EPOKSİ ENJEKSİYONU
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

Betondaki 5 mm’ye kadar çatlakların onarımında kullanılan bir enjeksiyon sistemidir. Çatlak üzerinde açılan deliklere monte edilen enjeksiyon dübelleri aracılığıyla, düşük viskoziteli, yüksek mukavemetli, epoksi enjeksiyon reçinesi,airless, yüksek basınçlı pompalar ile enjekte edilir. Epoksi reçinenin çatlak dışına çıkmasını engellemek için çatlak yüzeyi de epoksi harç ile önceden kapatılır. Deprem, yanlış yükleme, proje veya imalat hatası gibi nedenlerle çatlamış olan Betonarme yapı elemanlarının, çatlamadan önceki dayanım ve sürekliliğine kavuşturulmasında uygulanan tek yöntemdir.

 

ENJEKSİYON SÜRECİNDE TEMEL ADIMLAR

 

 

Başarılı düşük basınçlı çatlak enjeksiyonunun temel adımları. Bununla birlikte, kullanılan epoksi veya poliüretan türünün ve enjeksiyon için gereken sürenin, çatlak genişliğine, duvar kalınlığına ve diğer koşullara bağlı olarak her işe göre değişeceğini aklınızda bulundurun. Bunlar, proje için gerekli tüm araç ve gereçlerin bulunduğu bazı çatlak tamir setleri olarak da satın alınabilir.

 

Enjeksiyon bağlantı noktalarını takın: Yüzey Bağlantı Noktaları (düz bir tabanı olan kısa sert plastik tüpler), tamir malzemesini çatlağın içine sokmak için kullanışlı giriş yolları olarak kullanılır. Betonun içine girme gereğini ortadan kaldırır, emek sürelerini kısaltır ve temizler. Bağlantı noktasının tabanı doğrudan çatlağın üzerine yerleştirilir ve epoksi macunla yüzeye yapıştırılır. Genel kurallar, duvar kalınlığının her inçi için bağlantı noktalarını bir inç aralıkla yerleştirmektir.

 

Yüzeyi sızdırmaz hale getirin: Yüzey bağlantı noktaları ve açıkta kalan çatlaklar üzerinde mühürlemek için epoksi yapıştırıcı (Rhino Karbon Fiber'in Hızlı Sertleşen Epoksi gibi) kullanın. Macun, enjeksiyon basınçları altında tutulan mükemmel bağlanma özelliklerine sahip bir yüzey sızdırmazlığı sağlamak için yaklaşık 20 ila 45 dakika içinde iyileşir. Tüm maruz kalmış çatlak macunla örtülür ve sadece açık delikler açığa çıkar.

 

Çatlağı enjekte edin: Duvardaki en düşük noktaya enjekte etmeye başlayın ve epoksi veya üretan yukarıdaki bağlantı noktasından dışarı sızana kadar devam edin. Çatlamanın o seviyeye kadar doldurulduğunun görsel işareti budur. İlk bağlantı noktasını sağlanan kapakla takın ve bu işlemi, tüm çatlak epoksi veya üretan dolana kadar tekrarlayarak bir sonraki bağlantı noktasına kadar hareket ettirin. Dağıtım aleti üzerindeki sıkıştırma yayı yavaş, sabit bir basınç kullanarak malzemeyi çatlağa itsin. Bu, sızıntı veya patlama ihtimalini azaltacak ve tamir malzemesinin çatlağın tam olarak içine girmesine zaman tanıyacaktır.

 

Bağlantı noktalarını sökün: Epoksi veya poliüretanın çatlamaları iyileştirmesi ve nüfuz etmesi için oda sıcaklığında 24 ila 48 saat bekleyin. Enjeksiyon portları daha sonra bir mala veya çekiç ile vurularak alınabilir. Görünüş bir sorun oluşturursa, epoksi yüzey contası bir zımpara diski ile parçalanabilir veya zımparalanabilir. Başka bir seçenek, onarım tamamıyla iyileştikten sonra duvardan soyulabilen bir yüzey contası kullanmaktır.

 

ÇİFT KARTUŞUN DÖKÜMÜNÜN AVANTAJLARI

 

 

Tek kullanımlık veya yeniden kullanılabilir kartuşlar veya konteynırlar kullanan çift kartuşlu dağıtım, maliyeti düşük, tamamen taşınabilir iki bileşenli polimer enjekte etme yöntemidir. Ekipman ayrıca minimum bakım gerektirir ve hemen hemen hiç temizleme yapılmaz. Günün sonunda, kullanılmış kartuşları atmak veya kısmen kullanılmış bir kartuşu başka bir işte yeniden kullanmak üzere yeniden kapatmaktır. Her kartuş 16 ila 22 onsluk bir madde içeriyor.

 

Çok miktarda malzeme dağıtımı yapan otomatik oranlama ekipmanı da mevcuttur ve daha yüksek enjeksiyon baskıları veya büyük hacimli malzeme gerektiren işlerde en iyi seçim olabilir. Ancak bu ekipman pahalıdır ve hantaldır ve genellikle sadece birkaç galon epoksi gerektiren daha küçük konut işleri için aşırı derecede zordur.

 

Yay destekli bir dağıtma aracı (Rhino Karbon Fiber'in Çift Epoksi Tabancası gibi), tam çatlak doldurma işlemi için en iyi aralığı 20 ila 40 psithe tutmak için enjeksiyon basınçlarının tam kontrolünü sağlar. Kullanıcı üretilen kuvveti ayarlamak için yay gerginliğini değiştiriyor. Yay yerine bir tahrik çubuğu kullanan manuel aletler kontrol edilmesi zordur ve istenilen değerden daha yüksek basınçlara enjekte edilmesine neden olabilir. Çift taraflı kartuş dağıtımı için hava tahrikli araçlar da mevcuttur ve enjeksiyon basıncının kontrol edilmesine izin verir.

 

Çatlak enjeksiyonu için kullanılan epoksiler ve poliüretan köpükler iki bileşenli malzemeler olduğundan, reaksiyona girmemiş polimerlerle ilgili problemleri önlemek için onları doğru oranlarda karıştırmak kritik önem taşır. Çift kartuşlu dağıtıcı, aynı zamanda, iki bileşeni doğru şekilde karıştırmak için çeşitli boyutlarda bulunan bir statik karıştırıcı kullanarak bir orantılama aygıtı görevi görür.

 

Cole, "Kartuşlar ve statik karıştırıcı bir çok sorunu ortadan kaldırıyor" diyor. "Yerinde bir kimyager olmanız gerekmiyor, doğru oranı elde etmek ve iki bileşeni doğru bir şekilde karıştırmak için statik karıştırıcıyı yalnızca dağıtım aracına koyuyorsunuz".

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!