Beton Yol Uygulamaları
5 1

Yazdır E-mail Olarak Gönder

BETON YOL UYGULAMALARI

 

Beton yol uygulamaları sayesinde ülkemiz ve halkımız açısından bir çok avantaja sahiptir. Bir ülkenin gelişmişliğinin en büyük göstergesi ulaşım sıkıntılarının ortadan kalkmış,  en üst düzeye ve standartlara sahip olmasıdır. Ülkemizde de ulaşım açısından en çok kullanılan karayolları her geçen gün ağını büyütmektedir. Beton yol yapımında Teknik ve Ekonomik Ölçütlerin yanında dikkat edilmesi gereken şartlar vardır. Daha kaliteli, uzun zaman içinde bozulmayan, çevre koşullarına uygun, üzerindeki yükü kaldırabilecek kadar sağlam, düşük bakım onarım maliyetleri ile birlikte kısa sürede yapılabilmesi, yakıt sarfiyatı-sürüş güvenliği-konforu sağlayan ve oldukça ekonomik yollar yapmak mümkün.

 

Eski yöntemler ile yapılmış yollarda trafik işaret ve levhaların daralttığı yollar, yol onarımlarda tek şeride düşmesi, uzun süreli ve sağlıklı olmaması, yolun bozulmalarından kaynaklanan kazalar ve can kaybı, şimdiye kadar yanlış planlanmış ve yapılmış projelerin karşılığı oluşmaktadır. Bu tür olumsuzlukları önleyecek tek yöntem beton yol yapımının arttırılmasıdır. Beton yol yapılması sonrası ortalama 34 yıl kadar ömre sahiptir. Asfalt yollara göre iki kat daha uzun ömürlü olduğunun kanıtıdır. Alt yolların sürekli bozulması ve onarım çıkarması büyük maliyetler çıkartması, yamalı kısımların sürüşü engellemesi ve kazalara sebebiyet vermesi, ulaşımı engellemesi ülkemiz ve halkımız için büyük kayıp demektir. Bu nedenle Amerika ve Avrupa’nın 100 yıldır kullanmayı tercih ettiği beton yollar ülkemiz içinde değer kazanmıştır. Fakat henüz ana yollarda tercih edilen ve ara yollar, köy yolları gibi bölgeler içinde planlanmaya başlanması gerekmektedir.

 

Beton yol uygulamaları yapılırken bizlere sağlamış olduğu avantajları üstünlük sağlamaktadır. Bu da ülkemiz ve halkımız için önem taşımaktadır. Beton yol yapımında kullanılan malzemenin hem yerli malı olması hem de malzemenin kalite bakımından standartlara uyması avantajların en başında gelmektedir.  Karayolları Genel Müdürlüğü her yıl yolların bakım ve onarımı için 2 milyar TL’yi aşan bir bütçe harcamaktadırlar. Halbuki beton yol yapımı bize bu maliyetleri düşürmemizi sağlamaktadır. Çünkü uzun süren ömrü, onarım kısmının kolay, kısa sürede onarıma ihtiyaç duyulmaması  ve düşük maliyeti ile bu harcanan tutarı aşağıya çekmektedir.

 

Beton yol uygulamaları sayesinde mevsimsel geçişlerde daha az hasar meydana gelmektedir. Ağır yük taşıtlarının ve trafik yoğunluğunun taşınması konusunda oldukça sağlamdır. Beton yolların yapılması için hava şartların ve zeminin kuru olmasını beklemeye gerek yoktur.  Islak zemin ve her mevsimde beton yol yapmak mümkündür. Ayrıca beton kaplamalar vibratörler ile sıkıştırılarak, ısı kaybı yaşanmaz.  Asla çevreye zarar vermez ve ana maddesi olan çimento herhangi bir uçucu madde içermez, tozuma yapmaz.

 

Beton yollar sürücüler için oldukça idealdir. Beton kaplamanın pürüzlü yüzeyi sayesinde fren mesafesini kısaltır. Esnek asfalt kaplamalarda ağır araçlar daha fazla deformasyona uğrar ve sürüş için daha fazla enerji harcar. Beton yollarda ise deformasyon daha azdır ve yakıt tasarrufu yapar.  Beton yollar daha açık renkli olduğu için araç ve sokak lambalarından gelen ışığı daha az emer ve burada da tasarruf sağlar. Ayrıca yüzey düzgünlüğü açısından kolay sürüş sağlamaktadır.

 

Beton yol yapımından sonra trafiğe açılış süresi oldukça önemlidir. Beton yol uygulamaları için de hızlı erken döküm teknikleri geliştirilmiştir, özellikle şehir içi beton yol çalışması yapan firmalar tarafından kullanılır. Beton yolların ömrünün uzun olması ve daha az onarım istemesinden dolayı sürekli yol yapımı için bir uğraş gerekmeyecektir. Beton yol uygulaması yapılırken asfalt yollarda olduğu gibi, kanalizasyon ve elektrik gibi şehir altyapılarına sonradan müdahale yapılabilmesi için açılıp yeniden kapatılabilmesi gerekir. Beton yollar herhangi bir kırıcı ile değil derz keser gibi açılır. İşlem sonrası beton dökümü yapılır ve pürüzlü hale getirilir. 

 

Beşoğlu Endüstri bu konuda ülkemizde ilk beton yol dökümünü yapan şirketler içinde yer almaktadır. Referanslarımızı kontrol edebilir, ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.