Deprem Performans Analizi
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

 

DEPREM PERFORMANS ANALİZİ

2007 Deprem sonrası gündeme gelen ve deprem yönetmeliğine ek olarak 7. Bölümde Deprem Performans Analizi için hesap yöntem ve uygulamaları aktarılmıştır. İzlenmesi gereken süreç kısmını maddeler halinde belirtelim.

 

Yukarıda ön hazırlığı yapılmış ve Deprem Performans Analizi için tüm verilere sahibiz. Bundan sonrası işlemlerde binanın 3 boyutlu modellemesi yapılır, hesaplamaları yapılır.Yapısal elemanların hasar durumu ortalaması alınır ve hesapların sonunda yapı performans raporu çıkartılır. Sonuç olarak bina performansı şöyle ifade edilir.

 

 

Bu sonuçlara göre yapının, meskenler için “can güvenliği”, okul-hastane için “hemen kullanım performans seviyesi” sağlamak zorundadır. Yapının “yapı performansı” sonucunda “göçmenin önlenmesi” veya “göçme konumunda” çıkacak olursa bu yapı için güçlendirme çalışması yapılmalıdır. Deprem yönetmeliği gereği bu binada oturulmaz. Hasarlı elemanlar tespit edilerek güçlendirme işlemi yapılır ve sonrasında yeniden analiz edilir. Sonuçta “can güvenliği performans seviyesi” sağlayana kadar işlem devam edilir.

 

Beşoğlu Endüstri firması olarak deprem performans analizi hizmeti vermekteyiz. Ayrıca güçlendirme yapılması gereken yapılar için de konusunda uzman mühendislerimiz ile uygulamalara imza atmaktayız. Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.