eğer sizin de yaşadığınız bina 2018 yılından önce yapıldıysa ve imar barışı başvurusu yaparak tapunuzu elinize almak ve elektrik, su ve doğalgaz problemlerinizi çözmek istiyorsanız, 31 Ekim 2018’e kadar süreniz var. Bu süre zarfı içerisinde, binanızın metrekare bilgilerini, binada kaç daire olduğunu, binanın adresini, arsa ve parsel bilgilerini, binadaki konut ve işyeri sayısını, arsa veya arazinin emlak vergi birim değerini e-devlet üzerinden başvurunuzda kullanmanız gerekiyor. 


İmar Barışı Kayıt Bedeli Ne Kadar?
İmar barışından faydalanmak isteyen vatandaşlar, 8 Haziran’dan itibaren bu işlem ile meşgul olmaya başladılar. 31 Ekim’de sona ermesi planlanan bu imar barışı başvurusu için eski Başbakan Binali Yıldırım’ın deyimi ile ‘sembolik’ bir ücret alınacak. Vatandaşlar, yapı kayıt belgelerini alabilmek adına binalarının emlak değerinin yüzde 3’ünü ödeme olarak yapacaklar. Ayrıca, kat mülkiyeti ve tapuya geçildiğinde de vatandaşlardan yine yüzde 3 oranında bir para tahsis edilecek. Bu ödenecek ücretler her bina için farklılık gösterecek. Bu ücretler sayesinde vatandaşlar yıllardır oturdukları evlerine ait bir tapu görevi gören belgeye sahip olacaklar ve pek çok dertten de kurtulmuş olacaklar. Binali Yıldırım, vatandaşlardan imar kayıt başvurusu yapacaklara acele çağrısı gelmişti. Bunun sebebi ise, vatandaşların erken bir şekilde başvurularını yapıp yine erken bir şekilde yeni kayıt belgelerine ulaşması olarak gözüküyor.


İmar Barışı Başvurusu Nereye Yapılır?
İmar barışı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, bu başvurularını isterlerse e-devlet kapısından isterlerse de bulundukları illerin, ilçelerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne yapabilecekler. Bu başvuruların ardından yıllardır kendi evlerinde tapusuz bir şekilde oturarak büyük sıkıntılar çeken tüm vatandaşlar, yapı kayıt belgeleri ile birlikte pek çok dertten de kurtulmuş olacaklar. Tapusuz evlerde oturan vatandaşlar özellikle evlerine su, doğalgaz ve elektrik bağlatırken büyük sorunlar yaşıyorlardı. Bu sorunlardan bıkan vatandaşlar da çözümü kaçak yollarda arayınca, suç işlemiş oluyorlardı. Bu duruma bir dur diyerek yaptığı açıklama ile vatandaşların yüreğine su serpen Binali Yıldırım, vatandaşlardan bir an önce başvurularını yapmalarını rica etti.


İmar Barışı Başvuru Süresi Ne Zaman Bitiyor?
İmar barışı başvurusu için vatandaşlara verilen süre neredeyse 5 ay olarak öne çıkıyor. Vatandaşlar 8 Haziran – 31 Ekim 2018 tarihleri arasında gerekli yerlerden bu başvuruları yapabiliyorlar. Gerekli ücretler ödendikten sonra da aldıkları yapı kayıt belgeleri ile yıllardır kendilerine büyük sorunlar yaratan doğalgaz, su, elektrik problemlerine bir çözüm getirmiş oluyorlar. Sahibi oldukları eve imar barışı başvurusu sayesinde ‘gerçek’ manada sahip olarak yapı kayıt belgesi almak isteyen vatandaşlar, 8 Haziran’dan beri bu işlemleri yerine getirerek kendilerini bir dertten kurtarıyorlar. Ayrıca, vatandaşların yapı kayıt belgelerini alabilmek için ödedikleri sembolik tutarlar da, deprem ile mücadelede ve kentsel dönüşümde kullanılacak.

 

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!