DERZ DOLGU UYGULAMALARI
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

DERZ DOLGU UYGULAMALARI 


Duvar taşlarının ya da tuğlalarının harçla doldurulup üzerinden mala çekilerek düzeltilen aralığına derz denir. Bu aralığı dolduran çimento, alçı veya benzer esaslı bileşenler ise derz dolgu malzemeleridir.


Derz boşlukları dolgu malzemeleriyle doldurulur. Bunun sebebi seramik karoların ısı farklılıkları ve yapısal hareketler karşısında rahat hareket edebilmelerini sağlamaktır. Estetik ve dekoratif görünüm elde etmek, kaplamanın dayanıklılığını artırmak, boşluklara istenmeyen malzemelerin dolmasını engelleyerek, derzlerin uzun ömürlü olmasını sağlamak diyebiliriz. Sağlam, temiz ve kalıcı bir iş olması için de duvarda en erken 8 saat, zeminde ise 24 saat sonra derz dolgu işlemi yapılır. Derz dolgu işlemine yapmadan önce tüm kontroller yapılır ve ortam şartları yerine getirilir, tüm önlemler alınır. Örneğin; işlem yapılacak alan önceden temizlenmeli ve derzler derinleştirilmelidir. Kaplama yapılacak mahal ısıtılmalı ve tüm derz çubukları yerlerinden çıkartılmalıdır. Bazen derz çubukları üstten bastırılır ve derzin içine gömülür. Fuga ile doldurulur. Bu tamamen yanlış bir uygulamadır. Derz arasında kalan çubuklar zayıf bir tabaka oluşturur. Ayrıca bu alanda boşluklu hacim meydana gelir. Zaman içinde bu boşluklu hacim meydana gelen yerlerde kopmalar ve çiçeklenmeler oluşur.

 

ALÇIPAN ÜZERİNE DERZ DOLGU


Derz dolgu işlemine başlamadan önce, Alçıpan'lar doğru ve sağlam monte edilmelidir. Ayrıca çıkıntı yapmaya elverişli vida başları kartonu yırtmayacak şekilde içeri yerleştirilmelidir. Derz dolgu işlemine başlamadan önce buat deliği açma vb. gibi işlemler tamamlanmış olması gerekir. Yoksa derzlerde çatlama meydana gelebilir. Doğru ve sorunsuz işlem yapılabilmesi için yüzeyin kuru, toz ve yağdan arındırılmış olması gerekir. Kullanılan aletler daima temiz tutulmalı, işlem sonrasında yıkanmalıdır. Derz dolgu işleminden sonra duvar yüzeyine bir film tabakası oluşturabilmek için, malzeme uygulanması veya isteğe bağlı olarak ince kat saten alçısı çekilebilir. Bu işlem boya tüketimini azalttığı gibi boşlukları doldurmaya da yarar ve duvar kağıdı uygulamalarına da hazırlık teşkil eder. Bütün bölme duvar sistemlerinde alçıpanlar yalnız "C" profillere vidalanır. "U" profillere vida uygulanmaz. Ancak kapı ve doğrama boşluklarında bulunan lento ve küpeşte görevi yapan "U" profillere vidalanır. Çift profilli uygulamalarda, profiller arasında en az 0,5 cm boşluk kalması gerekmektedir. Profiller birbirine kesinlikle değmemelidir. Asma tavan sistemlerinde 10 metrede bir mutlaka en az 1 veya 2 cm diletasyon genleşme boşluğu bırakılmalıdır. Asma tavanlar içinde hiçbir şekilde havalandırma boşluğu bırakılmamalı ve karşılıklı hava akımını olduğu yerlerde önlem alınmalıdır. Havalandırma ile ilgili çıkışlar tavanlarda havalandırma mazgalları ile sağlanmalıdır. Yani havanın tavan içine sıkıştırılmaması gerekir. Askı çubuklu sistemlerde ve agraflı sistemlerde mutlaka çelik dübel ya da muadili bir dübel kullanılmalıdır. Asma Tavan sistemlerinde de tavan "U" profiller vidalamak için kullanılmamalıdır. Karolajlı sistemlerde de çiftli yalı maşalar yine çelik dübeller ile tavana da tespit edilmelidir.

 

FAYANS VE BETON ÜZERİNE DERZ DOLGU


•    Derz dolgu harcı hazırlanacak harç teknesi veya leğende bulunan eski harç kalıntıları temizlenir.
•    Ortam ve kaplama yüzeyi koşullarının derz dolgusu işlemi yapılacak durumda olup olmadığı kontrol edilir.
•    Dinlendirilen derz dolgu malzemesi mala ile tekrar karıştırılarak alıştırılır.
•    Boza (plastik kıvam) kıvamında hazırlanan malzeme, lastik mala ile yüzeyde çapraz hareketler yapılarak derz araları doldurulur.
•    Doldurma işlemi sırasında fazla fugalar lastik mala ile sıyrılır.
•    Derz boşlukları üzerinden birkaç defa daha geçilir.
•    2 – 3 metrekarede bir dolgu yapılmış yüzey nemli sünger ile silinir.
•    Bir müddet sonra ise sünger ile silinen yüzeyde uçuk bir renk tabakası oluşacaktır.
•    Bu uçukluğu ortadan kaldırmak için temizlenmiş olan nemli sünger ile tekrar silinir.
•    Derz dolgu işlemi bittikten sonra temiz ve kuru bir bezle son silme işlemi yapılır.
•    Silme işleminden sonra derz genişliğine uygun ahşap bir kama ile derzlere oluklandırma yapılarak uniform bir görüntü elde edilir.
•    Son olarak da yüzeye yüzey koruyucu sürülür.

DMCA.com Protection Status
Valid XHTML 1.0 Strict    Valid CSS!